Stopa bezrobocia stanęła w miejscu. W październiku znów 5,7 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,7 proc. w październiku, bez zmian wobec września - podała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, przedstawiając szacunki resortu oparte na danych z urzędów pracy.

- Bezrobocie utrzymało się na poziomie 5,7 proc. - na tym samym poziomie, jak we wrześniu. Z rejestru można stwierdzić, że znów ubywa bezrobotnych w tempie nieco niższym i może wynieść 900 tys. osób zarejestrowanych - powiedziała Rafalska podczas spotkania z dziennikarzami.

Ekonomiści mBanku szacują, że po odsezonowaniu stopa bezrobocia nieznacznie wzrosła - pierwszy raz od połowy 2013 roku."Jeśli się to potwierdzi, to trwająca 59 miesięcy seria spadków stopy bezrobocia zakończyła się" - pisze mBank.

W końcu września 2018 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 947,4 tys. wobec 958,6 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 117,1 tys. przed rokiem.

W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,2 proc. na koniec 2018 r. i obniży się do 5,6 proc. na koniec 2019 r.

Czytaj też: Ukraińcy wyjadą z Polski do Niemiec? Pracodawcy ostrzegają przed czarnym scenariuszem

Więcej o:
Komentarze (6)
Stopa bezrobocia stanęła w miejscu. W październiku znów 5,7 proc.
Zaloguj się
 • adam.bagno_75

  Oceniono 5 razy 3

  U znajomej spadła produkcja, więc zwolniono kilka osób. Znajoma poszła do Urzędu Pracy. Dostała na karce wydrukowane trzy adresy zakładów pracy, które szukają pracowników. Była w wszystkich i nic. Jedna propozycja już nieaktualna. Druga propozycja - brak kwalifikacji. Trzecia propozycja - pół etatu i jeszcze nie teraz.
  Ponownie zgłosiła się do Urzędu Pracy. Urzędniczka powiedziała, że wpisuje ją na listę poszukujących pracy i nie została bezrobotną. A statystyka.... maleje

 • andrzej1s

  Oceniono 1 raz 1

  Od 2013 bezrobocie spadało i proszę pis to też potrafi zepsuć

 • sigerpfagus11

  Oceniono 7 razy 1

  Ponad 900 tys zarejestrowanych bezrobotnych a przedsiębiorcy opowiadają bzdury o wakatach. Płaćcie więcej i przejmijcie na siebie obowiązek szkoleń zamiast stawiać coraz to nowe roszczenia i sprowadzać tanią siłę roboczą ze wschodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX