"Taka lokata zdarza się raz na 100 lat". PKO BP świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości

Lokatę Niepodległościową na 100 dni o oprocentowaniu 1,918 proc. w skali roku oferuje PKO Bank Polski. "Taka lokata zdarza się raz na 100 lat" - kusi bank. Sprawdzamy tę ofertę.

W niecodzienny sposób PKO Bank Polski postanowić uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Do końca listopada br. oferuje bowiem swoim klientom 100-dniową Lokatę Niepodległościową o symbolicznym oprocentowaniu 1,918 proc. w skali roku. Na lokacie można ulokować min. 1 tys. zł, maksymalnej kwoty nie ma. Lokata jest nieodnawialna. Zrywając ją przed czasem straci się wszystkie naliczone do tej pory odsetki. Można otworzyć dowolną liczbę Lokat Niepodległościowych.

Lokata Niepodległościowa jest dostępna WYŁĄCZNIE dla klientów PKO BP - nie mogą jej założyć klienci, którzy nie posiadają konta w tym banku.

Jest też jeszcze jedno utrudnienie - na Lokatę Niepodległościową można "wrzucić" tylko tzw. nowe środki, czyli takie "przyniesione" do PKO BP z innego banku (nadwyżka ponad saldo na rachunkach w PKO BP). 

Lokata NiepodległościowaLokata Niepodległościowa źródło: PKO BP

Czy warto otworzyć Lokatę Niepodległościową? Powiem tak - zawsze warto, żeby pieniądze jakoś procentowały, zamiast leżeć bezczynnie np. na koncie osobistym. Chociaż ok. 4,26 zł odsetek (już netto, po podatku Belki) za każde ulokowane 1000 zł to oczywiście nie jest majątek.

Pewnym plusem Lokaty Niepodległościowej jest oprocentowanie - w tym sensie, że to więcej niż średnio można zarobić w tym momencie na rynku. Pół żartem, pół serio można jednak powiedzieć, że skoro "taka lokata zdarza się raz na 100 lat", to szkoda, iż jej oprocentowanie nie jest jeszcze wyższe. Nie śmiałbym marzyć o oprocentowaniu 19,18 proc., ale szkoda, że nie wynosi ono np. 1,918 proc. w skali 100 dni (cóż to by była za symbolika!), czyli 7 proc. w skali roku.

Warto także zauważyć, że "lokata, która zdarza się raz na 100 lat", jest łudząco podobna do innego depozytu, ze standardowej oferty PKO BP. Chodzi o lokatę 3-miesięczną (a więc prawie na 100 dni), na nowe środki (czyli podobnie jak Lokata Niepodległościowa), otwieraną m.in. z poziomu bankowości internetowej. Jej oprocentowanie wynosi 1,80 proc., czyli raptem o 0,118 p. proc. mniej niż Lokaty Niepodległościowej. Taka różnica to w skali lokaty 3-miesięcznej różnica w odsetkach (po podatku) na poziomie ok. 24 groszy za każde ulokowane 1000 zł.

fragment tabeli oprocentowania PKO BPfragment tabeli oprocentowania PKO BP .

PKO BP świętuje rocznicę odzyskania niepodległości

PKO Bank Polski to największy bank w Polsce. Jest kontrolowany przez Skarb Państwa. W obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości angażuje się w różny sposób, m.in. jest partnerem strategicznym cyklu Warszawska Triada Biegowa "Zabiegaj o Pamięć", którego największym biegiem będzie 11 listopada Bieg Niepodległości w Warszawie.

We wtorek, podczas konferencji banku, prezes Zbigniew Jagiełło mówił z kolei m.in., że dobre wyniki banku (i jego poziom aktywów banku na poziomie to już ponad 300 mld zł) wpisują się w dobrą sytuację gospodarczą kraju, "która jest najlepszym prezentem dla wszystkich Polaków z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości". 

Więcej o: