Wolne 12 listopada uchwalone. Przedsiębiorcy: To naruszenie zasad państwa prawa

Przegłosowanie przez Sejm ustawy o 12 listopada i decyzja o podpisaniu jej przez prezydenta, wywołało sporo emocji. Przedsiębiorcy, decyzję tę i samą ustawę ostro krytykują, a obywatele cieszą się, choć nie bardzo wiedzą jak to będzie wyglądać.

Sejm przegłosował ustawę o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej wraz z poprawkami Senatu. Ustawa ta i decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o jej podpisaniu, sprawią, że poniedziałek 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. Zgodnie z poprawkami Senatu wolne będą mieli także pracownicy handlu. Ustawa o 12 listopada, jak budziła emocje przed uchwaleniem, tak wzbudza je także po. 

Czytaj też: 12 listopada dniem wolnym od pracy. Sejm zdecydował. Ustawa idzie do prezydenta

Konfederacja Lewiatan, skupiająca przedsiębiorców i pracodawców, ostro skrytykowała sposób uchwalania specjalnej ustawy o święcie narodowym. 

W komentarzu Konfederacja stanowczo stwierdza, że ustanowienie wolnego dnia 12 listopada to "naruszenie zasad państwa prawa". A nawet podkreśla, że to "brak szacunku" wobec obywateli. 

Jeszcze w trakcie dyskusji w Sejmie, ostro ustawę krytykował Ryszard Petru. 

Osoby pracujące mają pewne wątpliwości co do dodatkowego wolnego. Nie oznacza to jednak, że nie są na to przygotowane. 

Niektóry jednak mogą nie mieć wolnego i z niepokojem dowiadują się, że przedszkola nie będą czynne. 

W sklepach ludzie składają sobie nawzajem życzenia "wolnego poniedziałku", ale nie słychać specjalnego entuzjazmu. Być może choćby z takich powodów, że w ten wolny poniedziałek nie będzie można w zasadzie nic zrobić. Co gorsza, dopiero dziś wyjaśniło się chociażby, że sklepy będą zamknięte, podobnie jak przychodnie POZ, itp. Ba, nawet ramówki telewizyjne się zmienią, bo przecież w wolne dni telewizję ogląda się zupełnie inaczej niż w robocze.

Cieszą się za to, zupełnie jawnie, uczniowie. Dla nich to jeden dzień wolny od szkoły i okazja do tego, by beztrosko się wyspać.

A cały proces ustawodawczy oraz wszystko co wokół 12 listopada się dzieje i działo najlepiej podsumowuje cytat z wypowiedzi byłej premier Beaty Szydło, który na Twitterze umieścił jeden z aktywnych twitterowiczów. 

Więcej o: