Sklepy, sądy, przychodnie, przelewy bankowe - co i jak będzie działać 12 listopada?

Ustawa o dniu wolnym 12 listopada sprawi, że wiele obiektów będzie zamkniętych. Trzeba będzie się sporo naszukać, żeby znaleźć np. czynny sklep, placówkę pocztową czy aptekę. Z kolei np. przelewy bankowe będą realizowane jak w dni robocze.

Sklepy jak w niedzielę niehandlową

Zgodnie z interpretacją Państwowej Inspekcji Pracy (co do której jednak mamy pewne wątpliwości), w poniedziałek 12 listopada będą obowiązywały zasady takie, jak m.in. w niedziele "niehandlowe".

To oznacza, że ogólnie handel będzie zakazany, ale z pełną listą wyjątków. Otwarte będą mogły być m.in. kwiaciarnie, apteki, kioski, stacje paliw, piekarnie, sklepy z dewocjonaliami, lodziarnie czy sklepy, za ladą których stanie ich właściciel.

Poczta z wyjątkami

Choć w świetle ustawy o "niedzielach niehandlowych", którą według PIP należy stosować także w przypadku 12 listopada, placówki pocztowe będą mogły działać, to tylko wybrane placówki Poczty Polskiej będą otwarte. Operator na swojej stronie internetowej zamieścił listę placówek, które będą 12 listopada czynne.

Sądy

12 listopada sądy nie będą działać. Rozprawy zaplanowane na ten dzień nie odbędą się. Sądy będą informować o tym zainteresowanych, ale może się zdarzyć, że do kogoś taka informacja nie dotrze (bo np. list polecony nie zdąży zostać odebrany, a innej formy kontaktu nie ma). 

Do momentu publikacji tego artykułu na zdecydowanej większości sprawdzonych przez nas stron internetowych sądów (a także na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości) nie znalazły się informacje o dniu wolnym 12 listopada - a to również jest wszak dobre źródło informacji dla zainteresowanych. Ba, w wokandach dalej widnieją sprawy zaplanowane na 12 listopada.

Placówki banków i innych instytucji finansowych

Większość placówek banków i innych instytucji finansowych będzie zamkniętych 12 listopada, choć mogą zdarzyć się wyjątki. Tego dnia będą działać także infolinie banków.

Przelewy będą realizowane tak jak w dni robocze. Należy oczywiście pamiętać jednak o standardowych sesjach dla przelewów przychodzących i wychodzących - przelewy zlecone po południu mogą zostać zaksięgowane u odbiorcy dopiero kolejnego dnia (tak jak to standardowo się dzieje). Przelewy ekspresowe (które dochodzą natychmiast do odbiorcy) również będą działać tak, jak w dni robocze. 

Opieka medyczna

12 listopada normalnie działać będą szpitale, będą świadczone także usługi ambulatoryjne, czyli m.in. świadczenia specjalistyczne i świadczenia z zakresu rehabilitacji. 

Tego dnia nie będą działać natomiast m.in. przychodnie czy inne placówki prywatne. Nie będą także świadczone usługi niepaństwowych placówek podstawowej opieki zdrowotnej. 

W przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, które nie jest stanem nagłym, pomoc udzielana będzie pacjentom przez podmioty realizujące świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

- czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Tego dnia nie będą także pracowały m.in. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa czy sanepid.

Obiekty sportowe

Jeśli chodzi np. o baseny, korty, korty do squasha, siłownie itd. - to tutaj należy dowiadywać się bezpośrednio w obiekcie (lub telefonicznie albo internetowo). Niektóre obiekty sportowe będą bowiem 12 listopada otwarte, a niektóre nie.

Urzędy

12 listopada nie będą też czynne urzędy - miasta, gminy, wojewódzkie, skarbowe itd. Zamknięte będą także oddziały ZUS.

Szkoły, przedszkola, żłobki

Dzień 12 listopada będzie wolny od zajęć lekcyjnych. Tego dnia zamknięte będą m.in. szkoły, przedszkola czy żłobki. Nie odbędą się także m.in. zajęcia na uczelniach.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska 12 listopada będzie działała, natomiast należy oczekiwać, że nie zawsze będzie stosowany rozkład jazdy jak w dni powszednie. Przed podróżą warto sprawdzić np. strony internetowe przewoźników.

Pociągi

Rozkład jazdy pociągów PKP Intercity 12 listopada nie zostanie zmieniony. Przewoźnik informuje, że jeśli zainteresowanie przejazdami koleją z okazji przedłużonego weekendu będzie większe, to zadba on o wzmocnienie swoich składów dodatkowymi wagonami.

UWAGA! Przepisy m.in. Kodeksu pracy oczywiście nie odnoszą się do osób samozatrudnionych. Co za tym idzie, oczywiście jeśli jakiś przedsiębiorca (np. hydraulik, sklepikarz, szewc itd.) będzie chciał SAMODZIELNIE świadczyć jakieś usługi 12 listopada w ramach swojej działalności, to nie ma żadnych przeszkód, żeby to robił.