PKP Intercity ma 10 zmodernizowanych wagonów od Cegielskiego. Wiemy, gdzie będą kursować

Już w najbliższych tygodniach na tory wyjadą pierwsze wagony, które dla PKP Intercity zmodernizowała H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu. To element największego w historii PKP IC programu inwestycyjnego wartego 7 mld złotych.

PKP Intercity odebrało 10 pierwszych wagonów, które już w najbliższych tygodniach wyjadą na tory. Pasażerowie skorzystają w nich z wygodnych foteli, klimatyzacji, gniazdek elektrycznych, elektronicznego systemu informacji pasażerskiej oraz toalet z zamkniętym obiegiem. Komfort jazdy oraz ciszę wewnątrz wagonu zapewni nowoczesna zabudowa wózków. Ponadto zostaną zainstalowane wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu.

W październiku PKP Intercity rozszerzyło umowę z H. Cegielski Fabryką Pojazdów Szynowych w Poznaniu na wykonanie naprawy okresowej wraz z modernizacją i przeglądem 60 wagonów typu 111A, na kolejne 30 wagonów. Łącznie więc unowocześnionych zostanie 90 pojazdów. Będą to wagony przedziałowe drugiej klasy typu 174A. Łączna wartość kontraktu wynosi 410 mln zł brutto.

Konsekwentnie realizujemy założenia strategii taborowej, której celem jest zapewnienie pasażerom coraz wyższego komfortu podróżowania. Pasażerowie z pewnością docenią nowoczesne i komfortowe wagony, w których będą mogli korzystać z licznych udogodnień

– mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Zmodernizowane wagony będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce. Dostępne będą m.in. na trasach:

  • Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok)
  • Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok)
  • Kraków/Lublin– Katowice – Wrocław – Zielona Góra –Szczecin – (Świnoujście)
  • Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/(Gorzów Wlkp.)
  • Suwałki  – Białystok/Lublin  – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wlkp./Zielona Góra

.. PKP Intercity

Cieszymy się, że w najbliższym czasie pasażerowie będą mogli korzystać z nowoczesnego, bezpiecznego i komfortowego taboru. Jesteśmy dumni, że modernizację wagonów  wykonujemy wyprzedzając zakładany harmonogram prac

– mówi Hubert Stępniewicz, Prezes Zarządu H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o.

Fabryka Cegielskiego wykona w sumie modernizację 90 wagonów dla PKP IC w ramach różnych programów dofinansowywanych z środków Unii Europejskiej. Modernizacja ta jest elementem programu inwestycyjnego PKP IC, w którym do 2023 na zakup nowych wagonów i lokomotyw oraz modernizację już posiadanych spółka chce przeznaczyć około 7 mld złotych. 

Mapka połączeńMapka połączeń fot. mat. prasowe