LG Chem może wybudować w Polsce kolejną wielką fabrykę

LG Chem Wrocław Energy, największy w Europie producent baterii dla samochodów elektrycznych, planuje uruchomienie kolejnej fabryki. Spółka chciałaby rozpocząć jej budowę najpóźniej do czerwca przyszłego roku, poinformował prezes In Yong Shim. Według jego słów, nowy zakład powstanie najprawdopodobniej w Polsce.

"Najnowsza inwestycja LG Chem Wrocław Energy będzie zrealizowana najprawdopodobniej w Polsce" - powiedział In Yong Shim dziennikarzom.

Wyjaśnił, że w grę wchodzi jednak inna lokalizacja niż obecnej fabryki w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem. Firma bierze pod uwagę inny region z kliku powodów, m.in. ze względu na dostępność pracowników.

Prezes poinformował, że szczegóły nowej inwestycji zostaną ujawnione najprawdopodobniej w tym roku. Dodał, że jej skala może być zbliżona do obecnego zakładu pod Wrocławiem. 

Zobacz też: Bank Millenium znów to zrobił. Łatwe 200 zł do zdobycia

Baterie dla miliona samochodów rocznie

"Jeśli chodzi o wymagania klientów, to wchodzą na taki poziom, że nie będziemy w stanie zaspokoić ich produkcją w obecnej fabryce" - wyjaśnił powody budowy nowego zakładu. Dodał, że będzie produkował dla tych samych odbiorców, co obecny.

Niezależnie od budowy nowej fabryki, firma nadal inwestuje pod Wrocławiem, realizując II i III etap dotychczasowego zakładu. Będą one oddane do użytku odpowiednio do końca 2018 i 2019 r. Według szacunków spółki, moce produkcyjne zakładu pod Wrocławiem pozwolą zaspokoić zapotrzebowanie na baterie dla ok. 1 mln samochodów rocznie od 2021 r.

Spółka przewiduje też, że tylko w podwrocławskiej lokalizacji zatrudnienie wzrośnie z obecnych ok. 1,7 tys. osób do ok. 6 tys. osób w 2020 r. 

Volvo, Audi, Renault, Daimler, Porsche

Zarząd oszacował obecne moce produkcyjne na możliwość wyposażenia w baterie ok. 30 tys. samochodów elektrycznych miesięcznie. Wśród głównych klientów firmy są m.in. Volvo, Audi, Jaguar, Renault, Daimler i Porsche.

Polskie inwestycje LG Chem wspierane są przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP). PAIH obsługiwała (wg stanu na połowę listopada) 11 inwestycji w sektorze elektromobilności, o wartości ok. 2,4 mld euro.

"Polska świetnie wyczuła moment nadejścia e-rewolucji w tym sektorze. Dzięki temu stajemy się regionalnym hubem poddostawców segmentu elektromobilności. To u nas są produkowane baterie i wiele innych podzespołów, głównie firm azjatyckich, z których powstaje finalny produkt, czyli samochód elektryczny" - powiedział wiceprezes PAIH Krzysztof Senger w komentarzu dla ISBnews. 

LG Chem to światowy gigant

LG Chem Wrocław Energy jest jednym z największych na świecie producentów baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych. Polska fabryka firmy zlokalizowana jest w Klastrze LG w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem.

Więcej o: