Nowy szef KNF o bliskiej współpracy ze służbami specjalnymi. "Absolutnie konieczna"

Jacek Jastrzębski, nowy prezes KNF, w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej przedstawia swoje pomysły na wzmocnienie Komisji. Jednym ze sposobów na uniknięcie problemów takich Amber Gold i GetBack miałoby być m.in. wejście do KNF przedstawicieli służb.

Jacek Jastrzębski, nowy szef Komisji Nadzoru Finansowego, wyznaczony w piątek na stanowisko przez premiera Mateusza Morawieckiego, udzielił wywiadu PAP. Opisał swoją wizję i plany dotyczące przyszłości Komisji. 

Najważniejsze to wzmocnienie KNF

Jastrzębski stwierdził, że jednym z najważniejszych zadań, które przed nim stoją, to wzmocnienie pozycji KNF. Miałoby to zostać osiągnięte poprzez zwiększanie kompetencji, pozyskiwanie nowych fachowców oraz wzmocnienie reputacji. Dzięki temu KNF ma szansę zostać bardziej "nowoczesny, transparentny i profesjonalny". 

Konieczna współpraca ze służbami

Nowy prezes KNF ocenił też w jaki sposób można w przyszłości uniknąć afer takich jak Amber Gold czy GetBack. Zdaniem Jastrzębskiego planowane przez rząd wzmocnienie KNF jest konieczne. 

Bliska współpraca KNF oraz służb jest absolutnie konieczna. Powiedziałbym nawet więcej, że od początku funkcjonowania nadzoru w Polsce była to pewnego rodzaju pięta achillesowa, co było widoczne w takich sprawach jak WGI, czy Amber Gold. Podstawą jest tutaj oczywiście nie wpływ na decyzje nadzoru finansowego - przedstawiciel ministra koordynatora jest bowiem obserwatorem - krytycznie istotny jest natomiast sprawny przepływ informacji o możliwych zagrożeniach.

- stwierdził w rozmowie cytowanej przez Polsat News

Projekt nowych przepisów o KNF przewiduje sprawniejsze przekazywanie danych m.in. do ABW, CBA, Policji i UOKiK.

Komisja miałaby być również wzmocniona przez rozszerzenie składu KNF. Jej członkami mieliby zostać przedstawiciele prezesa Rady Ministrów, przedstawiciel Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz ministra właściwego do spraw koordynowania działalności służb specjalnych.

Przejęcie lepsze od upadłości

Nowy szef KNF stwierdził też, że jest "zwolennikiem wszelkich działań, jakie zapobiegają upadłości, która jest ostatecznością w przypadku braku przesłanek do restrukturyzacji". Jacek Jastrzębski wyjaśnił też, sens poprawki do ustawy o nadzorze KNF, która była procedowana przez Sejm tuż przed wybuchem afery związanej z Leszkiem Czarneckim:

Jej intencją jest możliwość podjęcia szybkiej interwencji przez KNF w przypadku małych banków w trudnej sytuacji, dla których nie przewidziano ścieżki przymusowej restrukturyzacji, aby mogły zostać przejęte przez silniejszy bank i uniknąć upadłości.

Czytaj też: Afera KNF. O co w niej chodzi? Wyjaśniamy w dziewięciu punktach [ANALIZA]

Jacek Jastrzębski ma 38 lat, jest prawnikiem, dr hab. nauk prawnych i profesorem Uniwersytetu Warszawskiego z Katedry Prawa Cywilnego i Administracji UW. Pracował też w PKO BP - w latach 2008-2018 był zastępcą dyrektora Departamentu Prawnego tego banku. Jak podaje Kancelaria Premiera w komunikacie, w 2017 r. Jastrzębski został ujęty w zestawieniu "Legal 500’s GC Powerlist: Central and Eastern Europe" - liście wyróżniających się prawników w Europie Środkowej i Wschodniej.

Więcej na temat afery KNF piszemy m.in. tutaj:

Szef NBP o nocnym spotkaniu: Musieliśmy się spotkać o takiej porze ze względu na szum medialny

Afera KNF. "Sokal go zje". Czarnecki twierdzi, że człowiek prezydenta groził audytorowi Getin Noble Banku

Prezes NBP na antenie TVP: "Są dwie osoby, które chcą rozchwiać system finansowy w Polsce"

**

Więcej o:
Komentarze (28)
Jacek Jastrzębski, nowy szef KNF: "Bliska współpraca ze służbami specjalnymi absolutnie konieczna"
Zaloguj się
 • za_miske_ryzu

  Oceniono 7 razy 7

  Bliska wspolpraca ze sluzbami jest absolutnie konieczna, m.in. dlatego, zeby w przyszlosci uniknac sytuacji, w ktorych szumidla nie spelniaja swojej roli.

 • jasiekiera

  Oceniono 7 razy 7

  W przypadku nastepnej afery sluzby zjawia sie natychmiast ... z sasiedniego pokoju zamiast z drugiego konca miasta.
  Dalej leci kabarecik.

 • lech2011

  Oceniono 7 razy 7

  Dwa bataliony szumideł pilnie potrzebne !

 • zd46

  Oceniono 6 razy 6

  Szef KNF piewcą służb specjalnych? Czy w każdym banku będzie od teraz: "śledziaszczy" na etacie? Zapotrzebowanie na etaty dla PiS-dzieci zaczęło się realizować i powstaną etaty "specjalnych bankowców", co nie ma nic wspólnego ze specjalistami od bankowości.

 • Witold Gedymin

  Oceniono 5 razy 5

  Ma facet rację. Gdyby była współpraca ze służbami. Czarnecki niczego by nie nagrał, a plan Zdzisława już dawno byłby zrealizowany

 • remo29

  Oceniono 4 razy 4

  Przecież współpraca ze służbami przebiega wzorowo - można spokojnie posprzątać biuro, służby czekają za drzwiami, żeby nie przeszkadzać.

 • buka.buka.buka

  Oceniono 4 razy 4

  Więcej służb. Więcej rządu. Więcej dobrych zmian!!

 • lady_ela

  Oceniono 6 razy 4

  Jednego co w KNF brakuje to rozumu.

 • byann

  Oceniono 5 razy 3

  No i super. Mariusz Kamiński zadba o nasze finanse. Jeszcze Bank światowy ogarnie przy okazji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX