PO chce odebrać 500 plus bezrobotnym. W komentarzach burza. "Dobry pomysł, dosyć żerowania"

Robert Kędzierski
Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej, w rozmowie z "Super Expressem" stwierdził, że dodatek 500 plus powinien zostać odebrany bezrobotnym. I wywołał tym burzę jakiej dawno w internecie nie widzieliśmy.

Jak już pisaliśmy Jan Grabiec, rzecznik PO, w rozmowie z "Super Expressem' stwierdził, że jego partia chce wykluczyć z programu 500 plus osoby bezrobotne. Pomysł wywołał ostry sprzeciw PiS - europoseł partii rządzącej Ryszard Czarnecki plany Platformy określił jako dyskryminację. 

Wypowiedź Grabca skomentował w rozmowie z naszą redakcją Ignacy Morawski, ekspert z dziedziny ekonomii, szef platformy SpotData: 

Sądzę, że lepiej byłoby, gdyby Platforma Obywatelska spróbowała samodzielnie zdefiniować temat polityki społecznej w Polsce. Określiła cele, które chce zrealizować - np. zmniejszenie ubóstwa wśród dzieci, problemu niedożywienia, zwiększenie dostępu do lekarzy. Z punktu widzenia politycznego wchodzenie w tematykę 500 plus, zdominowaną przez PiS, nie wydaje się rozsądne.

Wyjaśnił też, że Polska faktycznie ma problem z osobami trwale bezrobotnymi, które w ankietach deklarują, że nie chcą podjąć pracy:

Nie wiadomo jednak, czy odebranie takim osobom 500 plus przyniesie korzyści. W ten sposób obniżymy standard życia wielu rodzin, zmniejszy się efekt redystrybucyjny programu, znikną zalety wynikające z jego powszechności. Nie jestem przekonany, że to jest najlepszy pomysł.

Czytelnicy oburzeni

Nasi czytelnicy również wobec planów platformy nie pozostali obojętni. Zarówno pod artykułem jak i na Facebooku pojawiło się blisko 500 komentarzy. 

Jeden z nich odwołuje się bezpośrednio do słów posła Czarneckiego.

Dyskryminacja? Chyba sobie żartujecie? To ja czuję się dyskryminowana. Jestem niedostatecznie chora, nie mam dzieci, pracuję, studia już skończyłam i ten magiczny wiek 26 lat przekroczyłam i nic mi się nie należy, ani złotówka pomocy od państwa. Nawet pieniądze na rozkręcenie działalności mi się nie należą, bo nie jestem bezrobotna. Więc opowiedzcie sobie sami, kto w tym kraju jest tak na prawdę dyskryminowany.
Więc tak, pomysł [Platformy  -red.] idealny i powinien być wprowadzony od samego początku. Żerowanie na cudzym powinno się skończyć.

- czytamy w wypowiedzi jednej z czytelniczek. Kolejne są równie stanowcze. 

Bardzo dobry pomysł, dosyć żerowania, 500 plus powinno być dla samotnych matek i dla pracujących zarabiających najmniej. 

- postuluje jeden z komentujących. 

Oczywiście. Po co pracować, skoro jest 500 plus? Że już nie wspomnę, że cały ten program to porażka. Jest niesprawiedliwy.

- wtóruje mu inna z czytelniczek.

Komentujący próbują też znaleźć sposób na sprawiedliwe rozwiązanie problemu 500 plus.

Wszędzie brakuje ludzi do pracy. Pomoc tylko dla pracujących, bo inaczej będziemy utrzymywać coraz więcej rodzin
Wezmą się do pracy! Wydorośleją i wezmą swą i dzieci przyszłość we własne ręce. Nauczą dzieci że w prawdziwym życiu trzeba pracować, bo nikt nikomu za nic nie daje pieniędzy!

- czytamy w komentarzach.

Czytelnicy zwracają też uwagę na sytuacje, w których pieniądze z 500 plus nie są wykorzystywane zgodnie z intencją programu.

No to w końcu jak to, przecież te pieniądze maja dać lepszy start, możliwości, poprawę warunków, np. komputer, książki, formy wypoczynku, jakieś dodatkowe lekcje rozwijające umiejętności dziecka, a nie utrzymanie rodziców! Śmieszne! Chyba Wam się role pomyliły!

- twierdzi komentator. 

Ekonomiści i dziennikarze komentują

W ocenie ekspertów plany Platformy są ryzykowne. Bartosz Marczuk, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i były dziennikarz stwierdził, że "propozycja PO o zabraniu 500 plus jest zgubna".

1. Co z samotnym rodzicem (zabiorą, gdy nie pracuje) 2. Gigantyczne koszty administracyjne (trzeba sprawdzać wszystkich, by wyłuskać garstkę) 3. Gdy jeden rodzic straci pracę zabiorą też 500 plus 4. Zerwanie z powszechnością 5. Niepewność: zaraz będzie inny warunek. Chaos

- pisze Marczuk na Twitterze. 

Krzysztof Berenda twierdzi, że pomysł PO nie poprawi sytuacji bezrobotnych: 

"Trwale bezrobotni" dlatego są "trwale" bezrobotnymi, że nie mogą "trwale" znaleźć pracy. Zabranie im 500 plus nie sprawi, że z tej trwałości się nagle wyrwą i stwierdzą "dobra, idę do pracy"
Więcej o:
Komentarze (399)
PO chce odebrać 500 plus bezrobotnym. W komentarzach burza. "Dobry pomysł, dosyć żerowania"
Zaloguj się
 • radeberger

  Oceniono 58 razy 44

  Od dawna jest dla mnie niepojęte, jak osoby bezrobotnym przysługuje cokolwiek z budżetu. Rozumiem zasiłek dla bezrobotnych - nie wypada, by padł z głodu szukając pracy. Rozumiem chorych - tu nie ma dyskusji. Ale pasożyty, które rzucają pracę, by żyć z podatków innych?!

 • miromaz

  Oceniono 45 razy 35

  BANDA DURNI!!! I tak o to na wszystkich portalach piszą, że PO chce odebrać 500+! Teraz jest czas na punktowanie PiSu za obecne AFERY a nie pieprz.e.n.i.e o nowej formule 500+!
  No, durnie, po prostu durnie! W ten sposób nie wygracie z PiSem nawet w biegach na 50m!
  RĘCĘ Z WAMI OPADAJĄ !!!

 • krajek13

  Oceniono 35 razy 33

  500+ - to olbrzymia pulapka dla wszystkich - PiS stara zasada 'dziel i rzadz' podzielil nasz kraj na lepszych i gorszych. Dodatek na dziecko musi zostac, ale ta forma jest najbardziej nieuczciwa jak mozna bylo wymyslec (i nie ma w tym zadnego przypadku). Dodatek na dzieci powienien byc zroznicowany i dla wszystkich np na zasadzie, pierwsze dziecko 300zl, drugie 200zl, kazde nastepne 150zl (lub podobnie i wysokosc powinna byc odniesiona do realnych cen i potrzeb dziecka). Tyle ze w 500+ nigdy nie chodzilo o dobro dziecka a o rząd dusz i o krzyzyki na kartach wyborczych!

 • Kris Kros

  Oceniono 34 razy 28

  Krew mnie zalewa jak słyszę takie populistyczne gderanie, Ukraińcy na każdym kroku, a Ci biadolą, że pracy w Polsce nie ma. Trzeba chcieć, a nie położyć się na hałdzie żwiru i czekać na katocud

 • mysi0r

  Oceniono 33 razy 27

  Jako ojciec trójki dzieci powiem, że powinno się całkiem wycofać z 500+ i z innych "projektów" +
  Państwo ma inne bardziej efektywne narzędzia (ale mniej medialne) np. dotacje do żłobków i przedszkoli co miałoby zmniejszyć czesne. Tym samym aktywizuje się zawodowo rodziców. Teraz (w dobie 500+) nie opłaca się iść do pracy. W chwili kiedy byłyby dopłaty do przedszkoli i żłobków - nie opłacałoby się siedzieć w domu.....
  Idealnym rozwiązaniem byłoby zlikwidowanie WSZYSTKICH dopłat do wszystkiego i zmniejszenie podatków..... (klasyczny liberalizm). Od razu napiszę - rodzic/opiekun który rezygnuje z pracy bo MUSI opiekować się dzieckiem chorym/upośledzonym powinien dostawać "średnią krajową".

 • baska3335

  Oceniono 36 razy 26

  Sama wychowałam syna. Mąż zginął w wypadku , mając 25 lat. Otrzymywałam rentę rodzinną- na koniec 635 zł. Nigdy nie dostawałam choćby rodzinnego. zawsze pracowałam więcej niż na jeden etat. Obecnie syn pracuje, bardzo dobrze zarabia i tyra na 500+. Jestem nauczycielką i widzę jacy ludzie pobierają to świadczenie. Wieczne nieroby, pasożyty społeczne. Zreszta taki niepokój wzbudza prognozowany odpływ ukrainskiej siły roboczej do Niemiec.....pracy bedzie pod dostatkiem.

 • wino0000006

  Oceniono 27 razy 21

  Ten cały socjalny program 500+ powinien zostać zakończony a pomysłodawcy wyje..bani na zbity pysk. Dlaczego ja mam sponsorować zdrowych rodziców, którzy sami mają być odpowiedzialni za zapewnienie dzieciom właściwych warunków? Dlaczego ja nie dostanę jakiegoś 20.000+ co miesiąc?

 • Oceniono 21 razy 19

  A dyskryminacja nie jest odbieranie 500 plus matce ktora przekroczy prog tego tworu o chocby zlotowke panie yebniety euroosle???Kto placi podatki ten ma prawo do socjalu kto nie placi bo mu sie nie chce pracowac do widzenia NIE MA ZYCIA NA CUDZY KOSZT.Praca jest tylko trzeba chciec a noe nogi rozkladac i bachory robic bo pracujacy uczciwie na to zarobi im.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX