GUS: Stopa bezrobocia wg BAEL wzrosła w Polsce pierwszy raz od trzech lat

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia wg BAEL wyniosła w III kwartale 2018 r. w Polsce 3,8 proc. To o 0,2 punktu proc. więcej niż kwartał wcześniej. To pierwsza sytuacja od trzech lat, kiedy ten wskaźnik wzrósł kwartał do kwartału.

W III kwartale 2018 roku liczba ludności aktywnej zawodowo w wieku 15 lat i więcej wyniosła w Polsce blisko 17,3 mln osób - wynika z najnowszego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. W tej grupie nieco ponad 16,6 mln to osoby pracujące, a 662 tys. osoby bezrobotne.

Tym samym wskaźnik bezrobocia wyniósł w III kwartale tego roku 3,8 proc. Ten odczyt jest wyższy od stopy bezrobocia w II kwartale. Wówczas wyniosła ona 3,6 proc. To pierwsze dane od 2015 r., kiedy kwartał do kwartału stopa bezrobocia wg BAEL poszła w górę. 

.. źródło: GUS, dane BAEL

To oczywiście może być sygnał, że na polskim rynku pracy najlepsze już za nami. Nie ma co jednak z tych wyników badania wyciągać pesymistycznych wniosków. Dlaczego?

Po pierwsze, w ujęciu rok do roku wskaźnik bezrobocia spadł o 0,9 punktu proc. Po drugie, choć faktycznie liczba osób bezrobotnych wzrosła dosyć istotnie kwartał do kwartału - o 45 tys., z 617 tys. do 662 tys. - to jednocześnie liczba pracujących poszła w górę o 52 tys. osób (z ok. 16,57 tys. osób do ok. 16,62 mln). Jak zwraca uwagę Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, a do niedawna wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, "nigdy od lato 90-tych nie pracowało tylu Polaków co teraz".

Rośnie także wskaźnik zatrudnienia, czyli odsetek osób pracujących, w stosunku do ogółu obywateli. W III kwartale wyniósł on 54,6 proc., i był wyższy w skali kwartału o 0,2 p. proc., a w skali roku o 0,6 p. proc. 

.. źródło: GUS, dane BAEL

Jak wynika z danych BAEL, wśród wszystkich osób w wieku 15 lat i więcej, biernych zawodowo (czyli niepracujących oraz bezrobotnych, którzy raczej pracy nie podejmą) było w III kwartale 43,2 proc. To nieco mniej (kolejno o 0,3 i 0,1 proc.) niż przed kwartałem i przed rokiem. Głównymi przyczynami bierności zawodowej jest oczywiście emerytura, natomiast wśród osób w wieku produkcyjnym - obowiązki rodzinne i związane z prowadzeniem domu.

.. GUS, dane wg BAEL

Dane z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (czyli BAEL) są przez GUS publikowane raz na kwartał. Jego wyniki dotyczące bezrobocia nieco różnią się od danych dotyczących tzw. bezrobocia rejestrowanego (to np. w październiku wyniosło 5,7 proc.) z powodu różnic m.in. w definicji osoby bezrobotnej czy metodologii badania (ankiety gospodarstw domowych w BAEL vs. dane z urzędów pracy w przypadku bezrobocia rejestrowanego). BAEL daje niższe wskaźniki bezrobocia z różnych przyczyn, m.in. dlatego, że  część osób ujętych w statystykach urzędów pracy może być zatrudniona w szarej strefie.

Więcej o:
Komentarze (38)
GUS: Stopa bezrobocia wg BAEL wzrosła w Polsce pierwszy raz od trzech lat
Zaloguj się
 • zielona-galazka

  Oceniono 17 razy 15

  Bardziej mnie interesuje procent aktywności zawodowej osób w wieku produkcyjnym. I tu wypadamy blado. Efekt przywilejów emerytalnych dla rolnikow, górników, służb mundurowych, sędziów i prokuratorów.

 • krytek-7

  Oceniono 18 razy 8

  Wystarczy po pijaku naklupac pare dzieciakow i po co sobie zawracac glowe jakas durnowata robota.

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 4

  Szykujcie się Polacy. Bezmiar PiSowsjich sukcesów dopiero przed wami. W życiu tak jest ze wiara w bajki iż pieniądze na bal biorą się z kredytu i ze niznawstawac z kolan obrażając cały świat musi zakończyć się słonym rachunkiem.

 • aktyntasza

  Oceniono 2 razy 2

  Poważnym naszym problemem jest to że na stanowiskach, gdzie fizycznie trzeba ciężko pracować za około minimalną krajową brakuje pracowników, natomiast ciepłe posadki gdzie praca jest lekka, to te miejsca pracy są oblegane i pracownicy chcą pracować dłużej, nawet aż do śmierci a nawet jeden dzień dłużej. Kolejnym problemem są za duże przywileje emerytalne górników i mundurowych.

 • ms62

  Oceniono 3 razy 1

  Masakra , gowniana propaganda !!!

 • dojcze_kabana

  Oceniono 15 razy 1

  Koniec PIS

 • piotre1987

  Oceniono 6 razy 0

  Trzeba obalić rząd PIS i znowu przywrócić 15 % bezrobocie jak za PO w końcu znowu będzie normalność i sprzataczkę się za 5 zł znajdzie, bo dużo elyty z warszafki płacze że nie ma komu sprzątać ich wymiocin z after party.

 • maguniaklikunia

  Oceniono 6 razy 0

  Wojna na Ukrainie zmieni wszystko. Młode chłopy zdrowe dostaną wezwane w sołdaty, zostaną wstrzymane wizy i zamknięte granice. No widzę biznesmeni, z e ta zima wiele zmieni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX