Afera Getback. Sąd: Piotr Osiecki może wyjść z aresztu. Aż 108 mln zł poręczenia majątkowego

Piotr Osiecki, były prezes Altus TFI, oraz Jakub Ryba, były członek zarządu spółki, mogą 29 listopada opuścić areszt - zdecydował warszawski sąd okręgowy. Za Osieckiego zadeklarowano najwyższe w historii polskiego sądownictwa poręczenie majątkowe w wysokości aż 108 mln zł.

Piotr Osiecki i Jakub Ryba, byli członkowie zarządu Altus TFI, zostali zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne 31 sierpnia br. Od tego momentu przebywali w areszcie.

Ich zatrzymanie miało związek z aferą Getback. Prokuratura zarzuca mężczyznom, że działając w zmowie z byłym prezesem Getback Konradem K. wyrządzili windykatorowi szkodę majątkową w wysokości co najmniej 160 mln zł. O tyle zawyżona miała być cena spółki EGB Investments (również spółki windykacyjnej), sprzedanej przez Altus TFI Getbackowi.

Koniec aresztu

Obu mężczyznom kończył się okres trzymiesięcznego aresztu. Sąd okręgowy w Warszawie zdecydował o wypuszczeniu ich na wolność po wpłaceniu poręczeń majątkowych. W przypadku Ryby chodzi o 1 mln zł, w przypadku Osieckiego aż o 108 mln zł.

Pełnomocnik Piotra Osieckiego, mecenas Katarzyna Szwarc, powiedziała po wyjściu z sali sądowej, że w ocenie sądu nie ma podstaw, aby wobec jej klienta w dalszym ciągu stosować najsurowszy z środków zapobiegawczych. Na rekordową kaucję mają się złożyć przyjaciele biznesmena.

Na złożenie tego poręczenia jest 30 dni, natomiast Piotr Osiecki ma wydane postanowienie o tymczasowym areszcie do 6 rano 29 listopada i przed tym terminem będziemy chcieli złożyć to poręczenie, tak żeby 29 listopada o godzinie 6 rano Piotr Osiecki opuścił areszt

- wyjaśniła Katarzyna Szwarc.

Wniosek o zmianę środka zapobiegawczego poprzez poręczenie majątkowe w wysokości 108 milionów złotych został złożony w piątek. Tego dnia po kilkugodzinnej rozprawie sędzia Marcin Kosowski zdecydował o odroczeniu rozpatrzenia sprawy do dzisiaj. Mecenas Katarzyna Szwarc powiedziała, że dziś na sali sądowej kwota deklarowanej kaucji wzrosła aż do 180 milionów złotych, jednak sąd pozostał przy propozycji złożonej przez obronę w piątek.

Prokuratura Regionalna już zapowiedziała, że skorzysta z prawa do zażalenia na decyzję sądu. W jej opinii, zachodzi groźba mataczenia.

 

Więcej o:
Komentarze (14)
Afera Getback. Sąd: Piotr Osiecki może wyjść z aresztu. Aż 108 mln zł poręczenia majątkowego
Zaloguj się
 • gol-ik

  Oceniono 8 razy 6

  Tez bym chciał mieć kumpli coza mnie 108 grubych baniek wyłożą,hehe, „jak kraść tomiliony”

 • macwies

  Oceniono 11 razy 5

  Ponad 1,2 mld przekręcone a wychodzi za kaucją 108 mln.
  Zapłacił "podatek" w wysokości 9%.
  DOJNA ZMIANA.

 • iwanme

  Oceniono 6 razy 4

  Z jednej strony skandalicznie niskie poręczenie jak na gościa potencjalnie zamieszanego w wyprowadzenie kilkukrotnie większej kwoty.
  Z drugiej strony skoro taki Chrzanowski może sobie swobodnie chodzić po własnym biurze to niewiele mnie już zdziwi...

 • kzet69

  Oceniono 7 razy 3

  Na miejscu prokuratury, gdyby w Polsce jeszcze istniała Prokuratura sprawdziłbym pochodzenie tych 108 mln, to jest kwota na polskie warunki kosmiczna, jakim kapitałem musi dysponować ktoś, kto bez zmrużenia oka zamraża na długie lata taką gotówkę? Czyżby Nowogrodzka?

 • dorsz_pitery

  Oceniono 1 raz 1

  Jest nagranie i artykuł na tej podstawie na onecie, gdzie ten cały Ryba zachęca pracowników, żeby najlepsze inwestycje przenosili do tych funduszy, gdzie TFI ma najwyższe wynagrodzenie. TO JEST CZYSTY KRYMINAŁ PROSZĘ PAŃSTWA!

  ROZUMIEM, ŻE TE 108 BANIEK POCHODZI OD LUDZI, DO KTÓRYCH TRAFIAŁY TE LEPSZE INWESTYCJE...

 • eremka

  Oceniono 1 raz 1

  wystarczy spojrzeć na sumy które panowie Osiecki i Ryba (a także zarabia reszta croonies w innych trygonach, investorsach, itp.) zarabiali - to nie jest nawet TAJEMNICA POLISZYNELA (hehehe). To jest środowisko tak zdegenerowane jak politycy. Jak raczysko pasożytujące na ludzkim organizmie. Państwo w państwie. Z punktu widzenia społecznego i obywatelskiego zbędne byty. Ale nie trzeba mieć złudzeń, nic im będzie.

 • mikejar

  Oceniono 3 razy 1

  Jak to jest PRZEKET NA 2,5 MILIARDA kaucja 108 MILIONOW czyli kilka procent.!!!!!!!!!!!!
  Pis dal PORECZENIE ?????????? Czyli znow RODZINA NA SWOIM !!!!!!!!!!! BRAWO !!!!!!!!!!!!!!

 • tedfarmer

  0

  Tylko w Polsce jest to możliwe.Biedak oskarżony o kradzież jakiegoś goowna,siedzi do usranej śmierci.Bogacz wychodzi kiedy chce,niejaki Dubieniecki jest tego przykładem.Ciekawe ile wziął sędzia "w łapę"za tę decyzję i jak uzasadnił to zwolnienie z aresztu.Jak czyta się takie rzeczy,to czasem się człowiek zastanowi,czy aby zero czyli Ziobro,nie powinien takiego chooja w todze natychmiast wywalić na zbity ryj.

 • botwinnik

  Oceniono 2 razy 0

  Człowiek bez wyroku, z całą pewnością nie stwarzający zagrożenia dla otoczenia, spędził 3 miesiące w areszcie. Bo prokuratura, a też i spora część opinii publicznej, uważa, że powinien siedzieć. Ogólną ekscytację wywołuje gigantyczna kwota poręczenia. Jakby zatrzymano Billa Gatesa, to wpłaciłby 10 miliardów dolarów, żeby odpowiadać z wolnej stopy - też by znaczyło, że na pewno winny. Uwadze komentujących umyka prawdziwy skandal w tej sprawie - możliwość wielomiesięcznego przetrzymywania w areszcie "tymczasowym" osoby, wobec której do czasu wyroku obowiązuje domniemanie niewinności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX