Emerytury dla matek dopiero od marca lub później. Minister Rafalska zmienia zdanie

Program Mama Plus wystartuje nie w styczniu, a w marcu - poinformowała minister rodziny Elżbieta Rafalska. Chodzi o emerytury dla kobiet, które nie wypracowały świadczenia emerytalnego, ale osiągnęły już wiek emerytalny i wychowały co najmniej czworo dzieci.

"Matczyne emerytury" zostały zapowiedziane w kwietniu br. na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie jako element tak zwanej "piątki Morawieckiego". Początkowo rząd zapowiadał, że program ruszy od 1 stycznia 2019 roku.

Tak się jednak nie stanie. Minister Elżbieta Rafalska w programie "Panorama Opinii" w TVP Info poinformowała, ze obecnie projekt wciąż czeka na rozpatrzenie w Komitecie Stałym Rady Ministerów.  Podkreśliła, że termin wejścia w życie przepisów nie zależy wyłącznie od woli rządu, ale też od parlamentu.

Ten termin o którym wcześniej mówiłam - 1 stycznia - niestety nie wydaje mi się osiągalny, bo przecież lada moment grudzień, a to wymaga też przeprocedowania

- mówiła Elżbieta Rafalska. W związku z tym minister mówiła, że "ostrożnym terminem" wprowadzenia przepisów jest 1 marca.

Program Mama Plus to emerytura dla matek, które nie wypracowały świadczenia emerytalnego, ale osiągnęły już wiek emerytalny i wychowały co najmniej czworo dzieci. Świadczenie ma wynieść 1029 złotych i 80 groszy, a więc tyle co minimalna emerytura. Od marca przyszłego roku ma to być 1300 złotych.

Więcej o: