USA sprzedadzą Polsce system wyrzutni rakietowych. Zapłacimy 655 milionów dolarów

Rząd Stanów Zjednoczonych formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce artyleryjskich wyrzutni rakietowych HIMARS.

System ten stanie się głównym elementem realizowanego przez MON programu Wisła. Wartość transakcji Amerykanie oszacowali na 655 milionów dolarów

Amerykański Departament Stanu przesłał do Kongresu oficjalną notę o zamiarze sprzedaży Polsce produkowanych przez koncern Lockheed Martin systemów HIMARS. Transakcja ma obejmować wyrzutnie M142, pojazdy do ich transportu, pociski rakietowe i systemy naprowadzania. W skład pakietu wchodzą także komputery, pociski testowe, sprzęt telekomunikacyjny, części zamienne, szkolenia oraz wsparcie logistyczne.

Choć Amerykanie oszacowali wartość transakcji na 655 milionów dolarów to cena uzbrojenia będzie przedmiotem dalszych negocjacji i może okazać się niższa od wskazanej kwoty. 

Wzmocnienia bezpieczeństwa Polski

Uzasadniając decyzję o zgodzie na sprzedaż uzbrojenia, Departament Stanu podkreślił, że transakcja przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, która jest ważnym sojusznikiem w ramach NATO.

Według Amerykanów systemy HIMARS przyczynią się do modernizacji polskiej armii i zwiększą zdolności do współpracy z siłami USA

Zgodnie z amerykańskim prawem Kongres musi zostać poinformowany z wyprzedzeniem o zamiarze eksportu uzbrojenia znaczącej wartości. W przypadku państw członkowskich NATO okres ten wynosi 15 dni. Jeśli Kongres w tym czasie nie wyrazi sprzeciwu to transakcja może być realizowana. W przypadku Polski sprzeciw jest mało prawdopodobny. 

Więcej o: