USA sprzedadzą Polsce system wyrzutni rakietowych. Zapłacimy 655 milionów dolarów

Rząd Stanów Zjednoczonych formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce artyleryjskich wyrzutni rakietowych HIMARS.

System ten stanie się głównym elementem realizowanego przez MON programu Wisła. Wartość transakcji Amerykanie oszacowali na 655 milionów dolarów. 

Amerykański Departament Stanu przesłał do Kongresu oficjalną notę o zamiarze sprzedaży Polsce produkowanych przez koncern Lockheed Martin systemów HIMARS. Transakcja ma obejmować wyrzutnie M142, pojazdy do ich transportu, pociski rakietowe i systemy naprowadzania. W skład pakietu wchodzą także komputery, pociski testowe, sprzęt telekomunikacyjny, części zamienne, szkolenia oraz wsparcie logistyczne.

Choć Amerykanie oszacowali wartość transakcji na 655 milionów dolarów to cena uzbrojenia będzie przedmiotem dalszych negocjacji i może okazać się niższa od wskazanej kwoty. 

Wzmocnienia bezpieczeństwa Polski

Uzasadniając decyzję o zgodzie na sprzedaż uzbrojenia, Departament Stanu podkreślił, że transakcja przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, która jest ważnym sojusznikiem w ramach NATO.

Według Amerykanów systemy HIMARS przyczynią się do modernizacji polskiej armii i zwiększą zdolności do współpracy z siłami USA

Zgodnie z amerykańskim prawem Kongres musi zostać poinformowany z wyprzedzeniem o zamiarze eksportu uzbrojenia znaczącej wartości. W przypadku państw członkowskich NATO okres ten wynosi 15 dni. Jeśli Kongres w tym czasie nie wyrazi sprzeciwu to transakcja może być realizowana. W przypadku Polski sprzeciw jest mało prawdopodobny. 

Więcej o:
Komentarze (105)
USA sprzedadzą Polsce system wyrzutni rakietowych. Zapłacimy 655 milionów dolarów
Zaloguj się
 • byrcyn11

  Oceniono 8 razy 4

  W końcu coś kupują ! 300 km. to trochę mało, ale jak się na Mazurach ustawi , to na obwód kaliningradzki wystarczy.

 • jakisinnywolnylogin

  Oceniono 14 razy 4

  Program Wisła to coś zupełnie innego - tam chodzi o p-lotnicze i p-rakietowe Patrioty.
  A Himars to rakiety ziemia-ziemia.
  Najpierw trzeba coś w życiu przeczytać, żeby móc brać się za pisanie, ignoranci.

 • Oceniono 7 razy 3

  W przypadku jakichkolwiek zakupów z USA udział polskiego przemysłu równa się ZERO. PIS drze gęby o offsecie jak należy zablokować zakupy inne niż z USA. TEN ZAKUP TO KOMPROMITACJA PIS.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 9 razy 3

  Rozumiem że Polacy nie są w stanie wyprodukować własnych rakiet tego typu, ale dlaczego nie można u nas w kraju wyprodukować środków transportu? Coraz częściej zadaję sobie pytanie do czego właściwie służy w Polsce moloch zwany "polska grupa zbrojeniowa"???

 • js08836

  Oceniono 2 razy 2

  W razie " W " w jeden dzień wystrzelą wszystkie pociski rakietowe. Następna dostawa za 30 dni.

 • leonleonidas

  Oceniono 3 razy 1

  Rownie dobrze mozemy kupic atrapy (hle hle hle).
  Usmany nie pozwola nam ich nigdy uzyc

  My, jako dyzurny dywersant na flance wschodniej, mamy patykiem draznic misia: zadac sankcji, wrzeszczec o braku demokracji w Rosji i Bialorusi, organizowac dziadoska dywersje, agitowac itd

 • leonleonidas

  Oceniono 3 razy 1

  To sa pewnie te ktore Turcy wyrzucaja na zlom

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX