Smog znowu straszy. W Rybniku normy przekroczone o 1000 proc. "Ciężko oddychać i straciłam głos"

Smog dla wielu mieszkańców miast znów stał się dokuczliwy. Ochłodziło się, w ruch więc poszły zarówno nowoczesne piece jak i stare kopciuchy. W Rybniku normy przekroczono o 1000 proc. Część mieszkańców skarży się na spore problemy.

Smog znów jest poważnym problemem. Niedawne ochłodzenie sprawiło, że mieszkańcy intensywniej ogrzewają swoje domy. W niektórych miastach wyraźnie to czuć. 

W Rybniku na problem kopciuchów, czyli niesprawnych pieców, które zatruwają środowisko, nałożył się zgłaszany od kilku dni problem smrodu palonych opon. Jest on najprawdopodobniej skutkiem pożaru składowiska w pobliskich Żorach.

Normy jakości powietrza przekroczono o 1000 proc.

- alarmuje portal Rybnik.com.pl

Takie stężenie pyłu zawieszonego stwierdzono w szczytowym momencie m.in. w dzielnicy Ligota-Ligocka Kuźnia.

Mieszkańcy mają dość

Komentarze na facebookowym profilu rybnickiego serwisu nie pozostawiają złudzeń - ludzie są zmęczeni smogiem.

Czuć ... na zdrowiu już się odbiło ... ciężko oddychać i straciłam głos... nie wiem jak to jest się czuć dobrze. Oczyszczacz w pracy, oczyszczacz w domu, maska antysmogowa. Jak dalej żyć?

- pyta jedna z czytelniczek.

Czujnik prawie 200 w mieszkaniu pokazywał, a mam malutkie dziecko. Co to ma być!

- martwi się inna. 

E tam 1000 proc.. Gdzie temu do 2500 proc. z zeszłego roku? Za niedługo w Rybniku 1000 proc. będzie oznaczone na zielono z dopiskiem "nareszcie pora na spacer możesz spokojnie wyjść z domu!"

- drwi kolejny z komentujących. 

Czytelnicy dzielą się też zdjęciami, na których widać wiszący nad miastem smog, oraz wykresami z aplikacji do monitorowania stanu powietrza. Jego jakość jest zła

Zła jakość powietrza w RybnikuZła jakość powietrza w Rybniku Fot. Artur Cichocki/Facebook

Czytaj też: 7 zabójczych substancji, które wdychasz wraz ze smogiem. Zagrożenie jest realne

"Widzimy poprawę"

Janusz Abrahamowicz, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Rybnika, wyjaśnił w rozmowie z naszą redakcją skąd nasilony problem smogu.

- Aktualna sytuacja smogowa w Rybniku ma związek głównie z pogodą. Zrobiło się zimno, a dodatkowo nie ma wiatru, przez co dochodzi do zagęszczenia się dymów, szczególnie w obniżonych obszarach miasta - wyjaśnił.

Stwierdził jednocześnie, że wbrew subiektywnym odczuciom walka ze smogiem w Rybniku zaczyna przynosić efekty.

- Porównując sytuację z zeszłym rokiem widzimy niewielką poprawę. Po pierwsze rośnie świadomość samych mieszkańców. Ekopatrol rybnickiej straży miejskiej podejmuje coraz więcej interwencji związanych z opalaniem pieców nieodpowiednimi materiałami. Pouczenia, mandaty, a przede wszystkim czujność mieszkańców przynoszą efekty - stwierdził Abrahamowicz.

Zapewnił też, że miasto ma narzędzia, by skuteczniej walczyć o czyste powietrze. 

- Warto przypomnieć, że mamy nowe narzędzia, które umożliwiają intensywniejsze kontrole. W razie potrzeby tych kontroli będzie jeszcze więcej. Osoby, które spalają, szczególnie nocą, nieodpowiedni opał, muszą się z tym liczyć - wyjaśnił.

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.


 

Więcej o:
Komentarze (112)
Smog znowu straszy. W Rybniku normy przekroczone o 1000 proc. "Ciężko oddychać i straciłam głos"
Zaloguj się
 • prozzac

  Oceniono 33 razy 27

  Podziwiam optymizm: "Aktualna sytuacja smogowa w Rybniku ma związek głównie z pogodą..". Pan Naczelnik chyba przeoczył fakt, że aktualna sytuacja ma przede wszystkim związek w ładowaniu w atmosferę syfu kopalnianego i nie tylko... Obudź się, człowieku!

 • kowalskyy49

  Oceniono 29 razy 23

  Tymczasem Polska pod rządami światłej dobrej zmiany likwiduje wiatrowe elektrownie i przestawia polską energetykę na rosyjski węgiel. Jak nazwać taką politykę?

 • John Malkovic

  Oceniono 22 razy 18

  Oddychajmy głęboko i radośnie na chwałę Szyszki, Dudy i Kaczki.

  Obniżyli wiek emerytalny? Obniżyli! To teraz drogi narodzie proszę grzecznie szybko umierać bo kasa w ZUS jest pusta. Więc znowu oddychamy!

 • Michał Pietrzak

  Oceniono 17 razy 15

  Może uczestników szczytu klimatycznego wywieźć na obowiązkową "zakładową" wycieczkę do Rybnika. Na trasie organizatorzy powinni postawić banery Partnerów Szczytu: Tauronu, Energii, JSW itp...

 • telewy2

  Oceniono 11 razy 11

  Jakaś ściema, niedawno widziałem film, gdzie Polska była zielona i żadnego smogu nie było, czyste powietrze i w ogóle zajebiście :)

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 10 razy 10

  Niedawne ochłodzenie sprawiło, że mieszkańcy intensywniej ogrzewają swoje domy. W niektórych miastach wyraźnie to czuć.
  Ludzie! ten problem nie powstał wczoraj. On istniał od 50 lat. Nikt się tym tematem nie interesował. Rzeki bez ryb-po co mają one tam pływać, Szare liście w czerwcu- taki jest koloryt lata. Teraz po tylu latach żaden polityk nie chce się zająć tym problemem, bo żył w tej samej PRL-mentalności, co nas środowisko obchodzi a teraz brakuje im odwagi, powiedzieć że zrobiliśmy wiele błędów.

 • jolars1

  Oceniono 13 razy 9

  "Część mieszkańców skarży się na spore problemy".
  Palcie nadal jełopy "wynglem" i śmieciami, będziecie zdrowsi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX