Baltic Pipe. Jest decyzja inwestycyjna. W 2022 roku odkręcimy kurek z gazem z Norwegii

Powstanie kolejna inwestycja zwiększająca bezpieczeństwo energetyczne Polski. Chodzi o budowę gazociągu Baltic Pipe, który połączy polską i duńską sieć gazową. W Kancelarii Premiera przedstawiciele polskiego Gaz Systemu oraz duńskiego Energienet wymienili się decyzjami inwestycyjnymi w tej sprawie.

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień poinformował, że do tej pory wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Ogłoszona dziś decyzja według planu miała zostać podjęta do końca tego roku. Prezes operatora dodał, iż na tę decyzję składało się szereg umów oraz prac. Tomasz Stępień podsumowując zapewnił, że w październiku 2022 roku ruszy przesył gazu z Norwegii.

Prezes Stępień zastrzegł jednak, że przed inwestorami wciąż wiele pracy. Wśród zadań wymienił on złożenie raportów środowiskowych, realizację drugiej rundy konsultacji społecznych, rozpoczęcie realizacje strategii kontraktowej i zakupów. Operator będzie musiał zakontraktować wykonawców instalacji morskiej i lądowej.

Prawdopodobny przebieg Baltic PipePrawdopodobny przebieg Baltic Pipe Fot. Baltic-Pipe.eu

Łącznie gazociąg ma mieć 900 kilometrów długości. Rurociąg umożliwi dostawy gazu ziemnego z Norwegii, przez Danię, do Polski i innych krajów w regionie, jak również dostawy gazu z kierunku Polski do Danii i Szwecji. Gazociąg dostarczy do Polski do 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Budowa Baltic Pipe ma ruszyć w 2020 roku i potrwa dwa lata. Z końcem 2022 roku wygasa długookresowy kontrakt na dostawy błękitnego paliwa z rosyjskim Gazpromem.

Jak informuje Gaz-System, na projekt Baltic Pipe składa się pięć głównych komponentów:

 1. Gazociąg na dnie Morza Północnego, dzięki któremu norweskie złoża gazu zostaną połączone z systemem przesyłowym w Danii.

 2. Rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego zwiększająca możliwości przesyłu gazu i obniżająca średni koszt transferu.

 3. Nowoczesna tłocznia gazu w Danii umożliwiająca zabezpieczenie dostaw gazu zarówno do Danii, jak i Polski.

 4. Gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego będący dwukierunkowym połączeniem systemów przesyłowych w Danii oraz Polsce, które dywersyfikuje źródła i kierunki dostaw.

 5. Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego, która jest też kolejnym krokiem do stworzenia z Polski regionalnego centrum handlu gazem zmniejszającego ryzyko przerw w dostawach oraz pobudzającego krajową gospodarkę.

Czytaj też: Polska i Dania po 40 latach zakończyły spór o granicę. Umowa podpisana

Więcej o:
Komentarze (30)
Baltic Pipe. Jest decyzja inwestycyjna. Przesył gazu ma ruszyć za cztery lata
Zaloguj się
 • M.M. K.

  Oceniono 4 razy 4

  W sumie to jest dobra wiadomość. Im więcej możliwych żródeł surowca,tym bardziej można się targować. Wkluczajac w to "więcej" i oba N.S. i gazoport...

 • andgad

  Oceniono 17 razy 3

  Wymieńcie jedną poważną budowę zakończoną w terminie podawanym przez polityków PiS!? Gdzie prom? Gdzie przekop mierzei, gdzie elektrownia atomowa? Gdzie bloki w w Opolu, gdzie setki km tanich dróg ekspresowych?

 • kina9

  Oceniono 2 razy 2

  Polactwo kompletnie POGIĘŁO ! Obłęd ich opanował ?
  Niedługo sami się zagazują.

 • nic_wam_to_nie_da

  Oceniono 8 razy 2

  Toż to skandal i zamach na demokracje oraz podwaliny IIIRP. To sprzeczne z konstytucjo. Precz z kaczorem dyktatorem

 • Mar Rian

  Oceniono 3 razy 1

  Fajnie będzie tanio bezyna i ropa na stacjach po 2 zl przyjaciele o nas dbaja

 • hubba-hubba

  0

  Energinet, a nie "Energienet".

 • 2.rw

  Oceniono 6 razy 0

  Dlaczego wczoraj otrzymałem wyższy rachunek za gaz z dołączoną informacją, że zdrożał od 1 pażdziernika?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX