Baltic Pipe. Jest decyzja inwestycyjna. W 2022 roku odkręcimy kurek z gazem z Norwegii

Powstanie kolejna inwestycja zwiększająca bezpieczeństwo energetyczne Polski. Chodzi o budowę gazociągu Baltic Pipe, który połączy polską i duńską sieć gazową. W Kancelarii Premiera przedstawiciele polskiego Gaz Systemu oraz duńskiego Energienet wymienili się decyzjami inwestycyjnymi w tej sprawie.

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień poinformował, że do tej pory wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Ogłoszona dziś decyzja według planu miała zostać podjęta do końca tego roku. Prezes operatora dodał, iż na tę decyzję składało się szereg umów oraz prac. Tomasz Stępień podsumowując zapewnił, że w październiku 2022 roku ruszy przesył gazu z Norwegii.

Prezes Stępień zastrzegł jednak, że przed inwestorami wciąż wiele pracy. Wśród zadań wymienił on złożenie raportów środowiskowych, realizację drugiej rundy konsultacji społecznych, rozpoczęcie realizacje strategii kontraktowej i zakupów. Operator będzie musiał zakontraktować wykonawców instalacji morskiej i lądowej.

Prawdopodobny przebieg Baltic PipePrawdopodobny przebieg Baltic Pipe Fot. Baltic-Pipe.eu

Łącznie gazociąg ma mieć 900 kilometrów długości. Rurociąg umożliwi dostawy gazu ziemnego z Norwegii, przez Danię, do Polski i innych krajów w regionie, jak również dostawy gazu z kierunku Polski do Danii i Szwecji. Gazociąg dostarczy do Polski do 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Budowa Baltic Pipe ma ruszyć w 2020 roku i potrwa dwa lata. Z końcem 2022 roku wygasa długookresowy kontrakt na dostawy błękitnego paliwa z rosyjskim Gazpromem.

Jak informuje Gaz-System, na projekt Baltic Pipe składa się pięć głównych komponentów:

  1. Gazociąg na dnie Morza Północnego, dzięki któremu norweskie złoża gazu zostaną połączone z systemem przesyłowym w Danii.

  2. Rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego zwiększająca możliwości przesyłu gazu i obniżająca średni koszt transferu.

  3. Nowoczesna tłocznia gazu w Danii umożliwiająca zabezpieczenie dostaw gazu zarówno do Danii, jak i Polski.

  4. Gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego będący dwukierunkowym połączeniem systemów przesyłowych w Danii oraz Polsce, które dywersyfikuje źródła i kierunki dostaw.

  5. Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego, która jest też kolejnym krokiem do stworzenia z Polski regionalnego centrum handlu gazem zmniejszającego ryzyko przerw w dostawach oraz pobudzającego krajową gospodarkę.

Czytaj też: Polska i Dania po 40 latach zakończyły spór o granicę. Umowa podpisana

Więcej o: