Katar rezygnuje z członkostwa w OPEC. Podobno nie chodzi o konflikt z Arabią Saudyjską

Katar zrezygnuje z członkowstwa w OPEC 1 stycznia 2019 r. Informację o opuszczeniu organizacji przekazał minister energetyki Saad al-Kaabi.

Według ministra decyzja ta jest podyktowana strategią międzynarodowych działań Kataru, m.in. rozwojem wydobycia gazu. Kraj ten jest dziś producentem prawie 30 proc.. wydobywanego na świecie gazu, dzieląc największe pole gazowe z Iranem.

W czasie konferencji w Dosze minister Al Kaabi podkreślił także, że decyzja ta nie ma nic wspólnego z trwającą od czerwca 2017 roku blokadą Kataru. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, zarzucając mu m.in wspieranie terrorystów. Innego zdania jest  dziennik "Financial Times", który wiąże tę decyzję  z pogarszającymi się relacjami z regionem.

OPEC - to międzynarodowa organizacja państw będących producentami ropy naftowej z siedzibą w Wiedniu. Kontroluje prawie połowę wydobycia tego paliwa i 70 procent jego światowych rezerw. Nie należą do niej ani Stany Zjednoczone, ani Rosja, ale członkami OPEC są miedzy innym Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Kuwejt. Kolejne spotkanie członków Organizacji zaplanowano na 6 grudnia.

Ropa Crude - cenaRopa Crude - cena fot. Investing.com

Ropa BrentRopa Brent fot. Investing.com

Ropa naftowa tanieje, a ceny na stacjach bez zmian

Na światowych rynkach ropa od kilku tygodni gwałtownie tanieje. Listopad był dla tego surowca jednym z najgorszych miesięcy od przeszło 10 lat, a jego cena od początku miesiąca spadła już o 21 proc.. Dla porównania w październiku było to "tylko" 11 proc.

Niestety spadki notowań ropy nie przekładają się - jak na razie - na tańsze tankowanie. Dlaczego stacje benzynowe w POlsce reagują niższe ceny ropy w tak ograniczonym stopniu i z takim opóźnieniem?

Cena ropy nie jest dobrym miernikiem - jej przełożenie na stacje jest ograniczone, warto patrzeć raczej na paliwa gotowe. Natomiast rzeczywiście spadki następują dość wolno, co można zapewne częściowo tłumaczyć odrabianiem marż przez operatorów czy stopniowym docieraniem na stacje tańszego paliwa

- wyjasniał w rozmowie z Next.gazeta.pl Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.

Więcej o:
Komentarze (18)
Katar rezygnuje z członkostwa w OPEC
Zaloguj się
 • js08836

  Oceniono 4 razy 4

  Znamienne dla tego złodziejskiego rządu. Ropa tanieje ,ale na stacjach nie. Gdy ropa drożeje rano, to już w południe na stacjach cena rośnie.

 • maklik

  Oceniono 3 razy 3

  Popieraj krajowe, nikt nie złupi cię tak jak Orlen.

 • lese_majeste

  Oceniono 5 razy 3

  panie Jakubie Bogucki, niech się pan nie kłamie i wyjaśni jaki udział w cenie paliwa na stacji ma surowiec czyli ropa w stosunku do podatków i potem moze się pan wypowiadać, dla ułatwienia ponad 40% ceny to akcyza i opłata paliwowa, które są naliczane odpowienio od m3 lub tony, co w przypadku benzyny daje 2055 zł od m3 niezależnie od ceny surowca a koszt m3 ropy to ok. 1300 zł (ponad 85% to paliwa - Pb, ON, mazut i LPG a reszta to jeszcze cenniejsze produkty) czyli cena ropy to tylko ok. 25% tego co płacimy na stacji a to znaczy, że sam podatek jest 1,5 raza większy od ceny surowca

 • justas32

  Oceniono 5 razy 3

  Kupować od nich taniej ropę i gaz ...

 • hubba-hubba

  Oceniono 4 razy 2

  Wy wszyscy tu o ropie, a Katar wydobywa jej stosunkowo niewiele (jakieś 2% ogólnego wydobycia w OPEC) i już mu się zasoby kończą, przy obecnym poziomie wydobycia ma starczyć na tylko ok. 5 lat. Katar to gaz.

 • frelek1

  Oceniono 1 raz 1

  Jakub Bogucki to jakiś adwokat złodziei czy kto? Może niedługo spadki cen na polski stacjach będą zależały od aktywności tajskich dziwek podczas pełni księżyca?

 • aldik1980

  Oceniono 1 raz 1

  Ale jak na światowych rynkach ropa podrożeje to następnego dnia na stacjach jest juz drożej, ale jak spada to wyjaśnien masa...

 • Greg Uncle

  Oceniono 1 raz 1

  ja tankuje w Niemczech na lądzie i mam taniej niż w grajdole

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX