Rosja przystąpiła do wyścigu zbrojeń. Miliardy na wojsko. Eksperci: Zagrożenie dla Europy

Rosja przystąpiła do wyścigu zbrojeń - podkreślił minister obrony Siergiej Szojgu. W trakcie spotkania z kierownictwem resortu poinformował on, że podejmie działania na rzecz "podwyższenia bojowych możliwości armii".
Zobacz wideo

Nowy program zbrojeniowy, przewidziany na lata 2019 - 2027, będzie kosztował budżet Rosji około 30 miliardów euro. W tej kwocie przewidziano - oprócz produkcji broni - również utrzymanie i rozbudowę infrastruktury resortów siłowych. Minister obrony Siergiej Szojgu tłumaczy, że w ten sposób Rosja przygotowuje się do wyścigu zbrojeń.

Rozpatrywane były środki konieczne dla podwyższenia możliwości bojowych w warunkach wyścigu zbrojeń, co jest związane z planowanym przez Stany Zjednoczone wyjściem z porozumienia o redukcji rakiet małego i średniego zasięgu

- oświadczył rosyjski minister obrony.

Eksperci policzyli, że tylko w 2019 r. Rosja wyda na zbrojenia i bezpieczeństwo dwa razy więcej niż na utrzymanie systemu emerytalnego i siedem razy więcej niż na edukację.

Działania Rosji krytykuje Polska i inne kraje NATO. Według ekspertów, wyścig zbrojeń, który prowokuje swoją polityką Kreml, zagraża bezpieczeństwu Europy.

Więcej o: