4 mld złotych na rekompensaty za podwyżki cen prądu. Tchórzewski: ustawa jeszcze w tym tygodniu

Na około 4 mld zł Ministerstwo Energii szacuje obecnie koszt rekompensat podwyżek cen prądu. O takich liczbach mówił dziennikarzom szef resortu Krzysztof Tchórzewski na COP24 w Katowicach.
Zobacz wideo

Minister powiedział, że ustawa o rekompensatach powinna być przygotowana w tym tygodniu, a w przyszłym trafić do Sejmu. Jak mówił, refundacje dla gospodarstw domowych będą kosztowały państwo około 2 miliardów złotych.

Podobne koszty mają dotyczyć "znacznej części" - jak mówił szef resortu energii - małych i średnich przedsiębiorstw "w takim zakresie, w jakim one uczestniczą w obsłudze ludności".

Podwyżki cen prądu

Minister Tchórzewski przypomniał też, że wzrosty cen energii są związane z prawami do emisji. Powiedział, że dzisiaj też instytucje finansowe mogą inwestować w te prawa. "I one zaczęły podlegać normalnym spekulacjom na giełdzie" - wyjaśniał minister.

Dodał, że "przez wiele lat ta cena praw do emisji kształtowała się w przedziale 3,5-6 euro", a dzisiaj - "między 18 a 25".

Od Nowego Roku ceny prądu miałyby być znacząco wyższe. PGE, Tauron, Enea, Energa chcą podwyżek o ponad 30 procent. Jaka będzie decyzja Urzędu Regulacji Energetyki, dowiemy się w połowie grudnia.

Grażyna Wolszczak pozwała skarb państwa i Warszawę za smog. "Wdychamy jakąś bombę chemiczno-biologiczną"

Więcej o:
Komentarze (50)
Tchórzewski: 4 mld złotych na rekompensaty da podwyżki cen prądu
Zaloguj się
 • stan47.emeryt

  Oceniono 22 razy 22

  Ciemny lud i tak nie zrozumie, że to nie rząd da pieniądze na rekompensatę, tylko te pieniądze są z naszych podatków. Po prostu nie będzie na co inne.

 • plugawy_len

  Oceniono 24 razy 22

  cale szczescie ze Tchorzewski zaplaci te 4 duze banki, bo juz myslalem, ze my wszyscy bedziemy musieli sie na to zrzucic. ufff.

 • karamurek

  Oceniono 20 razy 18

  Mydlą oczy naiwnym. Podwyżki cen prądu spowodują drożyznę i napędzą inflację, tak, że do tych "refundacji" trzeba będzie dopłacić z własnej kieszeni.

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 13 razy 13

  A skąd on weźmie pieniądze na te rekompensaty? Ze swojego portfela, czy z naszych?

 • wikal

  Oceniono 13 razy 13

  Przekładanie pieniędzy z kieszeni do kieszeni. Zarobią na ten przekręt nieliczni, dofinansuje się za to kupę nierobów. Jak zawsze.

 • jare_jare

  Oceniono 11 razy 11

  Skąd oni tego ignoranta wzięli.. Nic to, suweren szczęśliwy, bo ludzki pan obiecał, że podwyżek nie będzie. Jeden uj, że miasta i gminy dostaną po kieszeni podwyżkami sięgającymi do 60% - odczuje to "Kowalski". Firmom zdrożeje, koniec końców również odczuje "Kowalski", jak pójdzie do sklepu. No i skąd te 4 bańki na rekompensaty dla "Kowalskiego"? Ano od "Kowalskiego".

 • paper-reader

  Oceniono 10 razy 10

  Na tego pana szkoda słów, kto powołał na ministra tego "katastrofę" ? Górnicze związki zawodowe?

 • doktorku77

  Oceniono 10 razy 10

  Grunt się PISiorom pali pod nogami. Więcej tylko dać, dać i dać suwerenowi, bo wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. A weźmie się na to od gorszego sortu...

 • porannakawa01

  Oceniono 10 razy 10

  Rekompensaty?
  W sklepie dostanę dopłatę do ceny marchwi czy trzeba przedstawiać rachunki za zakup chleba, wiertarki, odkurzacza, pomidorów i dopiero wtedy się dostanie tę rekompensatę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX