4 mld złotych na rekompensaty za podwyżki cen prądu. Tchórzewski: ustawa jeszcze w tym tygodniu

Na około 4 mld zł Ministerstwo Energii szacuje obecnie koszt rekompensat podwyżek cen prądu. O takich liczbach mówił dziennikarzom szef resortu Krzysztof Tchórzewski na COP24 w Katowicach.
Zobacz wideo

Minister powiedział, że ustawa o rekompensatach powinna być przygotowana w tym tygodniu, a w przyszłym trafić do Sejmu. Jak mówił, refundacje dla gospodarstw domowych będą kosztowały państwo około 2 miliardów złotych.

Podobne koszty mają dotyczyć "znacznej części" - jak mówił szef resortu energii - małych i średnich przedsiębiorstw "w takim zakresie, w jakim one uczestniczą w obsłudze ludności".

Podwyżki cen prądu

Minister Tchórzewski przypomniał też, że wzrosty cen energii są związane z prawami do emisji. Powiedział, że dzisiaj też instytucje finansowe mogą inwestować w te prawa. "I one zaczęły podlegać normalnym spekulacjom na giełdzie" - wyjaśniał minister.

Dodał, że "przez wiele lat ta cena praw do emisji kształtowała się w przedziale 3,5-6 euro", a dzisiaj - "między 18 a 25".

Od Nowego Roku ceny prądu miałyby być znacząco wyższe. PGE, Tauron, Enea, Energa chcą podwyżek o ponad 30 procent. Jaka będzie decyzja Urzędu Regulacji Energetyki, dowiemy się w połowie grudnia.

Grażyna Wolszczak pozwała skarb państwa i Warszawę za smog. "Wdychamy jakąś bombę chemiczno-biologiczną"

Więcej o: