"Gazeta Wyborcza" alarmuje, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ogranicza program "Rodzina 500 plus". Zdaniem dziennika, początkowo ministerstwo próbowało uszczelnić system sprawdzający, czy deklarowany rozwód nie jest fikcyjny. Przeprowadzano kontrole, by upewnić się, że np. samotna matka nie żyje de facto z konkubentem.
Kontrole miały się jednak nie sprawdzić, dlatego, jak podaje "Wyborcza", pozbawiono środków tych samotnych rodziców, którzy na dzieci nie otrzymują alimentów. Cytowana w artykule pani Marta, matka trojga dzieci, skarży się, że zrobiono to z dnia na dzień.
Już rok temu zabrali mi pieniądze na pierwsze dziecko. Powiedzieli bowiem, że nastąpiła zmiana przepisów. I aby dostawać pieniądze od rządu na pierwsze dziecko, muszę mieć zasądzone alimenty. Teraz, z powodu niezasądzonych alimentów, zabrali mi też pieniądze na kolejne dzieci. Nic więc nie dostanę.
- mówi pani Marta.
W rozmowie z Next.gazeta.pl Stanisław Szwed, wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, powołuje się na przepisy ustawy.
Działanie, które podejmujemy jest zgodne z ustawą. Jest w niej jednoznaczny zapis o tym, że wniosek dotyczący alimentów powinien być złożony. Samorządy, które rozdzielają świadczenie są zobowiązane do przestrzegania przepisów ustawy
- stwierdził.
Odniósł się też do twierdzenia "Gazety Wyborczej", która pisze, że "resort pracy wydał właśnie zalecenie gminom, aby nie wypłacały 500 plus samotnym matkom bez zasądzonych alimentów nie tylko na pierwsze, ale też na kolejne dzieci."
Nie wydawaliśmy żadnych zaleceń, przypominamy tylko jakie jest obowiązujące prawo. Początkowo przepisy dotyczyły pierwszego dziecka, ale potem była nowelizacja. I dziś wymóg alimentów dotyczy już wszystkich dzieci
- wyjaśnia.
Sprawę w podobnym tonie skomentowało też ministerstwo.
Ministerstwo Rodziny nie polecało gminom określonego sposobu realizacji świadczenia Rodzina 500 plus, a jedynie poinformowało o obowiązującym brzmieniu art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który nie jest przepisem nowym, bo obowiązuje już drugi okres świadczeniowy. Obowiązuje też w świadczeniach rodzinnych od kilkunastu lat.
Czytaj też: Płaca minimalna może namieszać w 500 plus. Kryterium dochodowe na pierwsze dziecko też w górę?
W znowelizowanej ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci znajduje się zapis, który mówi o alimentach.
Przepisy dotyczące 500+ http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000195/U/D20160195Lj.pdf