Ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Odzyskasz odholowane auto bez wcześniejszej opłaty

Niezgodne z Konstytucją są przepisy mówiące o tym, że właściciel odholowanego samochodu odzyska go dopiero po okazaniu dowodu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.
Zobacz wideo

Orzeczenie Trybunału jest ostateczne. Zakwestionowane przepisy stracą moc obowiązującą z upływem dziewięciu miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Chodzi konkretnie o dwa ustępy z ustawy Prawo o ruchu drogowym - art. 130a ust. 5c oraz art. 130a ust. 7 pkt 1. Oba fragmenty ustawy poniżej. Art. 130a ust. 5c został zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny wyłącznie w zakresie konieczności uiszczenia opłaty za usunięcie i parkowanie odholowanego samochodu w celu jego odzyskania (zaznaczenie na żółto). Samo umieszczenie odholowanego samochodu na wyznaczonym parkingu oczywiście nadal jest zgodne z Konstytucją.

fragment ustawy Prawo o ruchu drogowymfragment ustawy Prawo o ruchu drogowym .

fragment ustawy Prawo o ruchu drogowymfragment ustawy Prawo o ruchu drogowym .

Wniosek Bodnara

O zbadanie fragmentu ustawy o ruchu drogowym przez Trybunał Konstytucyjny zawnioskował w 2017 r. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Argumentował on, że przepis dotyczący konieczności zapłaty za odholowanie i parkowanie samochodu, w celu jego odzyskania, "stanowi zbyt daleko idącą ingerencję ustawodawcy w prawo własności" i "znacznie ogranicza właściciela w wykonywaniu prawa własności, pozbawiając go możliwości korzystania z rzeczy i pobierania pożytków".

Do tego punktu widzenia przychylił się w środę Trybunał Konstytucyjny. Sędzia Piotr Tuleja w uzasadnieniu orzeczenia zwracał także uwagę na często duże niedogodności, aby szybko odzyskać odholowany samochód.

Z jednej strony obywatel będzie miał problem, żeby od razu tę opłatę uiścić, a z drugiej strony korzystanie przez niego z pojazdu jest niezbędne dla jego interesów życiowych, chociażby wtedy, kiedy prowadzi działalność gospodarczą

- zaznaczał sędzia Tuleja, cytowany przez PAP.

Orzeczenie Trybunału oznacza więc, że oczywiście uiszczenie opłaty za holowanie i parkowanie samochodu na parkingu będzie nadal konieczne - natomiast będzie można to zrobić już po odzyskaniu pojazdu.

Kiedy odholują samochód?

Do odholowania samochodu na koszt właściciela może dojść m.in. gdy jest on zaparkowany w niedozwolonych miejscach (nie tylko oznaczonych znakami, ale też gdy samochód utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu), gdy kierujący nie okazał polisy OC, albo gdy pojazd przekracza dopuszczalne wymiary czy masę całkowitą (i nie jest możliwe skierowanie go na inną drogę, na której nie łamałby przepisów). Jeśli nie ma innej możliwości zabezpieczenia samochodu, to zostanie on także odholowany na parking, gdy kierujący nim był pod wpływem alkoholu albo nie posiadał dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu.

Więcej o:
Komentarze (74)
Ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Odzyskasz odholowane auto bez wcześniejszej opłaty
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 20 razy 16

  Polska nie ma Trybunału Konstytucyjnego, wszelkie orzeczenia wydawane przez dublerów i samozwańczą przewodniczący z mocy prawa całkowicie nieważne. Warto by dziennikarze Gazety wiedzieli o tym nie pisali głupot!

 • tinley

  Oceniono 20 razy 8

  Kto wydał decyzję o wyznaczeniu skladu do tej rozprawy i czy w składzie znaleźli się dublerzy? Jeśli skład ustaliła osoba która objęła urząd w drodze niezgodnej z prawem to ta rozprawa nie ma znaczenia. Ty bardziej jesli w skladzie jest dubler sędziego SN

 • bling.bling

  Oceniono 7 razy 7

  Duża niekonsekwencja. I brak równoważenia tego przepisu w "prawa własności" np wtedy gdy zaparkowane auto stoi na prywatnym terenie lub uniemożliwia wyjazd. Wtedy nie można doprosić się działań argumentując "prawem własności".

 • Popijajac Piwo

  Oceniono 6 razy 6

  Komornik będzie egzekwował te opłaty jak właściciel już samochód odzyska? Bo chyba nie parkingowy i policja?...

 • polak66maly

  Oceniono 10 razy 6

  jaki TK? To spotkanie przy kawie i ciasteczkach?

 • piotraa81

  Oceniono 9 razy 5

  "gdy kierujący nie okazał polisy OC" - przecież nie trzeba już mieć przy sobie polisy ani dowodu rejestracyjnego...

 • zmichalg1

  Oceniono 7 razy 5

  I słusznie.
  Decyzję o odholowaniu pojazdu podejmuje policjant. A co, jeśli przed sądem właściciel wykaże, że decyzja była niesłuszna?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX