Były szef KNF wychodzi na wolność. Wcześniej byli prezesi NBP napisali o "układzie SKOK"

Zatrzymany w czwartek rano Andrzej Jakubiak, były szef Komisji Nadzoru Finansowego, wyszedł na wolność za kaucją. Areszt ma opuścić też Wojciech Kwaśniak, zastępca Jakubiaka. Zbulwersowanie zatrzymaniami wyraził Związek Banków Polskich oraz trzech byłych prezesów NBP.

Szef Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2011-2016 Andrzej Jakubiak, jego ówczesny zastępca Wojciech Kwaśniak, oraz inni zatrzymani w czwartek urzędnicy KNF, wyszli albo wyjdą niebawem z aresztu - podało radio TOK FM. Warunkiem zwolnienia miało być wpłacenie kaucji w wysokości od 100 do 200 tys. zł.

Tymczasem oburzenie czwartkowymi zatrzymaniami wyraził w swoim piątkowym oświadczeniu Związek Banków Polskich - organizacja zrzeszająca banki w Polsce.

Dokonywanie demonstracyjnych i wątpliwie uzasadnianych zatrzymań osób, które w przeszłości - także z narażeniem życia, jak w przypadku Pana Wojciecha Kwaśniaka - ujawniały poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, budzić musi najwyższe zaniepokojenie

- uważa zarząd ZBP. W oświadczeniu czytamy też m.in., że zatrzymani "domagali się objęcia systemu SKOK nadzorem państwowym" oraz, że działania wobec Jakubiaka, Kwaśniaka i innych urzędników KNF "zaufanie do krajowego systemu finansowego". Związek zadeklarował wręcz gotowość udzielenia poręczenia za zatrzymanych.

ZBP przypomniał, że jeden z zatrzymanych - Wojciech Kwaśniak - w 2014 r. został dotkliwie pobity. W areszcie w związku z tą sprawą przebywa Piotr P., były oficer WSI i współzałożyciel SKOK-u Wołomin.

Tym bardziej w takich okolicznościach osobliwie brzmią zarzuty, jakoby zatrzymani w czwartek przez CBA byli wysocy urzędnicy KNF dopuścili się niedopełnienia obowiązków. 

Podejrzani nie wywiązali się ze swoich obowiązków pomimo posiadania wiedzy o tym, że w SKOK w Wołominie powstała sytuacja groźby nie spłacenia zobowiązań wobec klientów oraz pomimo stwierdzenia, iż działalność SKOK w Wołominie wykazywała rażące i uporczywe naruszanie przepisów prawa

- argumentowała Prokuratura Regionalna w Szczecinie, dodając, że wskutek tych zaniechań "decyzja Komisji Nadzoru Finansowego o ustanowienie zarządcy komisarycznego była spóźniona i nie pozwalała na realizację programu postępowania naprawczego w Kasie".

Czytaj też: "Dopuszczenie do szkody o wartości 1,5 miliarda złotych". Były szef KNF usłyszał zarzuty

Belka, Balcerowicz i Gronkiewicz-Waltz wspólnie

"Rażącym naruszeniem elementarnej sprawiedliwości" nazwali z kolei we wspólnym oświadczeniu czwartkowe zatrzymania Marek Belka, Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Leszek Balcerowicz - czyli wszyscy prezesi Narodowego Banku Polskiego od 1992 do 2016 r. (siłą rzeczy poza śp. Sławomirem Skrzypkiem - prezesem NBP w latach 2007-2010 - który zginął w katastrofie smoleńskiej).

Działania prokuratora A. Gołucha i jego zwierzchników rażąco kontrastują z biernością prokuratury wobec osób, które do 2013 r. odpowiadały za sytuację w układzie SKOK. Szokujące zatrzymanie ludzi, którzy zwalczali nadużycia w układzie SKOK, jest kolejnym ciosem wymierzonym w reputację Polski

- czytamy w oświadczeniu.

Więcej o:
Komentarze (69)
Jakubiak i Kwaśniak wychodzą na wolność. Za byłymi szefami KNF wstawiło się m.in. środowisko bankowe
Zaloguj się
 • fakekonto9

  Oceniono 29 razy 25

  "już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie"

  Pamiętacie?:)))

 • biesczad1

  Oceniono 25 razy 23

  Jeśli prokurator zamiast oprawców zamyka ofiary, to musi to być Pierre Dolnięty!!!

 • jag63

  Oceniono 29 razy 23

  yarosrał, szmateusz i zero - Pogubieni i Spanikowani.
  Mamy pożar w burdelu na Tytaniku.

  Mt. 7, 16:
  "Poznacie ich po ich owocach."

 • Paul Tomas

  Oceniono 26 razy 22

  I co tu komentować, PiS stosuje typowe "zawracanie kijem Wisły" co jest oczywiste dla każdego myślącego samodzielnie, pisoludki i tak połkną ich propagandę bez mrugnięcia okiem, najważniesze tu jest aby podkreślać, pokazywac i przypominać jak PiS kłamie i manipuluje informację, trzeba bronić mediów i wolności słowa.
  Precz z PiS i ich manipulacjami prawdą!

 • zielony_wesolek

  Oceniono 18 razy 16

  jak można wierzyć układowi władzy stworzonemu przez człowieka, który mówił w tamtych czasach, że nie będą nam wmawiać, że białe jest białe a czarne jest czarne?

 • kiesier

  Oceniono 17 razy 15

  Złodziej Bierecki na wolności a winią policjantów (prezesów KNF) za to że za wolno go ścigali.
  Jeszcze rok takich patologii z prawa.

 • antonikarcz

  Oceniono 15 razy 13

  Postkomuna i Stalinowcy stosują stare sprawdzone metody z czasów bolszewii.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 14 razy 12

  A dlaczego Bierecki w ogó;le pozwolił oficerowi WSI na założenie SKOK-u Wołomin i przyjęcie go do SKOK Krajowej? ILE ON Z TEGO MIAŁ?

  Druga sprawa, że nagle musiano aresztować w trybie pilnym tych ludzi, ale mając dowód winy Chrzanowskiego na taśmie pozwolili mu swobodnie zacierać ślady. Banda zakłamanych komuchów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX