Pierwsza taka misja. Chińczycy wysłali łazik na niewidoczną stronę Księżyca

Chiński satelita zbada niewidoczną stronę Księżyca - poinformowała oficjalna agencja prasowa Xinhua zaznaczając, że podjęta próba eksploracji jest kolejnym kamieniem milowym w programie kosmicznym Chin.
Zobacz wideo

W przeciwieństwie do poprzednich misji, wystrzelona sonda Chang'e-4, by zbadać Srebrny Glob, ma wylądować na jego niewidocznej stronie. Chińczycy chcą dokonać tego po raz pierwszy w historii. Dlatego misja jest określana jako jedna z najbardziej ambitnych w chińskim programie kosmicznym. 

Sondę wraz lądownikiem i łazikiem wyniosła rakieta Long March-3B wystrzelona z bazy kosmicznej Xichang usytuowanej w południowo-zachodnich Chinach. Jak podaje agencja Xinhua, powołująca się na chińską Narodową Administrację Kosmiczną, głównym zadaniem sondy jest obserwacja astronomiczna fal radiowych niskiej częstotliwości, badanie terenu, wykrywanie składu mineralnego oraz pomiar promieniowania neutronowego i neutralnych atomów w celu badania środowiska po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca.

Czytaj też: Sukces studentów. Czekaliśmy na to 40 lat. Jest polskie zdjęcie z kosmosu

W maju Chińczycy wystrzelili w kosmos satelitę Queqiao, który ma być przekaźnikiem komunikacyjnym dla lądownika i łazika. Ten ma dotrzeć na powierzchnię Księżyca za kilka miesięcy. Sonda ma wylądować w jednym z kraterów na Biegunie Południowym.

Księżyc obraca się w tym samym tempie, w jakim krąży wokół naszej planety, dlatego jego drugiej strony nigdy nie widać z Ziemi. Chińskie badania mogą dostarczyć nowych informacji na temat historii naszego naturalnego satelity. Naukowcy liczą także na to, że z ciemnej strony Księżyca uda się także przeprowadzić dokładniejszą obserwację Wszechświata. 

Więcej o:
Komentarze (84)
Pierwsza taka misja. Chińczycy wysłali łazik na niewidoczną stronę Księżyca
Zaloguj się
 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 20 razy 14

  Przecież powszechnie wiadomo że jarosław pierwszy już ją zbadał, tą ciemną stronę oczywiście i nawet zajumał obie.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 10 razy 10

  Na Ciemnej Stronie Księżyca jest Pink Floyd ale muzyki nie słychać bo jest próżnia (umysłowa).

 • czarnyminio

  Oceniono 10 razy 10

  Przecież to jest strefa zakazana.Na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca mają bazy istoty z innych planet W końcu istnieje niepisana umowa,że ludzie nie będą tam zaglądać .Co te Chińczyki wyprawiają.Chcą rozpętać wojnę międzygwiezdną?

 • quinquedactylus

  Oceniono 10 razy 10

  Jak na niewidoczną to skąd wiadomo że tam jest, jak jej nie widać.

 • cezaryk

  Oceniono 7 razy 7

  Nasze niewidoczne śmigłowce już tam są.
  Wspiera je nasza niewidoczna marynarka wojenna.

 • Hubert Czerkawski

  Oceniono 6 razy 6

  Tylko to istnieje na Ciemnej Stronie Księżyca :)))
  1). Speak to me. 2). Breathe . 3). On The run. 4). Time. 5). The Great Gig In The Sky . 6). Money. 7) . Us And Them. 8). Any Colours You Like. 9). Brian Damage. 10). Eclipse.

 • lupus.y

  Oceniono 12 razy 6

  Poprawili "ciemną" na "niewidoczną" (moze też byc "odwrotna"). Brawo, czytający! A teraz coś o oczko trudniejszego. Spróbujcie wytłumaczyć dziennikarzom, że jeśli sonda zaczyna krążyć wokół Marsa, to ona nie weszła na "orbitę Marsa". Orbita Marsa jest orbitą wokółsłoneczną, nie wokółmarsjańską gdyż Mars krąży wokół Słońca, nie wokół siebie.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 12 razy 6

  W wyniku jednej z poprzednich misji Chińczycy umieścili na Księżycu swego "łunochoda", więc co w przeciwieństwie?
  Nowum tej misji polega na lądowaniu na niewidocznej stronie Księżyca, nie na "ciemnej".
  Ciemny to jest ten, który myśli że ta strona jest zawsze ciemna. (Oczywiście jest na niej w czasie pełni znacznie ciemniej, niż na stronie widocznej w czasie nowiu, bo tę rozświetla promieniowanie słoneczne odbite od Ziemi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX