Minister Elżbieta Rafalska nie wyklucza zmian w programie 500 plus

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska nie wykluczyła podwyższenia kryterium dochodowego na pierwsze dziecko w programie 500 plus.
Zobacz wideo

W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie zaznaczyła, że rząd chce uniknąć sytuacji, w której jedno z rodziców dostaje za pracę minimalne wynagrodzenie, przez co mogą utracić prawo do świadczenia ze względu na wyższy dochód na osobę.

"Być może w następnym roku zaproponujemy podwyższone kryterium dochodowe, ale ono musi być poprzedzone uzgodnieniami międzyresortowymi" - powiedziała minister. Podkreśliła też, że nie ma planów "głębszych zmian w programie".

Program "Rodzina 500 Plus" rozpoczął się 1 kwietnia 2016 roku. Przewiduje, że pół tysiąca złotych miesięcznie przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, do ukończenia przez nie 18. roku życia, bez żadnych dodatkowych warunków.

Świadczenie na pierwsze dziecko otrzymują natomiast te rodziny, w których dochód na głowę nie przekracza 800 złotych lub 1200 złotych, jeśli w rodzinie wychowywane jest dziecko niepełnosprawne. 

Więcej o: