Jak powiedziała, w czwartek jest pierwsze spotkanie z samorządami w tej sprawie, a wnioski o dofinansowanie termomodernizacji prawdopodobnie będzie przyjmowało ministerstwo przedsiębiorczości.
Minister Jadwiga Emilewicz powiedziała, że uruchomienie funduszu termomodernizacyjnego jest możliwe dzięki ustawie przyjętej przez Sejm. W pierwszej kolejności środki z funduszu trafią do najbardziej zanieczyszczonych miast. Na pilotaż termomodernizacyjny rząd przeznaczy 180 milionów złotych.
W pierwszych dwóch latach funkcjonowania ustawy, rząd chciałby wykorzystać tę kwotę na wsparcie w miejscowościach z listy 36 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich. Chodzi o miejscowości, w których mieszka poniżej 100 tysięcy ludzi.
Minister powiedziała też, że pieniądze z funduszu termomodernizacyjnego będą przeznaczane na ocieplenie domów, wymianę okien i drzwi oraz źródeł ciepła u najuboższych Polaków. "W Polsce jakość powietrza jest związana bezpośrednio z problemem ubóstwa energetycznego, z którym mamy nadzieję zmierzyć się za pomocą ustawy o termomodernizacji, funduszu termomodernizacyjnego i w ścisłej współpracy z samorządami" - wyjaśniła Jadwiga Emilewicz.
Samorząd ma otrzymać środki pokrywające 70 procent kosztów termomodernizacji z funduszu. O pieniądze będą się starały władze samorządów. Muszą one przygotować plan określony w ustawie, audyt termomodernizacyjny oraz wskazać liczbę nieruchomości, które mają być ocieplone.