Orlen ma pomóc ratować Ruch. Zaangażować mają się też inne państwowe firmy: Alior Bank i PZU

Rada Wierzycieli Ruch SA, wśród których są wydawcy największych polskich tytułów prasowych, zaakceptowała plan restrukturyzacji, który przedstawił Alior Bank. Jak dowiedziało się ISBnews, jego realizacją zajmie się największy wierzyciel Ruchu, czyli właśnie Alior Bank, przy współpracy PZU oraz zaangażowaniu PKN Orlen.
Zobacz wideo

Z informacji, do których dotarło ISBnews wynika, że współautorami koncepcji biznesowej mającej na celu wprowadzenia programu naprawczego spółki Ruch jest prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i zarządzający spółkami z Grupy PZU. Strony porozumienia zgodziły się, że warunkiem koniecznym wdrożenia docelowej struktury restrukturyzacji biznesowej Ruchu jest uzgodnienie planu oddłużenia. 

Czytaj też: Ruch na skraju bankructwa. Wierzyciele chcą milionów, spółka ze stuletnią historią negocjacji

Orlen wesprze Ruch

"Dzięki włączeniu się w proces restrukturyzacji Orlenu i współpracy zaangażowanych podmiotów, Ruch będzie w stanie odbudować płynność. To z kolei umożliwi bieżące regulowanie zobowiązań wobec wydawców wynikających z ustaleń podjętych w ramach przyspieszonego postępowania układowego" - poinformowało ISBnews źródło.

PKN Orlen będzie wspierał Ruch w restrukturyzacji w bieżącej działalności operacyjnej. Zaangażowanie spółki paliwowej będzie polegało na wykorzystaniu całej sieci dystrybucyjnej Ruchu do sprzedaży swoich towarów z kategorii FMCG. Docelowo PKN Orlen - jeśli to będzie opłacać się biznesowo - może przeprowadzić restrukturyzację działalności detalicznej Ruchu, wykorzystując synergie z własną działalnością.  

"Formalne porozumienie między oboma podmiotami ma zostać zawarte na początku tygodnia" - wyjaśniło źródło. 

W efekcie współpracy Ruch będzie w stanie zwiększyć obroty, co doprowadzi do odbudowy płynności spółki oraz poprawy jej ogólnej sytuacji finansowej. To z kolei umożliwi bieżące regulowanie zobowiązań wobec wydawców wynikających z ustaleń podjętych w ramach przyspieszonego postępowania układowego.

"Niewykluczone, że w przyszłości PKN Orlen mógłby zdecydować się na przejęcie ok. 1 800 punktów sprzedaży należących do Ruchu" - zaznaczyło źródło.

Z informacji ISBnews wynika, że warunkiem koniecznym wdrożenia docelowej struktury jest uzgodnienie planu poprawy płynności finansowej spółki umożliwiającej przygotowanie szczegółowych planów restrukturyzacji. 

Dla Orlenu byłaby to dobra okazja do dalszego rozwoju obszaru detalicznego, ale na pewno nie konieczność. Posiada już bowiem własny format sprzedaży pozapaliwowej O!shop oraz niezbędny do dalszego organicznego rozwoju detalicznego know how. Warto przypomnieć, że w segment ten ma być, według strategii prezesa Obajtka, jednym z filarów dalszego rozwoju spółki w najbliższych latach, a jego EBITDA w III kwartale 2018 r. wyniosła prawie 800 mln zł.

Sieć własna Ruchu składa się z 1 800 punktów zapewniających roczny obrót w wysokości ok. 870 mln zł. Kolportaż Ruchu dociera do ok. 20 tys. punktów i generuje roczny obrót o wartości ok. 500 mln zł. Spółka posiada dziś 13 centrów logistycznych i 1 magazyn centralny.

Więcej o:
Komentarze (61)
Orlen ma pomóc ratować Ruch. Zaangażują się też inne państwowe firmy: Alior Bank i PZU
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 38 razy 28

  W normalnych krajach biznesem zajmuje sie biznes. W Polsce pisokomunistyczny rząd skupuje bankrutów przygotowując w Polsce kryzys na miarę Wenezueli.

 • wejsunek47

  Oceniono 25 razy 23

  RUCH podobnie jak wiele innych reliktów PRLu nadal tkwi mentalnie w XIX wieku... rozbudowane zarządy i administracja a ajenci pracując po 15 godzin dziennie sterroryzowani i z dochodami 1500 zł netto miesięcznie...

 • tilow3

  Oceniono 24 razy 18

  Jestem ciekaw kiedy do suwerena dotrze świadomość, że po programie 500+ czyli kasą którą sobie PiS kupuje głos wyborców, istnieje program górnictwo+ czyli dopisywanie nierentownych spółek górniczych do rentownych energetycznych, przez co będziemy płacić najdroższy prąd w świecie. Ale! dzięki temu pisowcy mają problem z głowy a ty podatniku płać i płacz! Z Ruchem jest chyba podobnie, trzeba sobie kupić spokój społeczny i tyle.

 • my_kroolik

  Oceniono 13 razy 13

  A można wiedzieć po co pakować w to pieniądze? Format kiosków umiera wraz z zanikiem drukowanych gazet, biletów autobusowych i zmniejszaniem się palenia papierosów. To jest wiadome już od 15 lat, a Ruch cały czas traci pieniądze. Jak wtopił wszystkie własne, zaczął wtapiać cudze. Ciekawe kto będzie tam siedział w zimnie, bez toalety, na 2 metrach kwadratowych, jak babcie emerytki, dorabiające po 1000 zł miesięcznie wywieszą białe flagi? Gospodarką obecnie kierują stare dziady, wykładające pieniądze publiczne na sentymentalne marki sprzed wielu lat, które nie mają nowego pomysłu na biznes. Świat stawia na innowacje i wynalazki, informatykę i biotechnologię, a my będziemy kopali węgiel, budowali deficytowe statki i ratowali każdego obsrańca, który ma szczęście mieć stuletnią nazwę.

 • droch

  Oceniono 15 razy 13

  Następnie proszę pomyśleć o reakatywacji PGR i FWP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX