Będzie zmiana w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu. Dużo lepiej dla starszych osób

Dodatek do wynagrodzenia, przysługujący za staż pracy, nie będzie od początku 2020 r. wliczany do płacy minimalnej - wynika z projektu nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Zobacz wideo

W tym roku płaca minimalna wynosi 2100 zł brutto. Od początku 2019 r. wzrośnie do 2250 zł. Są jednak pewne składniki wynagrodzenia, które - nawet jeśli ktoś zasadniczo zarabia tylko "najniższą krajową" - muszą być wypłacane dodatkowo. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, chodzi o nagrody jubileuszowe, odprawę emerytalną lub rentową oraz wynagrodzenie za nadgodziny i za pracę w nocy.

.. .

Od 2020 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje do tej listy dopisać jeszcze jeden punkt. Miałby on wprowadzić zasadę, że przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się także dodatku przysługującego za staż pracy. Projekt nowelizacji ustawy jest już w fazie konsultacji publicznych.

Skąd taki pomysł? Otóż niestety obecnie bywa tak (i jest to zgodne z prawem), że płaca już z dodatkiem stażowym wynosi tyle, ile dopuszczalne wynagrodzenie minimalne. Innymi słowy, wynagrodzenie zasadnicze (czyli bez wliczenia dodatku stażowego) starszych pracowników jest niższe, niż np. osób nowo zatrudnionych na takim samym stanowisku. Dopiero po doliczeniu dodatku stażowego dla tej starszej, ich wynagrodzenia się zrównują na poziomie płacy minimalnej.

W praktyce powoduje to niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników posiadających dłuższy staż pracy. W takich przypadkach dodatek przysługujący za staż pracy przestaje pełnić rolę formy gratyfikacji i uznania pracownika za posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, związane z długotrwałym zatrudnieniem

- tłumaczy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Więcej o:
Komentarze (42)
Będzie zmiana w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu. Dużo lepiej dla starszych osób
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 20 razy 10

  Dodatki stażowe, dodatki od dodatków i inne bzdety zamiast normalnych pensji. Mam gdzies te wasze dodatki produkujące masę biurokracji, bzdur i głupot zapłaćcie wreszcie ludziom porządna naorlna pensje bez tych bieda dodatków.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 7 razy 7

  Tylko problem w tym iż tak zwane stażowe jest mało gdzie w prywatnych firmach wypłacane podobnie jak nagrody jubileuszowe. To sprawa pierwsza. Nie mniej w sumie dobrze że taki przepis wejdzie w życie bo utrudni kombinowanie tym Januszom biznesu którzy wypłacają takowy dodatek na papierze aby zmniejszyć wynagrodzenie pracowników - są niestety i tacy.

 • dublet

  Oceniono 13 razy 7

  A może zamiast tych g****anych dodatków normalne pensje? Biedra i Lidl już zajarały, że ludzie dobrze pracują za porządną pensję. Może czas przeszkolić innych?

 • aktyntasza

  Oceniono 4 razy 2

  Oprócz minimalnej krajowej starsi pracownicy powinni dostawać pieniądze za wysługę lat tak jak to jest w państwówkach.
  Wszystko drożeje nie wszyscy mają związki zawodowe by strajkować.

 • czechy11

  Oceniono 14 razy 2

  Cuda cuda przed wyborami PiSlamscy kłamcy obiecują. Czego to sie nie obieca od 2020 roku aby narobić szumu a potem zostawić bajzel następca albo jak sie daj Boże wygra to szybko sie zapomni.

 • i.l

  Oceniono 5 razy 1

  Ciekawe jak długo składniki rodem z PRL-u będą istniały.
  Płaci się za wykonana pracę, a nie: wiek, staż, tytuł i cholera wie co jeszcze.
  Przecież oczywiste, że za prace w kopalni płaci się inaczej niż za mycie okien.
  Co nie znaczy, że mycie okien w wieżowcu tez kosztuje tyle samo. Każda praca daje się
  wycenić tak, żeby ktoś ją chciał wykonywać, albo płacimy za istnienie.

 • wolny-analityk

  Oceniono 3 razy 1

  Obecnie starsi mają problem z zatrudnieniem, bądź utrzymaniem pracy, satysfakcjonowali się często niskopłatnymi jak kasa w biedronie, by doczekać bądź dorobić do emerytury, to teraz będzie won na bruk. Młodszy nie musi mieć żadnych dodatków do płacy minimalnej.

 • kj710

  Oceniono 2 razy 0

  Zapraszamy mnialem, że ZUS od stycznia znów do góry. Niby minimalna do góry ale to że podatek i ZUS leci to już zapominają. Czas przekształcić się w spółkę z o.o. pełna księgowość będzie tańsza niż płacenie składek za opiekę, która musze i tak zapłacić bo bym nie dożył w tych kolejkach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX