Nauczyciele mają dość żenujących zarobków. Protesty w całej Polsce. "Nasze wymagania nie są wygórowane"

Robert Kędzierski
Pedagodzy w wielu polskich miastach masowo biorą zwolnienia lekarskie. Protestują, bo resort edukacji ingoruje ich żądania dotyczące podwyżek wynagrodzenia. Ile zarabia polski nauczyciel?
Zobacz wideo

Związek Nauczycielstwa Polskiego zachęca nauczycieli  z całej Polski do uczestnictwa w proteście, którego celem są podwyżki płac. Jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnego strajku wielu nauczycieli poszło na zwolnienia lekarskie.

Sławomir Broniarz, prezes Związku, w rozmowie z naszą redakcją wyjaśnił, że główny postulat środowiska pedagogicznego jest od miesięcy niezmienny.

Chcemy wzrostu wynagrodzenia nauczycieli i pracowników oświaty o kwotę 1000 zł.

- stwierdził.

Podał też konkretny przykład.

Chcielibyśmy, by początkujący nauczyciel zarabiał nie 2300, a 3300 zł. Opierając się na danych GUS dotyczących przeciętnego wynagrodzenia, można stwierdzić, że nasze wymagania nie są wygórowane.- powiedział. Wyjaśnił też, że podwyżki proponowane przez resort to kwoty rzędu 150-180 zł. 

Sygnały dotyczące podwyżek irytują środowisko

 Broniarz stwierdził też, że rozmowy z resortem edukacji nie przynoszą efektów. 

Pani Zalewska jest członkiem Rady Dialogu Społecznego. W trakcie debaty dotyczącej płac powinna przestrzegać kultury dialogu i z nami rozmawiać. Tymczasem pani minister komunikuje i na tym się kończy dyskurs.

- wyjaśnił Broniarz. 

Dodał też, że sygnały płynące z ministerstwa irytują środowisko.

Resort wyjaśnia, że od stycznia przyszłego roku pensje nauczycieli wzrosną o pięć procent, rok później o koleje pięć. Następnie twierdzi, że zarobki będą większe o 16 proc. Nie rozumiemy tych wyliczeń.

Ile zarabiają nauczyciele?

Nauczyciele ostatnią podwyżkę otrzymali w kwietniu. Wyniosła ona niewiele ponad 5 proc. Obecnie nauczyciel stażysta zarabia 2417 zł brutto, czyli ok. 1700 zł na rękę. Nauczyciel kontraktowy odpowiednio "na rękę" dostaje mniej więcej 1900-2200 zł (w zależności od poziomu wykształcenia. Mianowany w kieszeni ma od 2150 do 2450 zł. 

Płace nauczycieli często są niewiele większe od uposażeń pomocy kuchennych, woźnych i innych pracowników oświaty. 

ZNP twierdzi, że protest przybiera na sile

Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka ZNP, pytana o twarde dane stwierdza, że w skali kraju jeszcze ich nie ma. Powiedziała, że protest przybiera na sile. 

W samym tylko województwie pomorskim wczoraj chorych było 500 nauczycieli, dziś to już 800.

-  stwierdziła w rozmowie z naszą redakcją. Zapewniła jednocześnie, że i w innych województwach nauczycieli, którzy zachorowali, jest więcej. 

Resort edukacji podaje własne wyliczenia

Wg Ministerstwa Edukacji we wtorek na 40 tys. placówek oświatowych protest dotyczył 58. W przypadku samych szkół było to, zdaniem ministerstwa, 40 spośród 12 tys. 

Resort informuje też, że na 702 tys. nauczycieli we wtorek na zwolnieniach było około tysiąca. Poprosiliśmy biuro prasowe MEN o podanie aktualnych danych - w tym zakresie tekst zostanie zaktulizowane. 

Wnioski o kontrole wpływają do ZUS

Jak informuje Radio Gdańsk, protest spotkał się z już reakcją. 

Do wczoraj do pomorskiego ZUS-u wpłynęły trzy wnioski od dyrekcji szkół o kontrolę zwolnień lekarskich nauczycieli. Pochodzą one z Gdańska i powiatu gdańskiego. To reakcja na protest nauczycieli, którzy biorą L4. Tylko w Gdańsku do wczoraj było na nim 516 osób.

- podaje radio. 

Premier Morawiecki zaproszony do rozmów

Szef ZNP ujawnił też naszej redakcji, że na 7 stycznia do rozmów zaproszony został pan premier Mateusz Morawiecki. Stwierdził jednocześnie, że wcześniejsze próby nawiązania kontaktu z szefem rządu się nie udały - na wcześniejsze pisma odpowiedziano raz, informując o przekazaniu sprawy resortowi edukacji. 

 

Więcej o:
Komentarze (79)
Nauczyciele idą na masowe zwolnienia. Mają dość żenujących zarobków
Zaloguj się
 • edek40

  Oceniono 16 razy 10

  Zdumiewające jak dużo jest grup społecznych, zatrudnionych w zrepolonizowanym sektorze budżetowym w naszym PiSowskim raju, które chciałyby zarabiać choć tyle co kasjer w niemieckim Lidlu czy portugalskiej Biedronce. Chamy, nie rozumieją jaki zaszczyt ich dotyka, że mogą pracować nie na klęczkach.

 • remo29

  Oceniono 13 razy 9

  No przecie Mati powiedział, że z VATu jest hajsu jak lodu, a gospodarka kwitnie. To co, kłamie, czy wyprowadza kasę na lewo, że nie chce dać budżetówce podwyżek? Suweren mówi "sprawdzam", Mati.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 11 razy 7

  BRAWO NAUCZYCIELE! POPIERAM!!!!

 • justas32

  Oceniono 15 razy 7

  Nauczyciele, strajkujcie przed wyborami, strajkujcie przed maturami - bo tylko wtedy Wasz głos się liczy ...

 • 70m3k

  Oceniono 15 razy 7

  Pierwsze co zobilo trzech nowych sedziow TK wybranych przez PiS to lewe L4 zeby zablokowac prace Trybunalu i niedopuscic do wyboru nowego prezesa. Pani Przylebska nawet otwarcie stwierdzila, ze przyniosla L4 ale nie bylo jej w pracy na w ramach protestu.

  Mysle ze wybranie tej wlasnie pani na prezesa TK mozna uznac za pelne przyzwolenie PiS-u na wydawanie i uzywaniwe L4 jako oficjalnego i, co najwazniejsze, skutecznego narzedzia protestu.

 • tilow3

  Oceniono 14 razy 6

  Jedno co mnie pociąga w PiS to goebelsowska propaganda. Słuchałem w pisowskiej trójce audycji o tym proteście i pani minister ogłosiła, "że średnia pensja u nauczycieli wynosi 5400 zł brutto. Jednym słowem jest taki co zarabia np. 8 tys. drugi 2.8 tys. brutto, no i średnia się zgadza! Kolejni dzwonili, że "za taki poziom nauczania i ilość przepracowanych godzin, nie należą się żadne podwyżki". Szczerze? mnie ta sprawa średnio dotyka więc mam w nosie, bardziej hojny byłbym osobiście dla lekarzy, no ale szczujcie tak dalej suwerena. Za PO należało się wszystkim biednym! za PiS należy się pisowcom, a lewactwu nic! A kto jest lewakiem? każdy kto nie lubi władzy PiS! Słuchałem i nie wierzyłem że można tak manipulować ....

 • lyjnin69

  Oceniono 5 razy 5

  "śliczne ząbki"
  żeby jeszcze dzban był pełny

 • maguniaklikunia

  Oceniono 8 razy 2

  Nie pokazujcie już zdjęć pani ministry z tymi wyszczerzonymi zębami bo już nie mogę na panią patrzeć. Pani jak była młoda to pokazywała tyłek a teraz pokazuje sztuczne zęby. A czy w tej grupie protestujących są też katecheci? jeśli są to czego im ( tym katechetom) potrzeba bo już nie ogarniam.

 • pas964

  Oceniono 1 raz 1

  A dlaczego pluje nie pluliście na policję ? Mokre portki ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX