Użytkowanie wieczyste. 98-proc. bonifikata w całym kraju? Jest projekt nowelizacji ustawy

Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.
Zobacz wideo

Zaprezentowany podczas konferencji prasowej projekt wprowadza 98-procentową bonifikatę za przekształcenie gruntu, stanowiącego własność Skarbu Państwa.
Mówił o tym szef klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska, Sławomir Neumann.

Wyraził nadzieję, że na pierwszym posiedzeniu po Nowym Roku projektem zajmie się Sejm. Do prezentowania projektu klub wyznaczył posła Marcina Kierwińskiego. 

Przygotowane przez Platformę rozwiązania zmieniają ustawę z 20 lipca tego roku, w myśl której właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, stojących na gruntach Skarbu Państwa, mogą liczyć na 60-procentową bonifikatę, jeśli wniosą jednorazową opłatę w roku, w którym nastąpiło przekształcenie.

W ocenie Marcina Kierwińskiego, projekt nowelizacji "przywraca sprawiedliwość pomiędzy mieszkańcami mającymi swoje mieszkania na gruntach Skarbu Państwa i tymi, którzy mają je na terenach jednostek samorządu terytorialnego". 

Użytkowanie wieczyste. W Warszawie znów 98 procent

Rada Warszawy przyjęła jednogłośnie projekt uchwały, przywracającej 98-procentową bonifikatę przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność. To powrót do bonifikaty, jaką uchwalono tuż przez wyborami samorządowymi, a którą w ubiegłym tygodniu zmniejszono do poziomu 60 procent.

W Senacie natomiast od wczoraj toczą się prace nad inicjatywą ustawodawczą, która proponuje zamrożenie wysokości opłat z tytułu użytkowania wieczystego.

Politycy PO zapowiedzieli, że do tego projektu zostanie wniesiona poprawka, ustanawiająca 98-procentową bonifikatę za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa.

Więcej o: