Prezydent podpisze ustawy o cenach prądu i użytkowaniu wieczystym. "W każdej chwili"

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że jest gotów w każdej chwili podpisać ustawy dotyczące cen energii i opłat za użytkowanie wieczyste.
Zobacz wideo

Prezydent podpisze

W wywiadzie dla radiowej Trójki prezydent podkreślił, że pełni rolę służebną wobec społeczeństwa. Jeżeli będzie potrzeba ustaw, które będą pomagały ludziom i polskiemu społeczeństwu, to jestem gotów podpisać takie ustawy w każdej chwili - oświadczył Andrzej Duda. Dodał, że "to są rzeczy ważne i taka jest rola prezydenta, żeby to, co służy ludziom, było realizowane".

Premier zapowiadział obniżkę akcyzy

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżenie akcyzy na energię elektryczną z 20 złotych za megawatogodzinę do 5 złotych za megawatogodzinę oraz obniżenie o 95 procent opłaty przejściowej. Według szefa rządu to wszystko wystarczy, żeby zrekompensować ewentualne podwyżki cen prądu zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla firm i instytucji. Wnioski taryfowe do Urzędu Regulacji Energetyki w połowie listopada złożyły Enea, Energa Obrót, PGE Obrót oraz Tauron Sprzedaż. Spółki chciały podnieść cenę prądu średnio o jedną trzecią. Premier poinformował także, że minister energii Krzysztof Tchórzewski zlecił audyt we wszystkich spółkach energetycznych. Chodzi o podejrzenia nieprawidłowości cen na Towarowej Giełdzie Energii.

Opłaty za użytkowanie wieczyste

Senatorowie PiS przegłosowali w tym tygodniu projekt nowelizacji ustawy dotyczącej użytkowania wieczystego. Chcą ograniczyć samorządom możliwość podnoszenia opłat. Jednocześnie odrzucili poprawki PO i nie zgadzają się, by większe bonifikaty za wniesienie jednorazowej opłaty przekształceniowej objęły grunty należące do skarbu państwa.

Dodatkowe posiedzenie Sejmu

Sejm i Senat mają zająć się projektem ustawy o cenach prądu 28 grudnia. Senat pracuje natomiast nad przepisami o użytkowaniu wieczystym. Obiee ustawa mogłyby trafić na biurko prezydenta Andrzeja Dudy jeszcze przed Nowym Rokiem, tak, aby przepisy zaczęły obowiazywać od początku stycznia. Opozycja krytykuje przyspieszony tryb procedowania nad przepisami. Według posłów PO skrócony czas pracy nad ustawą nie wystarcza na przeprowadzenie konsultacji.

Więcej o: