Wielki statek w drodze do Polski zgubił 270 kontenerów. Zawartość wypływa na plażach Holandii

MSC Zoe, ogromny kontenerowiec pływający pod panamską banderą, podczas silnego sztormu stracił aż 270 kontenerów. Część z nich ma zwierać szkodliwe substancje chemiczne.
Zobacz wideo

Statek był w drodze do Gdańska, kiedy we wtorek, na Morzu Północnym, złapał go sztorm. W jego wyniku z pokładu spadły kontenery. Początkowo mówiło się o 30, potem okazało się, że jest ich aż 270. Zdjęcia jednostki, na których widać zsuwający się ładunek, opublikowała holenderska straż przybrzeżna.

W środę kilkadziesiąt z nich, zawierających między innymi telewizory, zabawki i meble, morze wyrzuciło na plaże holenderskich Wysp Fryzyjskich. Lokalni mieszkańcy ruszyli na poszukiwania - to wielowiekowa tradycja na tych wyspach. Inne kontenery widziane były na niemieckich wodach. Straż przybrzeżna ostrzega jednak, że przynajmniej w trzech mogą znajdować się nadtlenki organiczne - szkodliwe substancje chemiczne.

MSC Zoe w czwartek dopłynął do niemieckiego portu w Bremerhaven. W tym czasie właściciel jednostki, firma MSC Mediterranean Shipping Company, zaczęła operację odzyskiwania utraconego ładunku, jak podaje BBC, ma w niej wykorzystywać między innymi sonary. Pływające po morzu kontenery zagrażają innym statkom.

Rozsypany ładunek poważnie zanieczyścił też holenderskie plaże. Lokalni mieszkańcy publikują w mediach społecznościowych zdjęcia ze sprzątania.

W tej historii pojawia się też jeszcze jeden wątek polski. Jak podaje serwis money.pl, wśród odbiorców kontenerów były duże firmy działające w naszym kraju, w tym Jysk, Ikea, Samsung i LG.

MSC Zoe to jeden z największych kontenerowców na świecie. Zbudowany w 2015 roku, ma ponad 395 metrów długości i może pomieścić ponad 19 tysięcy kontenerów.

Więcej o:
Komentarze (51)
Wielki statek w drodze do Polski zgubił 270 kontenerów. Zawartość wypływa na plażach Holandii
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  Oceniono 18 razy 18

  nie dośc że holandia to bogaty kraj to jeszcze im się byk ocielił .---a u nas to tylko niewypały na plaży .

 • cmok_wawelski

  Oceniono 5 razy 5

  Alez to normalka. Kontenery sa ukladane jak klocki lego wiec jak sie o taki zamek po ciemku potknac to wtedy mozemy z wlasnmych ust uslyszec rozne magiczne zaklecia.

  Pare lat temu na dno Kanalu LaManche poszly drogie BMW i potem burza toczyla sie sadach n/t czesci do drogich BMW wyciagnietych z wody.

 • palo_ma1

  Oceniono 3 razy 3

  Jak tu nie cytować z Diamentu Mohuna:
  "idzie sztorm, wicher wyje,
  da Bóg statek się rozbije"

 • przyjaciel.krolika

  Oceniono 10 razy 2

  "Lokalni mieszkańcy ruszyli na poszukiwania - to wielowiekowa tradycja na tych wyspach. Inne kontenery widziane były na niemieckich wodach."
  Ktoś ma niezły przypał : od wieków spadają do morza kontenery ?

 • rb7506

  Oceniono 1 raz 1

  a cóż ja mam powiedzieć jak jest tam jeden mój kontener, buuu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX