Rząd Danii inwestuje w sztuczne wyspy. Projekt Holmene ma być nową "doliną krzemową"

Duńskie władze planują wesprzeć projekt budowy dziewięciu wysp w pobliżu Kopenhagi. Ma to być zielona, największa i najbardziej innowacyjna przestrzeń biznesowa w północnej Europie.
Zobacz wideo

Holmene ma być przestrzenią o powierzchni ponad 3 milionów mkw. Będzie zlokalizowana na południe od Kopenhagi, co ma umożliwiać szybki dojazd do głównego lotniska w kraju, Kopenhaga-Kastrup, które znajduje się niedaleko stolicy Danii.

Dania inwestuje w sztuczne wyspy. Powstanie "duńska dolina krzemowa"

Planowana na dziewięciu wyspach „duńska dolina krzemowa” ma zapewnić 12 tys. miejsc pracy i przestrzeń dla ok. 380 firm. Holmene będzie też oferowało 700 tys. mkw. naturalnej zieleni i 17 km nowego wybrzeża. Zdaniem duńskiego ministra biznesu - Rasmusa Jarlova - projekt zwiększy wzrost gospodarczy o 54 miliardy koron (ok. 8,3 miliarda dolarów). Ostateczne koszty budowy nie są jeszcze znane. Zakończenie projektu zaplanowano na 2040 r. Pierwsze wyspy mają być gotowe już w 2028 r.

Za ciosem

Holmene to nie jedyny tego typu projekt Duńczyków. Jeszcze w październiku 2018 r. rząd Danii ogłosił plan budowy innej sztucznej wyspy w pobliżu Kopenhagi. Nowa przestrzeń nazwana Lynetteholmen będzie miała własną linię metra i ma zagwarantować mieszkania dla 35 tys. osób. Władze oczekują, że budowa rozpocznie się ok. 2035 r. i potrwa 35 lat. Projekt ma kosztować 20 miliardów koron (ok. 3 miliardy dolarów). Państwo i gmina będą posiadały po ok. połowie udziałów.

Więcej o:
Komentarze (10)
Dania inwestuje w sztuczne wyspy. Projekt Holmene ma być nową "doliną krzemową"
Zaloguj się
 • berek-oberek

  Oceniono 4 razy 4

  Nasz Wielki Wódz buduje nam sztuczną wyspę na Zalewie Wiślanym.

 • harry.s.totteles

  Oceniono 2 razy 2

  W Polsce będziemy mieć dolinę krzemową na Zalewie Wiślanym.

 • stachud

  0

  Cały biznes się skończy jak firmy dostaną rachunek na zapłacenie podatku. Wtedy duńską dolinę krzemową zamienią na kalifornijską.
  Każdy kto zaczyna biznes w Europie kończy w Stanach - tylko tam można się dorobić i rozwinąć.

 • ramon57

  Oceniono 2 razy 0

  Jak by ktoś nie wiedział to Dania ma najniższy najwyższy szczyt (całe 72 m n.p.m.) wśród państw europejskich. Zwolennicy globalnego ocieplenia straszą, że za kilkadziesiąt lat poziom wody w morzach i oceanach podniesie się o kilkadziesiąt metrów. Pytanie - ile powierzchni Danii będzie nad wodą?

 • losiu4

  Oceniono 2 razy -2

  jak to jest droga czersko... w Dsnii - osiągnięcie i wielkie szanse. U nas - tragedia ekologiczno-finansowa. A, już rozumiem. U nas rządzą pisowcy i to ich projekt. Tam - nie.

  Pozdrawiam

  Losiu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX