Rząd Danii inwestuje w sztuczne wyspy. Projekt Holmene ma być nową "doliną krzemową"

Duńskie władze planują wesprzeć projekt budowy dziewięciu wysp w pobliżu Kopenhagi. Ma to być zielona, największa i najbardziej innowacyjna przestrzeń biznesowa w północnej Europie.
Zobacz wideo

Holmene ma być przestrzenią o powierzchni ponad 3 milionów mkw. Będzie zlokalizowana na południe od Kopenhagi, co ma umożliwiać szybki dojazd do głównego lotniska w kraju, Kopenhaga-Kastrup, które znajduje się niedaleko stolicy Danii.

Dania inwestuje w sztuczne wyspy. Powstanie "duńska dolina krzemowa"

Planowana na dziewięciu wyspach „duńska dolina krzemowa” ma zapewnić 12 tys. miejsc pracy i przestrzeń dla ok. 380 firm. Holmene będzie też oferowało 700 tys. mkw. naturalnej zieleni i 17 km nowego wybrzeża. Zdaniem duńskiego ministra biznesu - Rasmusa Jarlova - projekt zwiększy wzrost gospodarczy o 54 miliardy koron (ok. 8,3 miliarda dolarów). Ostateczne koszty budowy nie są jeszcze znane. Zakończenie projektu zaplanowano na 2040 r. Pierwsze wyspy mają być gotowe już w 2028 r.

Za ciosem

Holmene to nie jedyny tego typu projekt Duńczyków. Jeszcze w październiku 2018 r. rząd Danii ogłosił plan budowy innej sztucznej wyspy w pobliżu Kopenhagi. Nowa przestrzeń nazwana Lynetteholmen będzie miała własną linię metra i ma zagwarantować mieszkania dla 35 tys. osób. Władze oczekują, że budowa rozpocznie się ok. 2035 r. i potrwa 35 lat. Projekt ma kosztować 20 miliardów koron (ok. 3 miliardy dolarów). Państwo i gmina będą posiadały po ok. połowie udziałów.

Więcej o: