Chiny. Kanadyjczyk najpierw skazany na 15 lat więzienia. Teraz usłyszał wyrok śmierci

Obywatel Kanady, który w listopadzie usłyszał wyrok 15 lat więzienia za przemyt, został ostatecznie skazany na śmierć. Może to wywołać znaczny wzrost napięcia na linii Ottawa-Pekin, które po zatrzymaniu dyrektor handlowej Huawei i tak jest już duże.
Zobacz wideo

Chiński sąd skazał na śmierć obywatela Kanady oskarżonego o przemyt - podaje Independent. Początkowo, podczas procesu, który odbył się w listopadzie, mężczyzna usłyszał wyrok 15 lat więzienia. Dla chińskiego wymiaru sprawiedliwości kara okazała się ostatecznie zbyt łagodna. 

Napięcie pomiędzy Kanadą a Chinami rośnie

Decyzja sądu w Liaoning, prowincji znajdującej się na północnym wschodzie Chin, może doprowadzić do eskalacji napięcia pomiędzy Kanadą a Państwem Środka. Punktem zapalnym stało się aresztowanie Meng Wanzhou, dyrektor finansowej Huawei

Do zatrzymania córki założyciela firmy doszło w grudniu ubiegłego roku. Najprawdopodobniej ma ono związek z naruszeniem przez koncern Huawei sankcji, które USA nałożyły na Iran. O tym, że Amerykanie prowadzą w tej sprawie śledztwo, już kilka miesięcy temu informował dziennik "The Wall Street Journal".

Polskie władze aresztowały obywatela Chin

Warto też tutaj dodać, że, jak informowaliśmy w piątek, jeden z pracowników polskiej firmy Huawei został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa. Reakcja chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych była błyskawiczna - resort wyraził zaniepokojenie zatrzymaniem swojego obywatela. 

Chiński dziennik ostrzega Polskę

Po aresztowaniu pracownika Huawei Dziennik "Global Times" na swojej stronie internetowej zamieścił tekst, w którym chińscy analitycy odnoszą się do afery Huawei w Polsce. Padają ostrzeżenia przed wybieraniem tej samej drogi co USA, a także groźby, że ChRL ma odpowiednie narzędzia, by w razie czego odpowiedzieć Polsce.

Czytaj też: Huawei może zostać wykluczone z rynku IT w Polsce. Polski rząd poważnie rozważa taki ruch

Jak ostrzegł jeden z ekspertów, Chiny mają przewagę w "radzeniu sobie z państwami", a jako przykład podał sprawy związane z wymianą handlową między krajami. Te słowa interpretuje się jako zapowiedź ewentualnego odwetu gospodarczego w wykonaniu ChRL. Dziennik ostrzega też, że Polska "nie powinna być zbyt blisko" Stanów Zjednoczonych, w szczególności w sprawie Huawei.

Tymczasem Karol Okoński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, w rozmowie z RMF24, stwierdził, że wkrótce może zapaść decyzja o wykluczeniu Huawei z udziału w rynku IT w Polsce. 

Więcej o: