Niezbyt przyjemne wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie kredytów najwyższe od czterech lat

Frank szwajcarski jest o 25 groszy droższy niż przed rokiem, do tego niespodziewanie zaczął rosnąć LIBOR. To sprawia, że frankowicze mogą wkrótce zapłacić wyższe raty kredytów hipotecznych. Wiadomości w rocznicę "czarnego czwartku" nie są specjalnie pozytywne.
Zobacz wideo

Frank szwajcarski drożeje

Ci, którzy przed laty wzięli kredyt na mieszkanie we frankach szwajcarskich, pilnie obserwują kurs tej waluty. Rok temu frank był wyceniany na rynku po 3,55 zł, w kwietniu 2018 nawet poniżej 3,5 zł. Dziś to ponad 3,80 zł. W 2008 roku, w szczycie popularności tego rodzaju kredytów, frank był notowany po około dwa zł.

Notowania franka szwajcarskiego wobec złotegoNotowania franka szwajcarskiego wobec złotego źródło: stooq.pl

3,80 zł to wciąż oczywiście poziom daleki od tego, który zobaczyliśmy rano 15 stycznia 2015 roku. Wtedy kurs franka gwałtownie poszedł w górę, co uderzyło w w spłacających kredyty w tej walucie. Dzień ten nazwano "czarnym czwartkiem".

Oprocentowanie kredytów we frankach też w górę

Na wysokość raty kredytu hipotecznego ma wpływ nie tylko kurs waluty, lecz także oprocentowanie. Bardzo niskie stopy procentowe w Szwajcarii sprawiły, że tego wzrostu kursu waluty frankowicze tak mocno nie odczuli. Oprocentowanie zależy od LIBOR-u CHF 3M. Jak zauważa Expander, wskaźnik ten w styczniu zaczął niespodziewanie rosnąć i obecnie jest na najwyższym poziomie od czterech lat. - To wszystko sprawia, że rata kredytu na kwotę 300 000 zł na 30 lat zaciągniętego w styczniu 2008 r. jest o 123 zł wyższa niż przed rokiem (z 1 608 zł do 1 732 zł)" - szacuje Jarosław Sadowski z Expandera. Według jego wyliczeń, raty kredytów we frankach są najwyższe od połowy 2017 roku.

Co dalej?

Według eksperta, o ile kursy walut trudno przewidzieć, to jeśli chodzi o LIBOR, prawdopodobnie będzie on rosnąć. Na razie wciąż jest ujemny i wynosi -0,7024 proc. Wystarczy jednak, że wzrośnie do zera, a frankowicze wyraźnie to odczują. Gdyby w takiej sytuacji kurs franka pozostał na tym poziomie, co teraz, rata przytoczonego powyżej przykładu kredytu wzrosłaby o kolejne 115 zł (do 1 847 zł). - Za jakiś czas stopy procentowe w Szwajcarii istotnie wzrosną. Być może właśnie obserwujemy tego początki - uważa Jarosław Sadowski.

Co z ustawą Andrzeja Dudy o pomocy kredytobiorcom

W Sejmie znajduje się projekt ustawy prezydenta o pomocy kredytobiorcom. Projekt jest z sierpnia 2017 roku i od tamtego czasu niewiele się z nim dzieje. Trafił do sejmowej podkomisji i tam utknął. Ta sytuacja Andrzeja Dudę najwyraźniej nieco zirytowała. Na początku stycznia minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha mówił, że dojdzie do spotkania z przewodniczącym podkomisji "frankowej" Tadeuszem Cymańskim w sprawie przyspieszenia prac.

Spotkanie odbyło się w ubiegłym tygodniu. Tadeusz Cymański mówił po nim agencji IAR, że projekt prezydenckiej ustawy może wejść w życie w ciągu dwóch, trzech miesięcy. Projekt zakłada zwrot części rat zawyżonych z powodu stosowania przez banki własnych tabel kursowych. Do tego dochodzi obowiązek zrzucania się banków na tzw. Fundusz Restrukturyzacyjny. Kredytobiorcy mają też mieć możliwość zaciągnięcia nieoprocentowanej pożyczki z tzw. funduszu wsparcia kredytobiorców w sytuacji, gdy chcą sprzedać swoje mieszkanie, ale kwota uzyskana ze sprzedaży nie wystarczyłaby na spłatę całego zobowiązania.

Coraz więcej pozwów wobec banków

Tylko do Sądu Okręgowego w Warszawie w ubiegłym roku wpłynęło 2549 spraw frankowiczów - 25 procent wszystkich pozwów cywilnych w tym sądzie. Jak mówił w rozmowie z Gazeta.pl Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, są osoby, które wygrały już swoje sprawy.

Więcej o:
Komentarze (75)
Frank szwajcarski wysoko, oprocentowanie kredytów we frankach najwyższe od czterech lat
Zaloguj się
 • miodowocytrynowa

  Oceniono 31 razy 19

  Brali samowolnie to niech płacą. Tak jak moja znajoma, co walnęła sobie mieszkanie ponad 130m z tarasami, garażami, na strzeżonym osiedlu a teraz rozpacza i " czuje się oszukana". Gdy ja w tym czasie brałam w zlotówkach i kupiłam 50m- to zostałam przez nią wyśmiana.

 • robert.kwi

  Oceniono 23 razy 19

  Pamiętam jak rząd chciał ograniczyć możliwość brania kredytów w obcych walutach to jaki był jazgot o wolności i o tym, że złodzieje chcą aby brali drogie kredyty w pln a nie tanie we frankach. Ile to było plucia i jadu no i dali wam tę wolność i co teraz ma być na to zrzutka???

 • moja_jest_racja

  Oceniono 26 razy 16

  PIS z frankami poczeka do kampanii wyborczej aby bylo co obiecywac.

 • nawasaqi

  Oceniono 17 razy 9

  Śmieje się z nich najpierw dali się wciągnąć w stanie raty i ryzyko kursowe A potem w zapewnienia Adriana o przewalutowanie zgodnie z kursem po jakim zaciagneli. Ktoś wam obieca złote góry i tam pojedziecie. ...

 • oszrany

  Oceniono 25 razy 9

  A co nas te cwaniaczki obchodza, jak placili malo bo frank byl tani to smiali sie z tych co wzieli kredyt w zlotowkach, jak role sie odwrocily to wielka afera i oczekuja przewalutowania. Przykro mi ale to nie jest uczciwe w stosunku do tych co wzieli kredyty w zlotowkach.

 • dublet

  Oceniono 12 razy 8

  Jest tylko jedna rzecz, którą powinien skorygować ustawodawca: spready. To zwykła manipulacja kursami! Widełki kursowe powinny wynosić max 3% w górę lub w dół od średniego kursu NBP, i tyle. I tak banki na tych 3% by miały niezły zysk. Wszystko, co więcej, USTAWOWO powinno wrócić do kredytobiorcy. Takie rozwiązanie jest neutralne dla budżetu, daje też zrobić bankom (trochę mniej) i ulży frankowiczom .

 • mydelko.fa

  Oceniono 11 razy 7

  Od jakiego kursu franka "klauzule abuzywne" są uznawane za złamanie prawa? Bo jakoś kiedy frank był po 2 złote, nikt z umowami do sądu nie leciał. A przecież ich treść się nie zmieniła.

  Kali wziąć kredyt, Kali musieć płacić raty. Chlip.

 • zalogujsie00

  Oceniono 9 razy 7

  Poczekajcie, poczekajcie niedługo wybory i znowu wam obieca strażnik długopisu.... może nawet i prezes, że wam pomogą. Trzecia z prawd czyli g...o prawda potrzebne są im tylko wasze głosy nic więcej!
  Nigdy im nie wierzyłem, zęby mocniej zaciśnięte i kończę płacić w maju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX