Sejm przyjął budżet na 2019 rok. Ma być 28,5 miliarda złotych deficytu

Posłowie przyjęli budżet na ten rok. Za jego przyjęciem głosowało 241 posłów, przeciw było 192, a wstrzymało się 2 posłów. Teraz plan finansów państwa trafi do Senatu.

Sejm odbył ponad 430 głosowań nad 108 poprawkami i blisko 330 wnioskami mniejszości.

Projekt budżetu zakłada między innymi wzrost Produktu Krajowego Brutto o 3,8 procent, średnioroczną inflację na poziomie 2,3 procent oraz deficyt budżetowy nie wyższy niż 28,5 miliarda złotych. 

Czytaj więcej: Budżet na 2019 r. w Sejmie. Ekspert: wyczerpane możliwości dalszego rozdawnictwa

Posiedzenie Senatu zaplanowano na 23 i 24 stycznia. Zgodnie z konstytucyjnymi terminami ustawa budżetowa powinna znaleźć się na biurku prezydenta do 27 stycznia. 

Minister finansów Teresa Czerwińska napisała na Twitterze, że "jest to budżet, który zapewnia stabilność finansów publicznych, jest budżetem inkluzywnym i zawierającym impulsy prorozwojowe". 

Są pieniądze na 500+ i "Dobry Start"

"W zaproponowanym przez rząd projekcie priorytetowym celem jest utrzymanie stabilności finansów publicznych przy wspieraniu wzrostu gospodarczego i solidarnościowej polityki społecznej. Strona dochodowa uwzględnia wprowadzenie nowej, 9-proc. stawki w podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw. Po stronie wydatków projekt zapewnia środki na realizację priorytetowych zadań rządu m.in. kontynuację programów 'Rodzina 500+', 'Dobry start', wzrost płac dla pracowników sfery budżetowej, podniesienie renty socjalnej, waloryzację rent i emerytur, darmowe leki dla seniorów oraz dalsze podnoszenie wydatków na obronność - czytamy z kolei w zapowiedzi Sejmu dotyczącej obecnego posiedzenia izby.

Zaplanowano, że w 2019 r. dochody budżetu państwa wyniosą 388 mld 294 mln 520 tys. zł, natomiast wydatki 416 mld 794 mln 520 tys. zł. Przewidziano też, że PKB wzrośnie o 3,8 proc., a inflacja nie przekroczy 2,3 proc. Deficyt sektora finansów publicznych ma kształtować się na poziomie 1,7 proc." - dodano. 

Więcej o: