Nowy przewodniczący KNF chce zmian. "Będą one dość daleko idące"

Jacek Jastrzębski, który zastąpił Marka Chrzanowskiego na stanowisku szefa KNF, opowiedział, jaki ma pomysł na funkcjonowanie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
Zobacz wideo

Przewodniczący KNF ma swój plan na to, jak poprawić działanie tej instytucji. Niedługo ma ujawnić szczegóły, na razie opowiedział o zarysach pomysłu.

KNF czekają zmiany, w tym większa kontrola

"W ciągu kilku tygodni chce przedstawić zmiany w strukturze Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Będą one dość daleko idące. Chciałbym miedzy innymi wzmocnić część technologiczno-informatyczną, gdyż uważam, że te rozwiązania, które są np. w sektorze bankowym, są na wyższym poziomie zaawansowania" - powiedział Jacek Jastrzębski podczas spotkania z dziennikarzami.  

Dodał, że chciałby, aby powstał departament compliance, który stałby się także drugą linią kontroli wewnętrznej dla Urzędu.

Chodzi m.in. o to, aby ten dział zarządzał występowaniem ewentualnych konfliktów interesów, zapobiegał negatywnym zjawiskom i wspierał funkcję audytu wewnętrznego, jako kolejnej linii kontroli

- powiedział przewodniczący.

Czekamy na wybór zastępców

Jastrzębski przyznał, że proces wyboru jego zastępców jest w zaawansowanej fazie, ale nie zostały jeszcze złożone odpowiednie wnioski o ich powołanie.

"Będą to osoby z zewnątrz Urzędu. Chciałbym, aby jeden z zastępców odpowiadał za sektor bankowy, a drugi za rynek kapitałowy. Przy takim scenariuszu ja bym odpowiadał za sektor ubezpieczeniowy" - powiedział Jastrzębski.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o KNF, przewodniczący może mieć dwóch zastępców.

Komitet Stabilności Finansowej oczami szefa KNF

"Docelowo chciałbym, aby doszło do zwiększenia liczby zastępców przewodniczącego i np. widełkowego określenia ich liczby od 2 do 4. To wymaga jednak zmian ustawodawczych" - dodał przewodniczący.

Wskazał także, że formuła Komitet Stabilności Finansowej ( KSF) się sprawdza, gdyż znacząco poprawia ona wymianę opinii i informacji pomiędzy instytucjami wchodzącymi w jej skład, a także koordynacji ich działań.  

Komitet Stabilności Finansowej został pierwotnie utworzony w 2008 r. jako platforma współpracy i koordynacji działań na rzecz wspierania i utrzymania stabilności krajowego systemu finansowego. Ustawa o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym rozszerzyła mandat KSF o nadzór makroostrożnościowy. W KSF reprezentowane są cztery główne instytucje: Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Jacek Jastrzębski zastąpił Marka Chrzanowskiego

Premier Mateusz Morawiecki powołał profesora Jacka Jastrzębskiego na funkcję Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego 23 listopada 2018 r.

Okoliczności objęcia funkcji nie są zbyt ciekawe, choć zupełnie bez związku z Jastrzębskim. Jego poprzednik, Marek Chrzanowski zrezygnował ze stanowiska 13 listopada, po wybuchu tzw. afery KNF. "Gazeta Wyborcza" tego dnia ujawniła zapis rozmowy Chrzanowskiego z miliarderem Leszkiem Czarneckim. Ówczesny szef KNF miał według Czarneckiego oferować przychylność dla jego Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł.

27 listopada Marek Chrzanowski został aresztowany, zajmująca się sprawą prokuratura rozważa złożenie wniosku o przedłużenie zatrzymania.

Więcej o: