Wraca program Czyste Powietrze. Znów będzie można składać wnioski o dofinansowanie

Od poniedziałku znów będzie można składać wnioski dofinansowanie w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Poinformował o tym w czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Zobacz wideo

Nabór wniosków o dofinansowanie został wstrzymany na początku roku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tłumaczył, wtedy że "sytuacja ma charakter przejściowy i wynika ze względów formalno-prawnych oraz technicznych". 

W czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk i prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda poinformowali, że Dobre Powietrze wraca i znów można składać wnioski.

Trwają ostatnie testy informatyczne. Od najbliższego poniedziałku zachęcam wszystkich obywateli do składania wniosków. Naszym wspólnym celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce. Działamy z myślą o przyszłych pokoleniach

- podkreślił Henryk Kowalczyk.

25 tys. wniosków do końca 2018 roku

Do 31 grudnia ub. r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej łącznie przyjęły ponad 25 tysięcy wniosków, które podlegają obecnie weryfikacji przez WFOŚiGW. Pierwsze umowy są już podpisywane z beneficjentami.

Największe zainteresowanie programem jest na Śląsku i Mazowszu, gdzie złożono odpowiednio - ponad 3,5 tys. oraz ponad 2,3 tys. wniosków. Do tej pory, czyli do 17 stycznia 2019 r., podpisano przeszło 100 umów na kwotę ponad 1 mln zł dofinansowania"

- tłumaczy Kazimierz Kujda.

103 mld zł na Dobre Powietrze

Program Dobre Powietrze będzie realizowany przez 10 lat, a jego budżet to ponad 103 mld zł. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów

Celem programu jest m.in. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Więcej o: