Brexit. Theresa May przeciwna nowemu referendum. Chce znieść opłaty za rejestrację imigrantów

Brytyjska premier Theresa May wystąpiła w parlamencie z nowym planem dotyczącym brexitu. Na razie przełomu nie widać, są zapowiedzi dalszych rozmów i obietnice przełamania impasu. Wśród nich oferta dla imigrantów z krajów UE, w tym z Polski.
Zobacz wideo

Brytyjska premier wystąpiła w poniedziałek w Izbie Gmin - zgodnie z ustaleniami, musiała przedstawić nowy plan dotyczący tego, jak chce dojść do porozumienia z posłami w sprawie brexitu. Czas ucieka - po tym, jak umowa, którą wynegocjowała z UE, została odrzucona przez brytyjski parlament, kolejna propozycja ma być głosowana w przyszły wtorek.

Czytaj też: Polski pomysł na brexit rozgrzał brytyjskie media. "Wyłamanie z szeregu państw UE"

Plan na brexit Theresy May - kolejne rozmowy

Na razie wielu konkretów nie ma. Theresa May przyznała, że jej stanowisko trochę się zmieniło i zapowiedziała dalsze rozmowy. W ostatnich dniach prowadziła je z politykami z różnych partii, choć nie z głównym liderem opozycji - Jeremy Corbyn nie chciał wziąć udziału w spotkaniach. Premier zapowiedziała kolejne rozmowy, w tym z przedstawicielami północnoirlandzkiej partii DUP. Ich tematem ma być kwestia backstopu (czyli planu awaryjnego dotyczącego granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii), najbardziej krytykowanego elementu umowy brexitowej z UE.

May podkreśliła, że nie chce drugiego referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Jak mówiła w brytyjskim parlamencie, drugie referendum byłoby zachwianiem zaufania społeczeństwa wobec polityków, stworzyłoby niebezpieczny precedens, podkopało wiarę w demokrację, byłoby też na rękę siłom nacjonalistycznym. Poza tym, jej zdaniem, w parlamencie nie ma większości, która zaakceptowałaby takie rozwiązanie. Zapewniła, że podczas negocjacji nowej umowy z Unią zdanie parlamentu będzie brane pod uwagę, będzie on też informowany o postępach na specjalnych, zamkniętych posiedzeniach.

Nie wykluczyła przedłużenia art. 50, ale podkreśliła jednocześnie, że datą wyjścia z UE wciąż jest 29 marca. Nie chciała też wykluczyć opcji brexitu bez umowy (tzw. no-deal brexit) - bo nie ma jeszcze zatwierdzonej alternatywy.

Ukłon w kierunku imigrantów

Theresa May zapowiedziała podczas wystąpienia, że zniesie opłaty za rejestrację dla imigrantów w związku z brexitem. Obowiązkowa rejestracja dla mieszkających w Wielkiej Brytanii obywateli innych krajów UE - w tym Polaków - ma ruszyć pod koniec marca. Trwają testy związane z aplikacją do rejestracji. Koszt miał wynosić 65 funtów dla dorosłych i połowę tej sumy dla dzieci poniżej 16 lat. Rejestracja dotyczy osób, które mieszkają na Wyspach od przynajmniej pięciu lat i chcą zachować swój status i przywileje - jak prawo dostępu do służby zdrowia czy edukacji. Teraz premier zapowiedziała, że za tę rejestrację nie będzie trzeba płacić.

Więcej o: