Konferencja o Bliskim Wschodzie w Polsce. Ekspert: Miotamy się. Wyrwa między nami a UE [WIDEO]

- Konferencja bliskowschodnia w Warszawie potwierdzi to, że między nami a UE robi się coraz większa wyrwa. Sam Iran nam krzywdy nie zrobi, bo dla nich jesteśmy małym pikusiem - mówi profesor Katarzyna Górak-Sosnowska, z katedry Bliskiego Wschodu Szkoły Głównej Handlowej.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ

W połowie lutego Polska razem ze Stanami Zjednoczonymi zorganizuje konferencję bliskowschodnią, ale bez Iranu. Tematami spotkania mają być pokój, bezpieczeństwo i stabilizacja na Bliskim Wschodzie. Ta wiadomość rozsierdziła władze w Teheranie, które oficjalnie nazwały spotkanie "antyirańskim cyrkiem". Sprawa była jednym z tematów środowej Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Wasilij Niebienzia, ambasador Rosji przy ONZ potwierdził, że nikt z jego kraju do Warszawy w lutym się nie wybiera. Powodem jest właśnie brak zaproszenia dla Iranu, który według Moskwy jest jednym z najważniejszych graczy w tym regionie. Wcześniej mówił o tym także Sergiej Ławrow, rosyjski minister spraw zagranicznych.

Polska ambasador przy ONZ Joanna Wronecka tłumaczyła, że na konferencję zaproszono przedstawicieli ponad 70 krajów z całego świata. - Konferencja obejmie szeroki zakres zagadnień (...) dotykających całego regionu. Nie zamierzamy koncentrować się na poszczególnych krajach - dodała Wronecka.

Z kolei według prezydenta Andrzeja Dudy sprawa zaproszenia Iranu na konferencję bliskowschodnią w Warszawie pozostaje otwarta. Jak mówił w Davos, minister Jacek Czaputowicz "prowadzi w tej sprawie intensywne rozmowy".

Już kilka dni temu z udziału w konferencji zrezygnowała Federica Mogherini. Szefowa unijnej dyplomacji usprawiedliwia się innymi obowiązkami w tym terminie. W tym samym terminie ma zaplanowane wizyty w krajach Rogu Afryki i udział szczycie Unii Afrykańskiej w Addis Abebie.

Więcej o:
Komentarze (29)
Konferencja o Bliskim Wschodzie w Polsce. Ekspert: Miotamy się. Wyrwa między nami, a UE [WIDEO]
Zaloguj się
 • Jan Kos

  Oceniono 11 razy 9

  Brawo Wolaki! Zgotujemy Iranowi nową Jałtę - o Iranie bez Iranu. W czasie II wojny to Iran wziął do siebie polskich uchodźców w z ZSRR. Pamięć PiSobolszewika ogranicza się tylko do żołnierzy wyklętych.

 • drbob20

  Oceniono 9 razy 9

  bez iranu bez rosji bez Unii Europejskiej. to kto bedzie? irak?? syria?? ISIS??? pisowskie dupki zorganizowaly konferencje. pewnie beda czestowac chlebem i sola a klechy obficie kropic kropidlami zaklinajac groteskowa rzeczywistosc

 • e50504

  Oceniono 9 razy 7

  Zauważyłem wyjątkowo mały ruch hufców Internetowej Husarii pod artykułami o naszej nowej dyplomatycznej ofensywie konferencyjnej.

  Co jest z wami Husarzyki? Przecież po nogach powinno wam lecieć z wrażenia. Polska pod ramię z Imperium Dobra po raz kolejny ochroni nieświadomą Europę przed muzułmańskim najazdem. Przecież wyśliniliście sobie na kolanach taki scenariusz xD

 • jozinzpolski

  Oceniono 9 razy 7

  Niech zrobią konferencję w San Escobar

 • wan20_3

  Oceniono 8 razy 6

  Niech minister Ciapkiewicz się nie kompromituje i przy okazji niech nie kompromituje Polski. Ciekawe jak byśmy protestowali, gdyby np. Rosja i Niemcy zorganizowały konferencję nt. Polski bez naszego u.działy

 • haniku72

  Oceniono 6 razy 4

  Polska dyplomacja nie istnieje. Jeśli już brak im elementarnej wiedzy i doświadczenia o zasadach współczesnej dyplomacji to niech kierują się zasadami: "o trzecich nieobecnych, dobrze albo wcale" (i wtedy po cholerę to spotkanie, skoro przedstawicieli Iranu nie będzie) , oraz "nic o nas bez nas" ( nieobecność Iranu odbiera sens spotkaniu). I na koniec: kto przyjedzie? Inne nieistotne państewka: Węgry? Słowacja? Czechy? No tak, czyli nikt.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 3 razy 3

  Będzie jak na Szczycie Klimatycznym w Katowicach. Zaproszą Turków, Afgańczyków,Irakijczyków, Nigerii, Jemenu,Omanu i na wystawnym obiedzie podadzą im schabowego z kluskami śląskimi i modrą kapustą, a wszystko polane roztopionym smalcykiem ze skwarkami.

 • czechy11

  Oceniono 5 razy 3

  Ruska agentura zwana PiS wykopuje coraz większe rowy między Polska a UE. Takie ma zlecenie Putina i aby chronic własne tyłki jest gotowa podpalić kraj..

 • stefan4

  Oceniono 4 razy 2

  Jaka tam konferencja... Przecież to ma być odprawa przed szturmem krajów, które są gotowe napaść na Iran na gwizdek z USA. Ocenianie jej z punktu widzenia pokoju na Bliskim Wschodzie, albo prestiżu Polski na arenie międzynarodowej, nie ma sensu, bo nie to jest jej celem.

  Z nami Amerykanie mają dobre doświadczenia: bardzo posłusznie na pierwsze wezwanie na własny koszt wysyłamy naszych oprychów przebranych w polskie mundury, żeby pomagali USA w masakrowaniu obcych ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX