Budżet państwa jednak pod kreską. Mateusz Morawiecki: deficyt w 2018 r. to 10-11 mld zł

Po zaskakująco dużej nadwyżce po listopadzie, niektórzy ekonomiści przypuszczali, że budżet państwa zamknie rok nad kreską. Minister finansów Teresa Czerwińska i premier Mateusz Morawiecki właśnie rozwiali wątpliwości.
Zobacz wideo

Po listopadzie mieliśmy w kasie państwa ponad 11 miliardów złotych nadwyżki. To rekord - jeszcze nigdy po 11 miesiącach budżet nie był na plusie. Rekordowy jest także sam listopad - nadwyżka tylko w tym miesiącu wyniosła ponad 4 mld zł, przebijając listopad 2012 roku.

Po tych informacjach niektórzy ekonomiści mówili, że możliwe jest, że cały 2018 rok zamkniemy nadwyżką, co byłoby sytuacją bez precedensu w powojennej historii Polski. Dodawali, że byłaby wtedy w zasadzie decyzja polityczna.

Deficyt budżetu jednak będzie

Wątpliwości rozwiała najpierw minister finansów Teresa Czerwińska. Podczas wtorkowych rozmów z dziennikarzami, powiedziała, że deficyt po grudniu wyniesie około 10-11 mld zł.

Szacunki te powtórzył w środę premier. "On [deficyt w 2018 r.- red] miał wynosić ok. 1,5 proc. PKB. Tymczasem prawdopodobnie będzie to ok. 0,5 proc., tzn. 10-11 mld zł. Stanie się tak ze względu przede wszystkim na skuteczną politykę podatkową" - powiedział Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Senacie, na początku dyskusji o tegorocznym budżecie.

Więcej o: