Budżet państwa jednak pod kreską. Mateusz Morawiecki: deficyt w 2018 r. to 10-11 mld zł

Po zaskakująco dużej nadwyżce po listopadzie, niektórzy ekonomiści przypuszczali, że budżet państwa zamknie rok nad kreską. Minister finansów Teresa Czerwińska i premier Mateusz Morawiecki właśnie rozwiali wątpliwości.
Zobacz wideo

Po listopadzie mieliśmy w kasie państwa ponad 11 miliardów złotych nadwyżki. To rekord - jeszcze nigdy po 11 miesiącach budżet nie był na plusie. Rekordowy jest także sam listopad - nadwyżka tylko w tym miesiącu wyniosła ponad 4 mld zł, przebijając listopad 2012 roku.

Po tych informacjach niektórzy ekonomiści mówili, że możliwe jest, że cały 2018 rok zamkniemy nadwyżką, co byłoby sytuacją bez precedensu w powojennej historii Polski. Dodawali, że byłaby wtedy w zasadzie decyzja polityczna.

Deficyt budżetu jednak będzie

Wątpliwości rozwiała najpierw minister finansów Teresa Czerwińska. Podczas wtorkowych rozmów z dziennikarzami, powiedziała, że deficyt po grudniu wyniesie około 10-11 mld zł.

Szacunki te powtórzył w środę premier. "On [deficyt w 2018 r.- red] miał wynosić ok. 1,5 proc. PKB. Tymczasem prawdopodobnie będzie to ok. 0,5 proc., tzn. 10-11 mld zł. Stanie się tak ze względu przede wszystkim na skuteczną politykę podatkową" - powiedział Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Senacie, na początku dyskusji o tegorocznym budżecie.

Więcej o:
Komentarze (151)
Budżet państwa jednak pod kreską. Mateusz Morawiecki: deficyt w 2018 r. to 10-11 mld zł
Zaloguj się
 • dgb1973

  Oceniono 44 razy 28

  nie skuteczna polityka podatkowa tylko raczej skuteczny brak wydatków jak np osławione helikoptery za miliardy

 • kertog123

  Oceniono 37 razy 23

  ZERO inwestycji, ZERO modernizacji armii ( gdzie te helikoptery za kilkanaście miliardów ??) Niewiele nowych dróg expres i autostrad w przetargach.
  Czesi i Niemcy od kilku lat w czasie PROSPERITY w Europie i na swiecie mają NADWYŻKĘ budżetową i redukują dług. My ciągle na minusie i to przy takiej stagnacji państwowych inwestycji. PO + PSL budowało tysiące km dróg i autostrad, gazoport, planowało miliardowe inwestycje w armii i to w czasach kryzysu.
  Teraz Morawiecki tylko pokazuje slajdy i skupia sie na rozdawaniu kasy na 500+ i wczesne emerytury - ich cel to wygrac wybory. Zadnych inwestycji aby było jak najwiecej kasy na rozdawanie - taki plan to gotowy przepis na katastrofę w stylu greckim

 • c.t.k

  Oceniono 34 razy 20

  "Jak podaje Seweryn Mosz, autor książki „Kasa Pana Boga”, wydawnictwo LUX, Katowice 2010, w sumie Kościół katolicki otrzymuje rocznie 14 mld złotych i są to pieniądze pochodzące „bezpośrednio ze środków publicznych, ulg i przywilejów"
  Gdyby nie to ,by się"domkło":))
  Jeżeli rzeczywiście klechy tyle dostają rocznie z budżetu,to zakładając,że jest ich około 60 000,każdego klechę państwo ubogaca kwotą około 230 000 rocznie.
  Czego,k....,sobie i wam też,k....,życzę:))

 • kosmyg

  Oceniono 32 razy 16

  Rok wyborczy, wiec nie bylo kreatywnej ksiegowosci, raczej w druga strone, wydatki przeniesione na 2019. Ot i caly sekret. Na szczycie koniunktury nawet takie zabiegi nie wystarczyly jednak, zeby rok zamknac na plusie. A teraz zapina pasy, kto moze, i z gorki (gospodarczej) na pazurki.

 • kms2x

  Oceniono 21 razy 13

  Ciekawe jak urośnie ten deficit do czasu zgłoszenia danych do Eurostatu. Od 2016 jest mniej więcej tak, że w listopadzie nadwyżka, w grudniu na zero, w styczniu następnego roku najniższy deficyt w historii, w marcu "jest nieźle" a w maju jak trzeba podać już prawdziwe dane, to nikt nie pamięta co było w listopadzie.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 14 razy 10

  Pieniądze wzięły 2 matki i ich "opiekun".

 • def11

  Oceniono 20 razy 10

  Czyli w miesiąc 22 mld w plecy, przy jeszcze sprzyjającej koniunkturze. Drzazgi lecieć będą gdy pojawi się kryzys, wtedy i kreatywna księgowość jak psu w d..

 • zbych21

  Oceniono 21 razy 9

  To wielki sukces zważywszy, że wkopali słupek do przekopu i wyznaczyli teren lotniska baranów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX