"Będą mówić, że jestem zamożnym człowiekiem". Jaki majątek ma Jarosław Kaczyński

Robert Kędzierski
Jarosław Kaczyński na kolejnej z taśm, którą publikuje "Gazeta Wyborcza" zdaje się obawiać się tego, że ktoś mógłby uznać go za "niezwykle zamożnego człowieka". Co oficjalnie posiada szef PiS?
Zobacz wideo

"Gazeta Wyborcza" opublikowała dziś zapis kolejnej rozmowy, jaką Jarosław Kaczyński, szef PiS, odbył z Geraldem Birgfellnerem, austriackim deweloperem, który miał budować wieżowce dla spółki Srebrna. 

W ujawnionym nagraniu Jarosław Kaczyński kolejny raz wyjaśniał, dlaczego inwestycja została wstrzymana. Pierwszy problem, to uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń związanych z budową. 

Druga przeszkoda to jest kampania o charakterze czysto politycznym pod tytułem: partia buduje wieżowiec, azjatyckie stosunki czy nawet zgoła stwierdzenie, że to ja buduję - a w związku z tym jestem niezwykle zamożnym człowiekiem. Nie możemy sobie na to pozwolić

- stwierdził. 

Jarosław Kaczyński ma pokaźną emeryturę

W oficjalnym oświadczeniu majątkowym za roku 2017, które Jarosław Kaczyński musiał wypełnić, tak jak każdy inny parlamentarzysta, jako główne źródło dochodów widnieje emerytura. Jak na polskie warunki jest ona dość pokaźna - wynosi nieco ponad 6,4 tys. zł miesięcznie. 

Fragment oświadczenia majątkowego Jarosława KaczyńskiegoFragment oświadczenia majątkowego Jarosława Kaczyńskiego Źródło: http://orka.sejm.gov.pl/

Pozostałe źródła przychodów to: 118 tys. zł z tytułu uposażenia posła i 30 tys. z tytułu diet. Łącznie przychody Jarosława Kaczyńskiego wynoszą więc 18,8 tys. zł miesięcznie. To ok. 225 tys. zł rocznie. 

Czytaj też: Masz konto w banku? Do czerwca fiskus ma ruszyć z wielką akcją lustracyjną

Szef Prawa i Sprawiedliwości na koncie miał na koniec 2017 r. 19 tys. zł. Jego zobowiązania wynoszą co najmniej 45 tys. zł - pożyczkę w tej kwocie zaciągnął u Janiny Goss. Przez media określana jest jako przyjaciółka rodziny Kaczyńskich. 

Do dyspozycji Kaczyńskiego pozostaje dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych, warty - według oświadczenia - ok 1,5 mln złotych (współwłasność w 1/3).

To, co zwraca uwagę, to długi prezesa PiS. Jarosław Kaczyński jest winny 45 tys. Janinie Goss. W 2017 roku miał też kredyt w wysokości ok. 135 tys. złotych zaciągnięty na potrzeby opieki nad chorą matką. 

Oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego znajduje się pod tym adresem.

Więcej o: