Ministerstwo Obrony Narodowej tworzy Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

We wtorek szef resortu Mariusz Błaszczak powołał też pełnomocnika do spraw ich utworzenia - został nim pułkownik Karol Molenda, ekspert z dziedziny cyberbezpieczeństwa, specjalizujący się m.in. w reagowaniu na incydenty komputerowe czy informatyce śledczej.
Zobacz wideo

Minister obrony narodowej wziął we wtorek udział w konferencji pt. "Cyber.mil.pl - Integracja i rozwój systemu cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej", która odbyła się w siedzibie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

W trakcie jej trwania minister Błaszczak mówił, że jeszcze w ubiegłym roku powołano zespół, którego zadaniem było stworzenie koncepcji wzmocnienia sił zbrojnych w kontekście zagrożeń dotyczących cyberprzestrzeni.

Dziś czas na wdrażanie wniosków - na przedstawienie cyberplanu. Prócz powołania pełnomocnika, tworzymy nową strukturę - będzie stanowić połączenie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki

- zaznaczył szef MON Mariusz Błaszczak.

Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON, zwracał uwagę, że liczba cyberataków na świecie stale rośnie. "Dzisiaj zdolność do zapewnienia bezpieczeństwa narodowych sieci i systemów jest jednym z kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo narodowe" - mówił. Zaznaczył, że już w 2014 r. na szczycie NATO w Walii dostrzeżono, że ataki w cyberprzestrzeni "będą coraz częstsze, coraz bardziej złożone i coraz bardziej niszczące".

Na wzór amerykańskiej Gwardii Narodowej w tym roku zostanie też utworzony komponent cyber w Wojskach Obrony Terytorialnej. Minister Błaszczak podkreślał też, że resort obrony narodowej zwiększy limit przyjęć na tematyczne studia wojskowe. "Nauka stanowi źródło, z którego będą pochodzili ci, którzy będą tworzyć struktury dot. cyberbezpieczeństwa. Kluczową instytucją jest Wojskowa Akademia Techniczna" - zaznaczył szef MON. Ogłoszono też, że przy WAT powstanie Liceum Informatyczne.

Więcej o:
Komentarze (42)
Ministerstwo Obrony Narodowej tworzy Wojska Obrony Cyberprzestrzeni
Zaloguj się
 • marymania

  Oceniono 19 razy 19

  To dla nich restaurowali i malowali te stare posowieckie hełmy i kupili trzy tony cukierków Krówek.

 • czeski_honza

  Oceniono 19 razy 17

  Czekam teraz na piechotę księżycową i gwardię galaktyczną. Plany mamy ambitne, rzeczywistość skrzeczy!

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 15 razy 15

  Nie będzie to dużo kosztować. Weźmie się stary budynek, podciągnie prąd, pomaluje się ściany, każda jednostka odda po jednym komputerze, kupi się ze 100 kart do Plusa na połączenie z internetem i chłopcy będą hulać w internecie.

 • rtrwt

  Oceniono 15 razy 15

  Czekam na Wojska Obrony Galaktyki pod wezwaniem Zamachu Smoleńskiego!

 • jacekczewa

  Oceniono 17 razy 15

  to znaczy że budują kolejne służby żeby nas inwigilowac ...co piszemy/mówimy o kaczyńskim i jego pisiorskiej bandzie

 • anna_pot

  Oceniono 15 razy 13

  pozatrudniają informatyków po 2300 na rękę i zaraz całe te zasoby wyciekną do USA,Chin, Ruskich i NIemiec

 • kap_jeden

  Oceniono 14 razy 12

  Błaszczak, twój kumpel Macierewicz z misiem juz przekazał wszystkie tajne kody do Rosji, teraz to se Błaszczak możesz podetrzeć wiesz dobrze co tym dokumentem..., , pieprzeni specjaliści od publicznych modlitw i malowania trawy....

 • jalib

  Oceniono 12 razy 10

  Troszkę się spóźnili. Rosjanie już ją dawno opanowali.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 9 razy 9

  W internecie szuka się tylko pornografii, powiedział zwyczajny poseł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX