Ministerstwo Obrony Narodowej tworzy Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

We wtorek szef resortu Mariusz Błaszczak powołał też pełnomocnika do spraw ich utworzenia - został nim pułkownik Karol Molenda, ekspert z dziedziny cyberbezpieczeństwa, specjalizujący się m.in. w reagowaniu na incydenty komputerowe czy informatyce śledczej.
Zobacz wideo

Minister obrony narodowej wziął we wtorek udział w konferencji pt. "Cyber.mil.pl - Integracja i rozwój systemu cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej", która odbyła się w siedzibie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

W trakcie jej trwania minister Błaszczak mówił, że jeszcze w ubiegłym roku powołano zespół, którego zadaniem było stworzenie koncepcji wzmocnienia sił zbrojnych w kontekście zagrożeń dotyczących cyberprzestrzeni.

Dziś czas na wdrażanie wniosków - na przedstawienie cyberplanu. Prócz powołania pełnomocnika, tworzymy nową strukturę - będzie stanowić połączenie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki

- zaznaczył szef MON Mariusz Błaszczak.

Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON, zwracał uwagę, że liczba cyberataków na świecie stale rośnie. "Dzisiaj zdolność do zapewnienia bezpieczeństwa narodowych sieci i systemów jest jednym z kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo narodowe" - mówił. Zaznaczył, że już w 2014 r. na szczycie NATO w Walii dostrzeżono, że ataki w cyberprzestrzeni "będą coraz częstsze, coraz bardziej złożone i coraz bardziej niszczące".

Na wzór amerykańskiej Gwardii Narodowej w tym roku zostanie też utworzony komponent cyber w Wojskach Obrony Terytorialnej. Minister Błaszczak podkreślał też, że resort obrony narodowej zwiększy limit przyjęć na tematyczne studia wojskowe. "Nauka stanowi źródło, z którego będą pochodzili ci, którzy będą tworzyć struktury dot. cyberbezpieczeństwa. Kluczową instytucją jest Wojskowa Akademia Techniczna" - zaznaczył szef MON. Ogłoszono też, że przy WAT powstanie Liceum Informatyczne.

Więcej o: