Rekordowe wydatki na wojsko. Obrona terytorialna dwa razy droższa od Żandarmerii Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej ma powody do radości. W projekcie budżetu na 2019 rok wydatki na obronę są zdecydowanie wyższe. W przyszłości wojsko ma otrzymywać jeszcze więcej pieniędzy.
Zobacz wideo

Budżet Ministerstwa Obrony Narodowej wyniesie w przyszłym roku 44,7 mld zł. Po raz pierwszy będzie to 2 proc. planowanego PKB - donosi portal WNP

Wydatki na obronę, w porównaniu z obecnym rokiem, będą wyższe o 3,5 mld złotych czyli o 8,6 proc. 

Michał Jach, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, w rozmowie z portalem wyjaśnił, że w kolejnych latach wydatki na obronność będą jeszcze większe - budżet ma bowiem docelowo osiągnąć poziom 2,5 proc. PKB. 

W projekcie budżetu kilka liczb zwraca uwagę. Na przykład obrona terytorialna pochłonie ok. 600 mln zł - niemal dwa razy więcej niż Żandarmeria Wojskowa, która otrzyma ok. 300 mln. 

Sporo, bo o miliard złotych więcej, wojsko wyda na modernizację. Na liście wydatków są m.in. rakiety Patriot. W budżecie na rok 2019 przewidziano też środki na zakup dronów.

Środki trafią też na realizację programu Wisła. Jest najdroższym przedsięwzięciem modernizacyjnym polskiego wojska. Pod koniec marca 2018 roku podpisano umowę na jego pierwszą fazę, która opiewa na około 16 miliardów złotych. Płatności są rozłożone w czasie do 2022 roku.

Czytaj też: PiS tworzy Fundusz Dróg Samorządowych. Zasilą go m. in. Lasy Państwowe

Wiceminister finansów Tomasz Robaczyński już w październiku wyjaśniał na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych, że dodatkowe inwestycje są możliwe dzięki dobrej sytuacji gospodarczej. Na zwiększenie budżetu MON wpływ miało m.in. zmniejszenie dotacji dla ZUS o 2,7 mld zł. 

Część planów inwestycyjnych MON budzi wątpliwości komentatorów. Resort chce na przykład za kwotę 3,1 mld zł zmodernizować 140 czołgów Leopard, kiedy za tę samą kwotę można by kupić 80 pojazdów najnowszej generacji. 

Więcej o: