Rekordowe wydatki na wojsko. Obrona terytorialna dwa razy droższa od Żandarmerii Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej ma powody do radości. W projekcie budżetu na 2019 rok wydatki na obronę są zdecydowanie wyższe. W przyszłości wojsko ma otrzymywać jeszcze więcej pieniędzy.
Zobacz wideo

Budżet Ministerstwa Obrony Narodowej wyniesie w przyszłym roku 44,7 mld zł. Po raz pierwszy będzie to 2 proc. planowanego PKB - donosi portal WNP

Wydatki na obronę, w porównaniu z obecnym rokiem, będą wyższe o 3,5 mld złotych czyli o 8,6 proc. 

Michał Jach, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, w rozmowie z portalem wyjaśnił, że w kolejnych latach wydatki na obronność będą jeszcze większe - budżet ma bowiem docelowo osiągnąć poziom 2,5 proc. PKB. 

W projekcie budżetu kilka liczb zwraca uwagę. Na przykład obrona terytorialna pochłonie ok. 600 mln zł - niemal dwa razy więcej niż Żandarmeria Wojskowa, która otrzyma ok. 300 mln. 

Sporo, bo o miliard złotych więcej, wojsko wyda na modernizację. Na liście wydatków są m.in. rakiety Patriot. W budżecie na rok 2019 przewidziano też środki na zakup dronów.

Środki trafią też na realizację programu Wisła. Jest najdroższym przedsięwzięciem modernizacyjnym polskiego wojska. Pod koniec marca 2018 roku podpisano umowę na jego pierwszą fazę, która opiewa na około 16 miliardów złotych. Płatności są rozłożone w czasie do 2022 roku.

Czytaj też: PiS tworzy Fundusz Dróg Samorządowych. Zasilą go m. in. Lasy Państwowe

Wiceminister finansów Tomasz Robaczyński już w październiku wyjaśniał na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych, że dodatkowe inwestycje są możliwe dzięki dobrej sytuacji gospodarczej. Na zwiększenie budżetu MON wpływ miało m.in. zmniejszenie dotacji dla ZUS o 2,7 mld zł. 

Część planów inwestycyjnych MON budzi wątpliwości komentatorów. Resort chce na przykład za kwotę 3,1 mld zł zmodernizować 140 czołgów Leopard, kiedy za tę samą kwotę można by kupić 80 pojazdów najnowszej generacji. 

Więcej o:
Komentarze (53)
Rekordowe wydatki na wojsko. Obrona terytorialna dwa razy droższa od Żandarmerii Wojskowej
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 15 razy 13

  Naszym rządzącym, najbardziej wychodzi "Program Wisła", który przez ostatnie 3 lata, polegał WYŁĄCZNIE na pogłębianiu dna i trzymaniu się koryta, he, he... :-))

 • roz_mak

  Oceniono 15 razy 11

  obronie terytorialnej kupią kołatki żeby nie musieli paszcza wydawać dzwieków strzałopodobnych !!!!

 • 1moja

  Oceniono 12 razy 8

  "...Obrona terytorialna dwa razy droższa od Żandarmerii Wojskowej ..." a kapelani generalowie 100x wiecej kosztuja niz wojsko, niedzielne wojsko, ZW do kupy wziete razem z ich ministerm-ministrantem i swita z bialoczerwonej druzyny.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • glencok

  Oceniono 9 razy 7

  zobaczymy co z tego wyjdzie bo przede wszystkim kasa na 500+ i na inne kretyństwa musi się zgadzać. Ja na 2019 też mam w planie trafienie dużej kumulacji w totka i randkę z Charlize Theron, ale czy się uda ? Zobaczymy

 • kingsizemax

  Oceniono 5 razy 5

  Większa kasa na armię? Prawdopodobnie wzrosły koszta związane z malowaniem 40-letnich hełmów, oraz remonty równie starych Mi-2 i Mi-4.

 • komentator_2000

  Oceniono 5 razy 5

  I bardzo dobrze. Tyle, że wydać można i 50% PKB - pytanie na co? A zdaje się, że nadal nie mamy sprecyzowanej wizji armii. Czyli jak zwykle wszystko postawione na głowie.

 • mark6

  Oceniono 10 razy 4

  Polactwo zwariowało? Może idioci wpierw zdefiniujecie "wroga" i WYTŁUMACZYCIE dlaczego tak uważacie? Potem może przeanalizujecie czy jesteście w stanie się obronić przed tym wyimaginowanym wrogiem?
  Jeżeli uważacie, że " njwięksi przyjaciele" polactwa - Amerykanie / a także Niemcy czy Francuzi/
  oddadzą życie za Polskę to proponuję udanie się do psychiatry.
  Tak samo radzę tym, którzy uważają, że DWA / sic!/ okręty podwodne, kilkanaście helikopterów,
  czołgowy złom i armia harcerzy z WOTu pokonają wroga.
  Nie ma to jak pobrzękiwać " pordzewiałą szabelką " Polactwo. W tym jesteście doskonali.
  Już kiedyś byliście " silni , zwarci i gotowi".
  PS
  Polactwo - ca 65% tubylców w większości zamieszkujących wschodnie rubieże RP, charakteryzujących się totalnym skretynieniem. Broniących granic przy pomocy różańca.
  Oddających miasta w opiekę " dziewicy Maryji".
  Za wydatki na tegoroczne zbrojenia można by wybudować co najmniej 30 tuneli do Świnoujścia!!

 • zerozer52

  Oceniono 6 razy 4

  To my mamy wojsko?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX