Mieli sprzedawać grafen, sprzedają własne maszyny. Polska nie ma szans w wyścigu o miliard dolarów

Nano Carbon, polska spółka zajmująca się komercjalizacją grafenu, rewolucyjnego materiału mocniejszego od stali, nie ma środków na odpowiednie rozwijanie działalności. W wyścigu o rynek wart miliard dolarów Polska nie ma szans.
Zobacz wideo

Grafen, rewolucyjny materiał stworzony z zaledwie pojedynczej warstwy atomu węgla, ma szansę stać się jednym z najbardziej rewolucyjnych tworzyw. Jego komercjalizacja trwa od co najmniej dekady, wciąż nie jest powszechny. Wkrótce może się to jednak zmienić, bo rynek grafenu rośnie o kilkadziesiąt procent rocznie. 

Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie opracowała autorską metodę wytwarzania substancji. Powołała też firmę, która miała zajmować się komercjalizacją produktu. I kiedy rynek  zaczął gwałtownie rosnąć w zasadzie wycofaliśmy się z wyścigu. 

Jak twierdzi "Rzeczpospolita" polska spółka Nano Carbon, od 2011 zajmująca się opracowaniem przemysłowej produkcji grafenu, nie ma wystarczających środków na rozwój działalności. Firma kontrolowana przez gigantów takich jak Polska Grupa Zbronieniowa i KGHM TFI już sprzedała część maszyn, przygotowuje się do przeniesienia pozostałych. 

Czytaj też: Zamiast na modernizację wojska, będzie na asfalt. MON ma oddawać pół miliarda złotych rocznie

Tymczasem w roku 2023 rynek innowacyjnego materiału ma być wart - według przewidywań ekspertów - miliard dolarów

"Ojciec polskiego grafenu" zwolniony 

Włodzimierz Strupiński, zwany ojcem polskiego grafenu w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznał, że jego autorska metoda wytwarzania substancji została w sposób niezależny opracowana przez Chińczyków. On sam natomiast został w październiku 2017 roku zwolniony  z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME). 

Polska przez lata nie potrafiła więc wykorzystać przewagi jaką osiągnęła dzięki własnym badaczom. Dziś nie pozostaje nam nic innego jak uczestnictwo w programach europejskich, prace naukowe, włączanie się w projekty innych. Wszystko wskazuje na to, że Polska nie będzie produkować grafenu na masową skalę.