Rząd ma szykować ulgi dla pracujących. Nawet 1000 zł więcej w kieszeni. "Zapomnieliśmy o klasie średniej"

Premier Mateusz Morawiecki w ciągu najbliższych tygodni ma podjąć decyzję, w jaki sposób w kieszeniach część osób zatrudnionych na etacie zostanie więcej pieniędzy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W grę wchodzą dwa scenariusze.
Zobacz wideo

Już wkrótce rząd może ogłosić nowy program, który w odróżnieniu od "500 plus" ma przynieść korzyści przede wszystkim osobom zatrudnionym na etat. Jak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna" w ciągu najbliższych tygodni premier Mateusz Morawiecki podejmie istotną decyzję w tej sprawie. Ma wybrać pomiędzy dwiema propozycjami resortu finansów, które mają sprawić, że praca ma być bardziej opłacalna dla osób zatrudnionych na etat. 

Zmiany w PIT albo większa kwota wolna

Pierwsza zakłada istotne zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Druga utworzenie nowej ulgi PIT. Obie propozycje skierowane są do osób pracujących. 

Zapomnieliśmy o klasie średniej, która dochód czerpie z pracy

- wyjaśnia "DGP" rozmówca z rządu.

1000 plus. Rocznie

Wedle wyliczeń "Dziennika" osoby zarabiające dziś "na rękę" 1634 zł, czyli najmniej, dzięki nowemu podejściu do podatków zarabiałyby 1714 zł. A to w skali roku oznacza pensję wyższą o 1000 zł. Co istotne "podwyżka" dotknęłaby sporą część osób zatrudnionych na etacie. Jest to program inny niż opierający się na redystrybucji 500 plus. 

Wybijanie klina

Propozycja resortu finansów dotyczy w zasadzie tzw. klina podatkowego. To różnica różnicą między kosztami zatrudnienia a wynagrodzeniem "na rękę". Stanowi sumę wspólnych danin pracownika i pracodawcy z tytułu umowy o pracę. W przypadku niskich pensji klin jest duży - wynosi aż 35 proc. 

Czytaj też: PO chce odebrać 500 plus bezrobotnym. W komentarzach burza. "Dobry pomysł, dosyć żerowania"

Minister Zofia Czerwińska w rozmowie z Money.pl wyjaśniła, że klin podatkowy powinien być progresywny. Czyli powinien rosnąć w miarę wzrostu zarobków, a dziś jest odwrotnie.

Więcej o:
Komentarze (176)
Rząd ma szykować nowe ulgi. Tym razem dla pracujących. Nawet 1000 zł więcej w kieszeni
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 76 razy 68

  OTO SŁOWA NĘDZNYCH OSZUSTÓW! OTO SŁOWA GODNYCH POGARDY ŁGARZY!

  Konwencja PIS – 20 czerwca 2015 – Szydło:
  „Ja również przyjmuję te deklaracje, które składał Pan Prezydent Andrzej Duda w swojej kampanii jako swoje, a więc mówię że to, co jest najważniejsze i TO, CO ZROBIMY BEZ ZBĘDNEJ ZWŁOKI, NATYCHMIAST TO PODNIESIENIE KWOTY WOLNEJ OD PODATKU DO 8 TYSIĘCY.”

  *

  Duda 6 sierpnia 2015
  "Mam świadomość obietnic, które złożyłem. One nie są trudne do dopełnienia. NIE SŁUCHAJCIE PAŃSTWO TEGO, CO OPOWIADAJĄ, ŻE SIĘ NIE DA W POLSCE PODNIEŚĆ KWOTY WOLNEJ OD PODATKU, BO SIĘ BUDŻET ZAWALI. TO BZDURY. Wystarczy zacząć naprawiać polską gospodarkę, a tak naprawdę pieniądze z tego systemu znajdą się natychmiast.”
  *
  Duda już jako prezydent, przed wyborami do Sejmu, w TVN 24:
  Dzisiaj najważniejsze są kwestie poziomu życia Polaków, wspomniane emerytury. Wobec tego, co zrobiono - nie rozpatrywano mojego projektu ustawy, „bo jest za mało czasu”, a następnie zaatakowano mnie frontalnie za moją obietnicę z kampanii wyborczej (…). PROJEKT WS. KWOTY WOLNEJ OD PODATKU JEST GOTOWY, ALE NIE MA SEJMU W TEJ CHWILI - BĘDZIE ZŁOŻONY ZARAZ, JAK ZOSTANIE UKONSTYTUOWANY NOWY SEJM. TO BĘDZIE 8 TYS. ZŁOTYCH I TA KWOTA POWINNA BYĆ PODNOSZONA. Te pieniądze zostaną w kieszeniach ludzi i zostaną wydane. One zasilą budżety ludzi najmniej zarabiających, to będzie duże wsparcie dla nich.

 • marcelina4

  Oceniono 59 razy 49

  aha, czyli znowu dostaną pieniądze najmniej zarabiający, a ci którzy na swoje lepsze i wyższe pensje pracowali latami, kształcili się, podnosili swoje kwalifikacje znowu dostaną figę z makiem, albo będą musieli to sfinansować, bo w tym kraju im lepiej zarabiasz, tym bardziej cię skubią, oczywiści mowa o wielkich bogaczach co mają pięć tysięcy na rękę, milionerzy normalnie

 • msiuk

  Oceniono 46 razy 42

  jeżeli Morawiecki mówi, że o kimś zapomnieli, to znaczy, że będą kraść

 • szyderca_i_kpiarz

  Oceniono 40 razy 38

  oj, już mi tyle naobiecywali... chyba znowu zbliżają się wybory...

 • remo29

  Oceniono 41 razy 35

  Hehe, zapomnieli o klasie średniej, skroili ją z kasy, rozdali nierobom, a po trzech latach sobie przypomnieli kto zapełnia budżet.

 • vounsky

  Oceniono 39 razy 35

  Ja podziekuję uprzejmie. Jak ostatnio "podwyższali" kwotę wolną od podatku to musialem doplacic 3 stówy do podatku.
  Postoję.

 • niknejm

  Oceniono 35 razy 33

  Czyli: obniżyli kwotę wolną od podatku, a teraz ją podniosą z powrotem?
  Nie nooooo... Łaskawcy po prostu.
  Jak w starym dowcipie o narzekającym na małe mieszkanie... Najpierw mu kazali wprowadzić do domu dodatkowo kozę, a potem ją pozwolili wyprowadzić - gość był zachwycony. :-)
  Tu ten sam manewr...

 • ar.co

  Oceniono 35 razy 29

  Wybory się zbliżają, PiS przypomina swoje stare kłamstwo o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX