NASA ogłasza koniec misji Opportunity. "Nasza ukochana sonda zamilkła"

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że marsjańska sonda Opportunity zakończyła swój żywot. Prawie 15 lat bezzałogowy pojazd badał powierzchnię Czerwonej Planety i przesyłał na Ziemię zdjęcia z Marsa.
Zobacz wideo

Przedstawiciele NASA nie kryli smutku z powodu zakończenia misji Opportunity.

- Nasza ukochana sonda zamilkła. Stoję więc tu przed wami i z głębokim poczuciem uznania i wdzięczności ogłaszam koniec misji Opportunity - mówił zastępca administratora NASA Thomas Zurbuchen.

Sześciokołowy łazik Opportunity badał powierzchnię Marsa od 2004 roku poszukując potencjalnych śladów życia.

Czytaj więcej: Jest rekord! Sonda New Horizons przeleciała obok tajemniczej planetoidy Ultima Thule

300 tysięcy zdjęć

Zasilany bateriami słonecznymi pojazd miał pierwotnie przebyć około kilometra a jego misja była zaplanowana na 90 dni. Okazał się jednak niezwykle wytrzymały i jego misje wielokrotnie przedłużano. Ostatecznie przebył ponad 45 kilometrów dostarczając naukowcom wykonane z bliskiej odległości zdjęcia księżycowej powierzchni, skał i kraterów.

Zdjęcie z OpportunityZdjęcie z Opportunity NASA via AP

Sonda Opportunity umożliwiła wiele odkryć i dostarczyła dowodów, że miliardy lat temu na Marsie mogła znajdować się woda. Łącznie przesłała na Ziemię prawie 300 tysięcy fotografii.

Opportunity zamilkła w czerwcu ubiegłego roku. Wtedy to po burzy piaskowej jej panele słoneczne nie były w stanie naładować akumulatorów.

Więcej o: