Dostałaś na walentynki drogi pierścionek zaręczynowy? Powinnaś zapłacić podatek!

Zgodnie z przepisami, pierścionek zaręczynowy o wartości ponad 4902 zł należy traktować jak darowiznę, od której (już) narzeczona powinna zapłacić podatek.
Zobacz wideo

Za nami walentynki, zapewne wielu panów wybrało ten dzień na poproszenie swojej wybranki serca o rękę. W zasadzie jednak niezależnie od tego, kiedy do oświadczyn doszło, warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem pierścionek zaręczynowy o wartości wyższej niż 4902 zł należy uznać za darowiznę, od której należy uiścić podatek

Oczywiście - obracamy się raczej w sferze teoretycznej. Prawnikom, z którymi rozmawialiśmy, nieznane są przypadki, gdy fiskus domagał się od narzeczonej uiszczenia podatku od pierścionka. Tym bardziej, że samo wykrycie takiej sytuacji nie jest wszak proste.

Natomiast gdyby na taki pomysł skarbówka wpadła, ma podstawę prawną, by domagać się opłacenia podatku. Kierunkowo, zgodnie z prawem, darowizna w postaci drogiego pierścionka powinna być opodatkowana.

W związku z tym, że wartość rynkowa przekazanej rzeczy przekracza 4902 zł, to osoba obdarowana zobowiązana jest złożyć zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy i praw majątkowych SD-3 w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego

- przekazuje wiadomość od Krajowej Informacji Skarbowej Michał, doradca podatkowy z bloga psychologiapodatkow.pl.

Granicą 4902 zł 

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, graniczną wartością pierścionka zaręczynowego, od którego narzeczona powinna zapłacić podatek, jest kwota 4902 zł. W przypadku członków rodziny ten limit nieopodatkowanej darowizny jest nieco wyższy - kolejno 9637 zł i 7276 zł w zależności od stopnia pokrewieństwa - to tzw. I i II grupa podatkowa (a w niektórych sytuacjach w ogóle nie trzeba go płacić). Ale narzeczona jako osoba niespokrewniona wpada do ostatniej, III grupy podatkowej.

fragment ustawy o podatku od spadków i darowiznfragment ustawy o podatku od spadków i darowizn .

Jaki podatek od pierścionka powinna zapłacić szczęśliwa narzeczona? To zależy od jego wartości, ale najniższa stawka to 12 proc. (od nadwyżki ponad kwotę wolną, czyli w tym przypadku 4902 zł).

.. .

Co więcej, teoretycznie sam pierścionek zaręczynowy może być wart mniej niż 4902 zł. Zgodnie z przepisami, wystarczy, że wszystkie darowizny od danej osoby (w tym przypadku chłopaka/narzeczonego) w ciągu ostatnich pięciu lat przekroczą tę wartość.

.. .

Opisane przepisy dotyczące podatku od spadków i darowizn oczywiście nie dotyczą wyłącznie pierścionków zaręczynowych. Równie dobrze można by przełożyć je także na inne prezenty, np. weselne, świąteczne czy urodzinowe. 

Więcej o: