Splot interesów Deutsche Bank i prezydenta USA. Rosja w tle? Niemieckie media na tropie

Deutsche Bank jako firmowy bank prezydenta Donalda Trumpa musi wyjaśnić wiele kwestii. Kongres USA docieka, czy Rosjanie nie dawali poręczeń za kredyty Trumpa.
Zobacz wideo

Być może bez Deutsche Bank Donald Trump w ogóle nie dostałby się do Białego Domu. David Endrich tropił już wiele skandali związanych z największym niemieckim bankiem. Lecz tym razem ekspert "New York Times" w dziedzinie finansów jest na tropie sprawy, która interesuje także Kongres w Waszyngtonie: prezydenta USA i jego firmowego, niemieckiego banku.

Dlaczego Deutsche Bank tak gorliwie pomagał nie zawsze uczciwemu deweloperowi w drodze do fotela prezydenckiego, udzielając mu wysokich kredytów? Mowa jest o 2 mld dolarów w okresie 18 lat do momentu przejęcia przez Trumpa fotela prezydenckiego, pożyczonych nowojorskiemu celebrycie, jego firmom i członkom rodziny, i to pomimo, że Trump był już spalony we wszystkich amerykańskich bankach – wyjaśnia Endrich. Nie tylko dlatego, że nie był w stanie obsłużyć kredytów, tylko dlatego, że się tym jeszcze chełpił.

Dla większości banków to czerwona płachta – wyjaśnia dziennikarz – ale Deutsche Bank zdawało się to nie przeszkadzać.

Czy współpraca z Trumpem to przypadek?

Być może dlatego, że bankowi przede wszystkim zależało, by mocniej osiąść na amerykańskim gruncie za pośrednictwem biznesmena z Manhattanu – podkreśla dziennikarz. Być może też ze zwykłej naiwności, ale może także z innych przyczyn. Nimi właśnie zajmują się teraz dwie komisje zdominowanego przez demokratów Kongresu.

Przewodnicząca komisji finansowej Maxine Waters od dawna już przygląda się poczynaniom Deutsche Bank, który ma tak bliskie relacje biznesowe z prezydentem. Współpracował z nim w sytuacjach, gdy odwracały się od niego inne banki – i utrzymuje te relacje nadal.

Przewodniczący komisji ds. tajnych służb Adam Schiff posuwa się nawet krok dalej w swoich przypuszczeniach. – Była już historia z praniem pieniędzy w Rosji, była kara setek milionów dolarów zapłacona w Nowym Jorku. Czy jest to więc przypadek, że współpracuje on z Donaldem Trumpem?

Pranie pieniędzy, Rosja i kampania wyborcza prezydenta to trzy kawałki jednego puzzla, w którym swoją rolę mógłby mieć także Deutsche Bank – tak się przynajmniej przypuszcza. Pytanie za milion dolarów: czy to Rosja kryje się za biznesami między Trumpem i jego firmowym bankiem? – pyta Endrich. Otwartą kwestią jest przede wszystkim to, jakie gwarancje sam Trump mógł przedstawić swojemu największemu wierzycielowi. Przynajmniej na papierze nie były one wystarczające – podkreśla dziennikarz "New York Times".

Przychylni prezydentowi

Śledczy w Kongresie obawiają się, że gwarancje pochodziły od rosyjskiego rządu, jakiegoś rosyjskiego banku albo jednego z oligarchów. Jest to tylko przypuszczenie, ale jeżeli okazałoby się to prawdą, można byłoby wtedy mówić co najmniej o konflikcie interesów. Amerykański prezydent w rękach niemieckiego banku. Bank w rękach kredytobiorcy, który ma władzę, by go regulować.

Według informacji Bloomberga Deutsche Bank rozważa już przedłużenie terminu spłaty kredytów na okres po ewentualnej drugiej kadencji Trumpa. Wtedy bank nie znalazłby się w nieprzyjemnej sytuacji, by domagać się od urzędującego prezydenta spłacania długów.

Komisje kongresu zajmą się tym dokładniej. Dziennikarz "New York Times" jest pewien, że Deutsche Bank będzie musiał udzielić jasnych odpowiedzi. Bank kilkakrotnie zapewniał, że jest gotów do kooperacji. Jak podkreśla ekspert, historia relacji między Deutsche Bank i Donaldem Trumpem to historia, która jeszcze nie została opowiedziana do końca.

Więcej o:
Komentarze (18)
Splot interesów Deutsche Bank i prezydenta USA. Rosja w tle? Niemieckie media na tropie
Zaloguj się
 • elinstal

  Oceniono 17 razy 13

  Kaczor i Trump. Dwa dewelopery.

 • soap2

  Oceniono 8 razy 8

  wychodzi na to, że nieważne co masz do powiedzenia, ważne żeby mieć hajs, tłuszczą da się wysterować tak żeby cię wybrali

 • andrew1507

  Oceniono 4 razy 2

  a kaczor akie ma gwarancje kremla?

 • byann

  Oceniono 1 raz 1

  Normalnie przy ruskich wysiadają Żydzi, cykliści, kosmici, iluminaci, masoni itd itd.
  Nikt nigdy w historii nie był tak wpływowy.

 • xxx1975

  Oceniono 1 raz 1

  Wszyscy są umoczeni w jakiś szemranych interesach tylko szarego człowieka za parę groszy zeszmacą obedrą z godności po to żeby później jakiemuś politykierowi pożyczyć 1,3 mld na realizację utopijnych marzeń i zaspokojenia swego ego! Świat banków i polityków to SZAMBO !!!

 • andrew1507

  Oceniono 3 razy 1

  dirty Trump?

 • jami100

  0

  No to wspaniały biznesmen z Trumna, właściwie bankrut.
  A Amerykanie wszędzie widzą rękę Rosji, jakaś zbiorowa psychoza. Postępowanie banku oczywiście wymagałoby wyjaśnienia, bo normalnie nie daje się kredytów podejrzanym osobnikom.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 6 razy 0

  Śledczy w Kongresie obawiają się, że gwarancje pochodziły od rosyjskiego rządu,
  Trochę dziwna teoria spisku, bo rząd Rosji w 90 latach był niewypłacalny. Kredyty z niemieckich banków utrzymywały ich przy życiu...Paru bogatych Rosjan mogło by wspomagać USA ale wolą kupować szybkie jachty i auta.

 • marcinmarcin12

  Oceniono 1 raz -1

  Jelcyn gdy zobaczyl zdjecia Trumpa w gazecie to pewnie pomyslal, ze to lusterko. Mial gosciu rozmach, Rozwalil Kwaskowi golen, a w Ameryce namascil przecietnego budowlanca na prezydenta i przekazal teczke Putinowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX