"Trzynastka" też dla rencistów? Rafalska obiecuje, Karczewski słyszał tylko o emerytach

Elżbieta Rafalska, szefowa resortu pracy, w wywiadzie radiowym zapowiedziała, że na "trzynastkę" liczyć mogą zarówno renciści jak i emeryci. Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, mówi jednak tylko o emerytach.
Zobacz wideo

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała, jakie będą koszty tzw. "trzynastki", dodatkowego świadczenia, które ma być wypłacane w tym roku. Spełnienie tej obietnicy PiS, złożonej podczas sobotniej konwencji, będzie kosztować w tym roku 8-9 mld zł. 

Co istotne Elżbieta Rafalska stwierdziła, że na wypłatę mogą liczyć nie tylko emeryci, ale i renciści. 

Około dziewięć milionów polskich emerytów i rencistów skorzysta z trzynastki w wysokości minimalnej emerytury obowiązującej od 1 marca br., czyli 1 100 zł. Szczegóły tych rozwiązań poznamy wkrótce.

- powiedziała Rafalska w wywiadzie dla Telewizji Gorzów "Teletop".

Wszystkie dotychczasowe rewaloryzacje i dodatki dotyczyły pełnej grupy emerytów i rencistów z tytułu częściowej i całkowitej niezdolności do pracy. W moim przekonaniu będzie dotyczyło to wszystkich tych grup

- dodała.

Rafalska oszacowała, że "zwiększenie wypłaty na pierwsze dziecko w tym roku to 10 mld zł, wypłata dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów od 1 maja br. ok. dziewięć mld zł i to jest chodzi łączny koszt wypłaty świadczeń w tym roku".

Czytaj też: Emeryci mogą liczyć nie tylko na 1100 zł "trzynastki". Dodatkowe pieniądze już w marcu

Trzynastki nie dla rencistów?

Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, podczas wtorkowej konferencji odniósł się do "trzynastek". Stwierdził, że na wypłatę mogą liczyć wyłącznie emeryci. Nowe świadczenie nie obejmie więc rencistów.

Wyraźnie mowa jest o "trzynastce" dla emerytów, dlatego rozumiem, że dotyczy to tylko emerytów 

- stwierdził marszałek. 

To stanowisko stoi więc w sprzeczności z deklaracjami szefowej resortu pracy.

Obietnice PiS

W ubiegłą sobotę, rozpoczynając kampanię wyborczą przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego i krajowego, prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński przedstawił nowy program partii. Obejmuje on rozszerzenie programu Rodzina 500+ także dla pierwszego dziecka, brak podatku dochodowego (PIT) dla pracowników do ukończenia 26 lat, "trzynastkę" dla emerytów, obniżenie kosztów pracy oraz przywrócenie połączeń autobusowych pomiędzy małymi ośrodkami.

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur za ten rok wyniesie 102,86 procent. Zgodnie z zapowiedziami, minimalny wzrost emerytury wyniesie 70 zł, a minimalny poziom emerytury - 1 100 zł.

Więcej o: