Srebrna nie mogła postawić wieżowców przez ten dokument. Słynna "wuzetka" może zniknąć

"Wuzetka", czyli warunki zabudowy, dokument niezbędny do postawienia budynku w miejscach nieobjętych planem zagospodarowania przestrzennego, może wkrótce zniknąć. To m.in. ten dokument stanął na przeszkodzie budowy wieżowców przez spółkę Srebrna.
Zobacz wideo

Jarosław Kaczyński, szef PiS, został nagrany podczas negocjacji z austriackim biznesmenem. Dotyczyły budowy wieżowców na działce należącej do spółki Srebrna. Inwestycja nie doszła do skutku z kilku powodów.

W stenogramie rozmowy znajduje się następujący zapis:

Jarosław Kaczyński - Póki nie będą rozstrzygnięte [wybory], po pierwsze, nie dostaniemy wuzetki [warunków zabudowy], jak nie wygramy tych wyborów[...]

Dokument o którym mowa na nagraniu może wkrótce zniknąć z urzędniczego obiegu.

Zbliża się koniec słynnej "wuzetki"?

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju finalizuje prace związane z reformą "procesu inwestycyjno-budowlanego oraz systemu planowania przestrzennego". Jednym z najważniejszych założeń nowych regulacji ma być zniesienie "wuzetek". Przeznaczenie danego terenu może być ujęte tylko w aktach prawa miejscowego, czyli np. w planach zagospodarowania przestrzennego.

W tej chwili bowiem na obszarach, co do których planu nie ma, decydujące jest wydanie warunków zabudowy. O dokument dotyczący danego obszaru mogą wystąpić różne podmioty, każdemu z nich można udzielić zgody lub jej odmówić. 

Decyzja o warunkach zabudowy, zbyt często stanowiąca podstawowe narzędzie zmiany zagospodarowania terenu, nie stanowi dobrego instrumentu ani dla potencjalnego inwestora, ani dla gminy. Dlatego jej rola w systemie planowania przestrzennego powinna być zdecydowanie ograniczona. 

- czytamy w komentarzu Ministerstwa dla "DGP". 

Podzielone opinie

Bartłomiej Kolipiński z Towarzystwa Urbanistów Polskich, cytowany przez "Dziennik", twierdzi, że "pomysł, żeby z wuzetki uczynić substytut planu miejscowego i traktować ją jako narzędzie realizacji polityki przestrzennej gminy, był od początku i z gruntu niedorzeczny."

Czytaj też: Roman Giertych wzywa Srebrną i Jarosława Kaczyńskiego do uregulowania faktur

Bogdan Dąbrowski, radca prawny z Urzędu Miasta w Poznaniu, cytowany przez "Rzeczpospolitą" stwierdza natomiast, że "wuzetki" "mają nie tylko wady, ale i zalety, bo dzięki nim można szybko zrealizować inwestycję". Jak zauważa prawnik "trzeba trzy razy się zastanowić, zanim się je zlikwiduje." 

Projekt ustawy ma być gotowy na początku drugiego kwartału bieżącego roku. Wtedy przekonamy się, czy słynna "wuzetka" faktycznie odejdzie do historii.