Fitch o "piątce Kaczyńskiego": grozi wzrostem deficytu sektora rządowego i samorządowego

Według agencji ratingowej Fitch, pakiet nowych obietnic rządu PiS może spowodować spory wzrost deficytu tzw, general government.
Zobacz wideo

Nowy pakiet fiskalny, ogłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przesuwa nastawienie w polityce fiskalnej na bardziej ekspansywne i grozi wzrostem deficytu sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) do ok. 3 proc. PKB w 2020 r. z szacowanych na 2018 r. 0,5 proc. PKB, uważa Fitch Fitch Ratings. Według agencji, wpływ zaproponowanych rozwiązań na tempo wzrostu PKB będzie umiarkowany.

Czytaj też: Rząd precyzuje "piątkę Kaczyńskiego". Jej koszt to nawet ponad 40 mld zł

Fitch podkreśla, że nowy pakiet stymulujący gospodarkę w 2019 r. będzie miał jeszcze niewielki wpływ na deficyt, przypomina jednak o znaczeniu trajektorii średniookresowej, w szczególności ze względu na to, że kończą się pozytywne efekty silnego wzrostu gospodarczego.

Fitch: umiarkowane korzyści z "piątki Kaczyńskiego"

"Fitch zwraca uwagę na stosunkowo szybkie spowolnienie wzrostu gospodarczego, z najwyższego poziomu w cyklu w wysokości 5,1 proc. w 2018 r. do 3,8 proc. w 2019 r. (zgodnie z rządowymi założeniami do budżetu 2019) oraz 3 proc. w 2020 r. […] Uważamy, że korzyści z zaproponowanych rozwiązań fiskalnych dla wzrostu gospodarczego będą umiarkowane, a najbardziej bezpośrednio skorzysta na nich konsumpcja gospodarstw domowych" - czytamy w komunikacie.

Inne potencjalne źródła finansowania w 2019 r. obejmują wpłatę z zysku Narodowego Banku Polskiego (choć nie została ona zaplanowana w budżecie państwa) oraz z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który odnotował nadwyżkę w 2018 r., wskazała agencja.

Zobacz także: Obietnice PiS kosztują tyle, co roczny budżet wojska. Ekonomiści podliczają "Piątkę Kaczyńskiego"

"W przypadku braku rozwiązań kompensujących i przy prawdopodobnym spowolnieniu wzrostu dochodów, istnieje ryzyko, że deficyt w 2020 r. będzie zbliżał się do progu 3 proc. PKB dotyczącego procedury nadmiernego deficytu" - ostrzega Fitch.

Agencja zwraca przy tym uwagę, że w ostatnich latach wyniki w zakresie deficytu okazywały się lepsze niż rządowe plany - w 2018 r. wyniósł on 0,5 proc. PKB wobec pierwotnego planu wynoszącego 2 proc. PKB.

Więcej o: