Obietnice PiS kosztują tyle, co roczny budżet wojska. Ekonomiści podliczają "Piątkę Kaczyńskiego"

Obietnice złożone w sobotę przez PiS mają kosztować około 40 miliardów złotych. To równowartość 2 procent PKB, czyli tyle, ile Polska wydaje rocznie na utrzymanie armii. 40 miliardów złotych, to prawie połowa rocznego budżetu na służbę zdrowia.
Zobacz wideo

Najdroższa z tzw. "Piątki Kaczyńskiego" ma być rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus", rocznie to wydatek szacowany na 17-19 miliardów złotych. W rozszerzonej wersji koszty programu wzrosną nawet do 43 miliardów złotych rocznie. Rafał Mundry, ekonomista Uniwersytetu Wrocławskiego udowadnia, że za te pieniądze można by praktycznie w całości zlikwidować PIT dla 24 mln Polaków będących w pierwszym progu podatkowym, czyli zarabiającym do 85,5 tys. zł rocznie. 

Koszty wszystkich obietnic nie będą jednorazowe, ale trzeba je będzie ponosić także w kolejnych latach. Według ekonomistów mBanku tzw. "Piątka Kaczyńskiego" będzie najwięcej kosztować w 2020 i 2021 roku.

Koszt brutto zaproponowanego pakietu to ok. 40 mld zł rocznie 2% PKB, przy czym szczyt wydatkowania zostanie osiągnięty w 2020 roku. Należy zakładać, że w 2019 r. wprowadzone zostanie rozszerzenie 500+, „trzynasta” emerytura i część zmian w PIT np. podwyżka kosztów uzyskania przychodu. Pozostałe elementy powinny w tej sytuacji zacząć obowiązywać od 2020 r. – ekonomia polityczna również przemawia za etapowaniem. 

- napisali ekonomiści mBanku w swoim komentarzu. 

Inne wyliczenia ma ministerstwo finansów. Dziennikarze "Pulsu Biznesu" dotarli do wstępnych szacunków przygotowanych w resorcie.

17 mld zł rocznie - koszt objęcia programem Rodzina 500 plus

11 mld zł rocznie  - "Trzynastka" dla emerytów 

2 mld zł rocznie - brak podatku PIT dla pracujących do 26 lat

1,5 mld zł -  rozszerzenie sieci połączeń autobusowych  

RAZEM: 31,5 MLD ZŁOTYCH

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki mówił podczas sobotniej konwencji, że koszt programu PiS wyniesie do 40 mld zł rocznie.

Konsekwencje? Wzrost gospodarczy i deficyt

Ekonomiści mBanku i Pekao są zdania, że w najbliższych miesiącach pakiet zaproponowany przez PiS może wpłynąć pozytywnie na wzrost gospodarczy. Dodatkowe pieniądze w kieszeniach Polaków mogą bowiem napędzić konsumpcję.

Wpływ na gospodarkę w krótkim okresie będzie oczywiście pozytywny i zrealizuje się przez kanał wyższego dochodu rozporządzalnego gospodarstw domowych i wyższej konsumpcji prywatnej. (...) Z drugiej strony, jego uruchomienie następuje w korzystnym z punktu widzenia konsumenta momencie, tj. na spadkowej trajektorii wzrostu konsumpcji (przypomnijmy – wydatki konsumenckie spowalniają od połowy 2018 r.).

- napisano w raporcie mBanku. 

Wyższe tempo wzrostu gospodarczego może zostać osiągnięte, ale kosztem większego zadłużenia.  Ekonomiści Pekao zwracają uwagę też na to, że dodatkowy pakiet obietnic przełoży się na wzrost deficytu.

Zapowiedziany na sobotniej konwencji PiS pakiet fiskalny niesie za sobą dodatkowy koszt budżetowy rzędu ok. 1,5% PKB. Jeżeli zapowiadane zmiany wejdą w życie, to ścieżka deficytu na najbliższe lata będzie wyraźnie wyższa niż nasze dotychczasowe prognozy. Stymulacja fiskalna, która najprawdopodobniej w sposób bezpośredni wesprze konsumpcję, stwarza także szanse na wyższy od naszych prognoz (3,5%) wzrost gospodarczy w 2019 r.

- skomentowali analitycy Banku Pekao w swoim raporcie tygodniowym.

Podobnego zdania są ekonomiści największego państwowego banku PKN BP. Według nich po wprowadzeniu pakietu obietnic nie będzie ma już miejsca na inne działania fiskalne. 

Łączny koszt zmian dla budżetu (uwzględniając także m.in. wyższe wpływy z VAT) to naszym zdaniem ok. 1,2 – 1,5% PKB w 2020, co oznacza, że o ile deficyt sektora ma pozostawać poniżej progu 3%, nie ma już miejsca na inne, nowe działania fiskalne. zapowiedziana stymulacja fiskalna zmniejsza prawdopodobieństwo spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce poniżej 4% i tym samym ogranicza pole dla luzowania polityki pieniężnej (zarówno poprzez obniżki stóp, jak i niestandardowe narzędzia).

- napisali w komentarzu ekonomiści PKO BP

Piątka Kaczyńskiego

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przedstawił w sobotę nowy program partii. Ma on być lokomotywa przed zbliżającymi się majowymi wyborami wyborami do Parlamentu Europejskiego i jesiennymi do parlamentu krajowego,

Główna obietnica PiS zakłada rozszerzenie programu Rodzina 500+ także na pierwsze dziecko. Wypłaty miałyby ruszyć już od lipca. Dotychczas z programu mogli korzystać tylko rodzice, których dochody nie przekroczyły założonych w ustawie progów. PiS obiecał także zniesienie podatku dochodowego (PIT) dla pracowników do ukończenia 26 lat, "13-tą" emeryturę w wysokości 1100 zł. PiS obiecuje też obniżenie kosztów pracy oraz przywrócenie połączeń autobusowych pomiędzy małymi ośrodkami.

Więcej o: